Baydemir’e sert yanıt

Diyarbakır Valisi Toprak, kendisini eleştiren Baydemir'e ders niteliğinde yanıt verdi.

Baydemir’e sert yanıt

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP’nin 14 Temmuz’da düzenlemek istediği mitinge izin verilmemesi ve çıkan olayların ardından “Seçilmiş vali olsaydı bunlar olmazdı” diye tepki göstermişti.

Baydemir’in KCK tarafından sorgulandığını hatırlatan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, “Üniversite mezunu ve yüzde 65 oy ile seçilmiş bir kişinin, ilkokul mezunu dahi olmayan bir kişinin mahkeme kurarcasına karşısında el pençe sorgulanması hangi iradeyi, hangi itibarı, hangi seçilmişliği ortaya koyuyor. Açıklama yapmadan önce kendi haline baksın” dedi.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, kentte görev yapan gazetecilerle iftar yemeğinde buluştu. Yemeğe Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysi İpek ile çok sayıda ulusal ve yerel gazete temsilcisi ve muhabiri katıldı. Bir gazetecinin 14 Temmuz’da izin verilmeyen BDP mitinginde çıkan olaylar ve polisin müdahalesiyle ilgili yapılan eleştirileri sorması üzerine Vali Mustafa Toprak, yaralananlar arasında güvenlik güçlerinin de bulunduğu söyledi.

Vali Toprak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in “Diyarbakır Valisini halk seçmiş olsaydı, tek insanın tırnağı taşa değmezdi” sözlerine de cevap verdi. Baydemir’in sözlerine atıfta bulunan Vali Mustafa Toprak, “Bu ilde seçilmiş kişi ya da kişilerin ilkokul mezunu dahi olmayan bir takım kişiler tarafından hukukçu olmasına ve seçimle gelmesine rağmen el pençe karşısında sıraya çekildiğini de hepimiz ibretle izledik. Eğer ki bu böyle olacaksa demek ki seçimle gelmek ya da gelmemek bir mana ifade etmiyor. Önemli olan onun karşılığı iradenizi kullanabiliyor muyuz, itibarımızı koruyabiliyor muyuz buna bakmamız gerekiyor. Yani bir üniversite mezunu ve yüzde 65 oyla seçilmiş bir kişinin, ilkokul mezunu dahi olmayan bir kişinin mahkeme kurarcasına karşısında sorgulanması hangi irade, hangi itibarı ortaya koyuyor? Bunu söyleyenin buna dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü bunları biz burada görüyoruz ve yaşıyoruz. ?Bu ülkenin birliği ve beraberliğini görerek silahların dönemi bitmiştir’ açıklaması yaptıktan sonra yerin dibine sokulacak, aslında hakarete maruz kalmanın karşısında sus pus olmak bu olayı daha iyi açıklıyor. Demek ki aslında mesele demokratik hukuk nizamı olan bir ülkede atama ya da seçimle gelmek farklı bir şey, bunları tartışmak farklı bir şey, ama işin esasında hangi sistemle gelirse gelsin itibarı zedelenmek, iradesini kaybetmek bir anlam ifade etmiyor” dedi.

Diyarbakır’da görülen KCK ana davası iddianamesinde Osman Baydemir’in, belediyede işçi olarak çalışan ve KCK’nın Türkiye Meclisi yöneticisi olduğu öne sürülen Ümit Aydın tarafından, Öcalan için yapılan eyleme yeterince katılmadığı gerekçesiyle ifadesinin alındığı belirtilmişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...