‘Cübbeli Ahmet’ serbest

Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, yargılandığı davanın 4. duruşmasında tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

‘Cübbeli Ahmet’ serbest

Çete davasında sanık olan Cübbeli Ahmet ismiyle tanınan Ahmet Mahmut Ünlü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Kamuoyunda “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün de sanıkları arasında bulunduğu Karagümrük Çetesi'ne yönelik açılan davanın 4. duruşması bugün görüldü.

Çağlayan'daki Adalet Sarayında bulunan 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Ahmet Mahmut Ünlü, Barış Sezek ve Mahjuba Demirel ve aralarında Nejat Ergin'in de bulunduğu bazı tutuksuz sanıklar katıldı.

İstanbul Emniyeti’ne 6 Kasım’da gelen bir ihbar mailinde Ünlü’den şikayetçi olan 2 Fas’lı kadına, Cübbeli'nin avukatı F. O'nun baskı yaptığı ve para vererek şikayetin geri çektirildiği bulunduğu öne sürülmüştü.

İstanbul Emniyeti’nin raporunda Ünlü’den şikayetçi olan 2 Faslı kadın şikayetlerinden vazgeçip ifadelerini geri çektikleri tarihte Cübbeli’nin avukatı da 18 bin dolar para ile Fas’ta bulunduğu belirtildi.

Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, duruşmada “Yargılama devam ederken avukat Fatih Oğuz Fas'a giderek mağdure bayanların ifade vermemesi için para verildiğini ifade eden bir ihbar mektubu var. Mahkemeye gelen hiçbir konuyu sümenaltı edemem. Bu konuda Organize Şube Müdürlüğü inceleme yaptı. Avukat Fatih Oğuz'un Fas'a gittiğini, 18 Temmuz 2012’de Fas'taki mağdurelerin ifadelerinin alındığını ve aynı gün Avukat Fatih Oğuz'a sekreteri Oya Kaya tarafından 17 Bin 696 Dolar para gönderildiğini tespit ettik.” diyerek emniyetten yazı geldiğini açıkladı.

Duruşmada görüşü sorulan savcı tutuklu sanıklarının tutukluluk haline devamına karar verilmesini talep etti. Verilen aranın ardından Cübbeli Ahmet’in tahliye kararı açıklandı.

2 HAFTA ÖNCE MEKTUP YAZDI, TAHLİYE OLDU
Ünlü, 2 hafta önce “Çıktıktan sonra Emniyet, yargı ve hükümet gibi kurumların aleyhine konuşup vatana ve millete hizmet eden terörle ve diğer tehlikelerle uğraşan bu kurumları yıpratacak hiçbir beyanda bulunmayacağıma dair Allah’a söz veriyorum ve sizi de şahit tutuyorum.” ifadelerinin yer aldığı mektup yayınlamıştı.

Ahmet Mahmut Ünlü’nün, haksız çıkar sağlamak amacıyla kurulan örgüte bilerek ve isteyerek yardım, insan ticareti, cinsel saldırı, kişiyi hürriyetten yoksun kılmak suçlarından 25 ila 53 yıl arası hapsi isteniyordu.

10 Aralık 2011’de Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklanan Ahmet Mahmut Ünlü’nün, bu mektubunun yayımlanmasının ardından 2 hafta sonra tahliye edilmesi dikkat çekti.