Damacana suyunda büyük tehlike!

Damacana sularının inceleme sonuçları ortaya inanılmaz bir tablo çıkardı.

Damacana suyunda büyük tehlike!

İstanbul’da satılan 19 litrelik damacana sularının laboratuvarda inceleme sonuçları ortaya inanılmaz bir tablo çıkardı. İstanbulluların çeşme suyundan çekindikleri için aldıkları damacana sulardan akıllara gelmeyecek malzemeler çıktı. Öyle ki kontrol edilen 55 şirketin sadece 14’ü sağlık şartlarına uyuyor.

İstanbul’da satılan 19 litrelik damacana sularının laboratuvarda inceleme sonuçları ortaya inanılmaz bir tablo çıkardı. 55 tanınmış firmanın sularından sadece 14’ü temiz çıktı. 41 suda başta ‘koliform’ (dışkı yoluyla bulaşan) bakteriler olmak üzere insan sağlığına zararlı maddeler bulundu.

A haber’de Mehmet Ali Önel’in sunduğu ‘Deşifre’ programında konuşan laboratuar yetkilisi Can Demir, “Bandrollü 55 damacana, 11 ayrı laboratuvara götürüldü. Burada tahlil edildi. 14’ü uygun çıktı, 41’i sağlığa zararlı” dedi. Büyük firmalar olduğu için isimlerini açıklamadıklarını belirten Önel, ancak firma isimlerini Sağlık Bakanlığı’na bildireceklerini söyledi.

Programda, suların dolumu sırasında ve üretim sahasının hijyen koşulları nedeniyle bu sonucun çıkmış olabileceği belirtildi. Su firmalarının ünlü ve bilinen markalar olduğu kaydedildi. Sağlık Bakanlığı yetkilisi Mustafa Aksoy, “Bu damacanalar ünlü firmaların taklidi de olabilir dikkat edilmeli” diye konuştu. Bu arada damacana sularının mikroplu çıkması sosyal paylaşım ağı Twitter’da da günün konusuydu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...