Diyarbakır’da çatışma!

Diyarbakır ile Bingöl arasındaki kırsal kesimde kış üstlenmesi hazırlığında olan PKK'lılara yönelik düzenlediği operasyonda çatışma çıktı.

Diyarbakır’da çatışma!

Diyarbakır’ın Lice, Hani ile Bingöl’ün Genç İlçesi üçgenindeki kırsal alanda bir grup PKK’lının kış üstlenmesi hazırlığı yaptığının belirlenmesi üzerine bölgeye bu sabah saatlerinde hava destekli operasyon düzenlendi. PKK’nın kış üstlenmesini boşa çıkarmaya yönelik teknik ve istihbarata dayalı gerçekleştirilen nokta operasyonlar kapsamında karşılaşılan bir grup PKK’lıya yapılan ‘teslim ol’ çağrısına ateşle karşılık verilmesi üzerine çatışma çıktı. Çatışmada 10 PKK’lı terörist öldürüldü.

Çatışmaların yer yer sürdüğü bölgeye Diyarbakır’dan Sikorsky helikopterlerle Jandarma Özel Harekat Timleri indirildi. Kobra helikopterlerin de PKK’lıların bulunduğu alanları bombaladığı belirtildi. Çatışmanın yaşandığı bölgedeki silah seslerinin yakın köylerden duyulduğu öğrenildi.

VALİLİK AÇIKLADI: EMNİYET-ASKER-MİT ORTAK ÇALIŞTI, 10 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Diyarbakır’ın Lice ile Bingöl’ün Genç İlçesi arasındaki dağlık bölgede çıkan çatışma ile Diyarbakır Valiliği, akşam saatlerinde yazılı açıklama yaptı. Çıkan çatışmada, 10 teröristin öldürüldüğü belirtilen açıklamada, “Diyarbakır ili Lice İlçesi Birlik ve Şenlik Köyleri bölgesinde; daha önce Diyarbakır ilinde ve çevresinde terörist saldırılarda bulunan, Lice İlçe Jandarma Komutanı’nın da aralarında bulunduğu güvenlik personellerini şehit eden, vatandaşlara yönelik terör, şiddet, tehdit ve saldırılar ile bombalama olaylarını gerçekleştiren ve gelen istihbarat bilgileri ile güvenlik birimlerimizin (Emniyet – Jandarma – Mit – Bölge Jandarma – Kolordu) ortaklaşa değerlendirmesi sonucu, anılan bölgede kış üstlenmesine girdikleri tespit edilen bölücü terör örgütü PKK-KCK’lı teröristlere yönelik 31 aralık 2012 günü sabah saat 06.00’dan itibaren operasyon başlatılmıştır” denildi.

ÖZEL KUVVETLER DE OPERASYONA DESTEK VERDİ

Sabah erken saatlerde başlayan operasyona, hava, kara destek unsurları ile birlikte ilk kez Özel Kuvvetler’in de destek verdiği operasyona, jandarma ve polis özel harekat timleri ve köy korucularının katıldığı belirtilen valilik açıklamasında şu bilgilere yerverildi:

“Devam etmekte olan operasyona; Bölge Jandarma Komutanlığının sevk ve idaresinde 7. Kolordu Komutanlığı hava ve kara destek unsurları, Özel Kuvvetler, Jandarma Özal Harekât, Polis Özel Harekât, korucular ve ilave takviye kuvvetler katılmaktadır. Söz konusu operasyon sırasında çıkan çatışmalarda saat 18.00 itibarı ile 10 PKK-KCK’lı terörist suikast silahlarını da içeren mühimmatları ile birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir. Bölgede çok sayıda sığınak ve çeşitli malzemeler tespit edilerek imha edilmiştir. Operasyona devam edilmektedir. Operasyona katılan güvenlik güçlerimizde herhangi bir can kaybı yada yaralı bulunmamaktadır. Operasyonla ilgili olarak ele geçen malzemeler ve detaylı bilgi ve görüntüler operasyon sonuçlandığında kamuoyu ile ayrıca paylaşılacaktır.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...