Bu filmi görmüştük

Bırakılan 120 Hizb-ut Tahrir'ci için yakalama kararı çıkabilir

Bu filmi görmüştük

Şeriatçı terör örgütü Hizb-ut Tahrir'in kurucuları, yöneticileri ve üyesi olan 120 kişinin, cuma günü mesai bitimine yakın saatlerde, C. Savcısının tahliyelere yaptığı itiraz incelenemeden tahliye edildiğinin SÖZCÜ’de yayınlanması büyük yankı uyandırdı. Savcının itirazı bugün Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ele alınacak, “yanlışlıkla tahliye” kararı verildiği belirlenirse serbest bırakılanların yakalanması için karar çıkartılacak.

DÜZENLEME AF DEĞİL

Türk Hukuk Kurumu Başkanı ve Onursal Yargıtay C.Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, “Haklarında mahkumiyet bulunanların salıverilmesi yasaya açık bir biçimde aykırıdır. Büyük bir hukuki hata yapıldığından kuşkum yok. C. Savcısının itirazı da son derece yerindedir” dedi. Kanadoğlu, aralarında Bahçelievler katliamının hükümlülerinin de bulunduğu kişilerin ise çıkarılan yasaya göre tahliye edildiğini, bu tahliyelerde mahkemelerin yapacağı bir şey olmadığını belirtti. Kesinleşmiş mahkumiyet kararları olan örgüt mensuplarının, yeniden yargılanmalarının mümkün olamayacağını ifade eden ve yapılan yasal düzenlemenin de bir “af” olmadığına dikkat çeken Kanadoğlu şöyle konuştu:

KARAR DÜZELTİLİR AMA… 

”C.Savcısı. Hizb-ut Tahrirciler’in tahliyelerinin yanlış olduğunu çok net olarak ortaya koyuyor. Bir yanlışlık sonucu tahliyelerin gerçekleştiği konusunda benim bir tereddüdüm yok. Savcının, tahliyelere karşı yaptığı itiraz sanıyorum mahkeme tarafından kabul edilir. Bu şekilde tahliye edilen kişileri yeniden bulmak, peşine düşmek güvenlik görevlilerine büyük eziyet olacak. Karar alınır, düzeltilir. Önemli olan belirli bir amaca yönelik olmaması. O zaman gayri ahlaki bir durum ortaya çıkar.”
İŞTE İTİRAZ GEREKÇELERİ

Ankara C.Başsavcılığı Ağır Ceza İlamat İnfaz Bürosu C.Savcısı Abbas Özden, cezaları Yargıtay tarafından onaylanan Hizb-ut Tahrir örgütünün kurucuları, yöneticileri ve üyelerinin mesai bitimine doğru serbest bırakılması kararına itiraz etti. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen itiraz dilekçesi şu gerekçelere dayandırıldı:
1- Yasadışı Hizb-ut Tahrir Terör Örgütünü kurmak, yönetmek ve üye olmak suçlarından hapis cezasına çarptırılan kişilerin cezaları Yargıtay tarafından onanarak kesinleşmiştir.
2- Resmi Gazete’de 5 Temmuz 2012 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren 3. yargı paketinin 85. maddesiyle ‘örgüt üyesi olmayan ve örgütün hiyerarşik yapısı içerisinde bulunmayan, sadece örgüt adına suç işleyen ve örgüte bilerek yardım eden sanıklar' lehine düzenleme getirilmiştir.
3- Anılan yasanın geçici 1. maddesindeki düzenleme ise sadece düşünce ve kanaat açıklanmasına yönelik olup ‘örgüt propagandası yapmak' suçunu kahpsamaktadır.
4- Bu haliyle yasada, ‘örgüt üyesi olan, örgüt kuran veya örgütü yöneten' sanıklarla ilgili olarak lehe ve aleyhe herhangi bir düzenleme mevcut değildir.
5- Bu nedenle; örgüt kurmak, yönetmek ve örgüt üyesi olmak suçlarından ilgilisi hakkında kesin hüküm mevcut iken, bu hükmün ‘yok' sayılarak yeniden bir yargılama yapılamayacağı, uyarlama kararı verilemeyeceği, gerek yasal mevzuat, gerekse Yargıtay uygulamalarıyla sabittir. Kesinleşen mahkeme kararına dayanan ve infaz edilmekte olan cezaların infazının durdurulması usul ve mevzuata açıkça aykırılık teşkil etmektedir.
6- Açıklanan nedenlerle usul ve mevzuata aykırı olan bahse konu ‘infazın durdurulmasına dair kararının' kaldırılarak, ‘infazın devamına' karar verilmesi, itirazımızın mahkemenizce yerinde görülmemesi halinde ise bir üst mahkeme olan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesi kamu adına talep olunur.”

SON SÖZ MAHKEMENİN

Geçmişte büyük güçlüklerle yakalanan Hizb-ut Tahrir örgütünün kurucuları, yöneticileri ve üyeleri hakkında “infaz durdurma” kararı geçen cuma günü mesai bitimine doğru alınmıştı. Hizb-ut Tahrir üyeleri C.Savcısının itirazı ele alınmadan Ankara Sincan F Tipi Cezaevi’nde bulunan 120 kişi tahliye edilmişti.

Ağır Ceza İlamat İnfaz Bürosu C.Savcısı Abbas Özden'in tahliyelerin yasal olmadığına ilişkin iddiası, bugün Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ele alınacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...