Üçüncüsü de yolda!

Çamlıca ve Taksim'e yapılması planlanan camilerin ardından bir cami de Büyükada'ya yapılacak

Üçüncüsü de yolda!

İstanbul’da cami projelerinin arkası kesilmiyor.Çamlıca ve Taksim’e yapılacak yeni cami projelerinin ardından Büyükada’ya yapılacak cami için de ilk adım atıldı. Büyükada çarşı içinde yer alan ve AYEDAŞ tarafından Adalar Bölge Müdürlüğü olarak kullanılan binanın bulunduğu arazi cami yapılmak üzere Hazine’ye devredildi. AYEDAŞ Adalar Bölge Müdürü Cengiz Aktür, TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından kendilerine, “arazinin cami yapılmak üzere Hazine’ye devredildiği” ifadelerinin yer aldığı tebliğin yapıldığını belirterek, “Kendimize kiralık olarak başka bir yer bakıyoruz” dedi.

‘CAMİ 10 DAKİKA UZAKTA’

Cami projesinin kendileri tarafından yürütüldüğünü söyleyen Büyükada Hamidiye Camii Derneği Başkanı Davut Şekerci, çarşı içine yeni ve modern bir caminin gerekliliğini şöyle savundu: “Çarşıdaki daire katından bozma mescit ihtiyaca cevap vermiyor. İnsanlar cuma vaktinde sokaklara kadar yayılıyor. Diğer camiler ise 10 dakika yürüme mesafesinde. Ama tabii hepsi büyük camiler değil. Diğer camiler de dolu. Adaya büyük cami yapmayacağız.”

RESMİ BAŞVURU OLMADI

Büyükada’ya cami yapılmasının bir süredir konuşulduğunu belirten Adalar Belediye Başkan Yardımcısı Mürsel Ayrancı, “Büyükada’da 3 cami ve bir de mescit var. Yeni cami söylentisi var ama resmi başvuru yapılmış değil” dedi. Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri de arazinin kendilerine tahsisinin söz konusu olmadığını bildirdi.

‘YENİ DİNİ TESİSE İHTİYAÇ YOK’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/5000’lik Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nda dini tesis alanı yok. Hatta ‘Plan Notları’ bölümünde, “Adalar genelinde mevcut dini tesislerin yeterli olması nedeniyle planlama alanında yeni dini tesis önerilmemektedir” ifadesi de yer alıyor.

habertürk

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...