Elif Zeynep kime teslim edilecek?

70 metrelik şarampole uçması sonucu hayatını kaybeden Astsubay Üstçavuş 31 yaşındaki Ahmet Murat Birdane ile eşi 28 yaşındaki Mehtap Birdane'nin cenazesi toprağa verilmek üzere Ankara'ya gönderildi.

Elif Zeynep kime teslim edilecek?

MU’nın Datça İlçesi’nden bir yakınlarının cenaze törenine katılmak üzere Kırıkkale’ye gitmek için çıktıkları yolda, içinde bulundukları otomobilin 70 metrelik şarampole uçması sonucu hayatını kaybeden Astsubay Üstçavuş 31 yaşındaki Ahmet Murat Birdane ile eşi 28 yaşındaki Mehtap Birdane’nin cenazesi toprağa verilmek üzere Ankara’ya gönderildi. Kazadan 26 saat sonra, uçurumdaki otomobilin 50 metre uzağında sağ olarak bulunan Birdane çiftinin kızı 1 yaşındaki Elif Zeynep Birdane ise, halen Marmaris Devlet Hastanesi’nde gözetim altında tutuluyor. Elif Zeynep’i dede, babaanne ve anneanneden birinin almaya gelmesini beklediklerini söyleyen Başhekimi Tolga Çakmak, “Eğer onlardan gelen olmazsa öncelikli düşüncemiz Muğla Çocuk Esirgeme Kurumu’na bebeği teslim etmek” dedi.

Kaza, Datça- Marmaris karayolunun 40’ıncı kilometresinde bulunan Balıkaşıran Mevkii’nde geçen pazar günü saat 13.30 sıralarında meydana geldi. Datça Hava Nike Füze Komutanlığı’nda görevli Astsubay Üstçavuş Ahmet Murat Birdane, bir yakınlarının cenaze törenine katılmak için Kırıkkale’ye gitmek üzere eşi Mehtap Birdane ve kızı 1 yaşındaki Elif Zeynep Birdane’yi yanına alıp 48 R 6335 plakalı otomobille yola çıktı. Otomobil, Balıkaşıran Mevkii’nde sürücüsünün kontrolünden çıkıp 70 metrelik uçuruma yuvarlandı. Ahmet Murat Birdane’nin cenaze törenine katılmaması üzerine yakınlarının birliğine haber vermesiyle başlatılan arama çalışmalarında yürek yakan kaza fark edildi.

Kazadan 26 saat sonra, otomobilin 50 metre uzağında bulunan minik Elif Zeynep Birdane askerlerin ilk müdahalesinin ardından ambulansla Marmaris Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Astsubay Üstçavuş Ahmet Murat Birdane ile eşi Mehtap Birdane’nin cenazeleri de aynı hastanenin morguna kaldırıldı.

CENAZELER ANKARA’YA GÖNDERİLDİ
Marmaris Devlet Hastanesi’ndeki işlemlerin tamamlanması ardından, Ahmet Murat Birdane ile eşi Mehtap Birdane’nin cenazeleri toprağa verilmek üzere karayoluyla Ankara’ya gönderildi.

Ahmet Murat Birdane’nin Datça’da görev yaptığı birliğindeki arkadaşlarının da Ankara Karşıyaka Camii’nde yapılacak cenaze törenine katılmak için Ankara’ya gittiği belirtildi.

BEBEK KİME TESLİM EDİLECEK
Kazadan sonra 26 saat boyunca, ormanlık alanda bir başına kalan ve bulunduktan sonra bir binbaşının ceketine sarılan ardından da hastaneye kaldırılan minik Elif Zeynep’in sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Halen Marmaris Devlet Hastanesi’nde gözetim altında tutulan Elif Zeynep ile ilgili bilgi veren Marmaris Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Tolga Çakmak, şunları söyledi:

“Bebeğin yüzü ve vücudunun çeşitli yerlerinde çizikler mevcut. Başhemşire koordinesinde çocuk bölümünde genel sağlık taramasından geçirildi. Bir hemşire arkadaşımız tarafından yıkandı, karnı doyuruldu ve gerekli gıda takviyeleri yapıldı. Şu an görüntüleme merkezinde ultrason ve çeşitli testlerden geçti ve sağlık durumu çok iyi.”

Anne babasının ölmesi ve kardeşinin de olmaması nedeniyle birinci derecede yakını kalmayan minik Elif Zeynep, dedesi babaannesi ya da anneannesinden birine teslim edilecek. Aile fertleriyle temasa geçtiklerini, cenaze nedeniyle büyük üzüntü içinde olduklarını belirten Başhekim Çakmak, “Eğer onlardan bebeği almaya gelen olmazsa öncelikli düşüncemiz Muğla Çocuk Esirgeme Kurumu’na teslim etmek” dedi.

Küçük yaşta olmasına rağmen yaşadığı şok gözlerine yansıyan minik Elif Zeynep’e hastanede, babasının astsubay arkadaşı ve eşinin refakat ettiği belirtildi. Bebeğin bir süre daha hastanede gözetim altında tutulacağı kaydedildi.

1 SAAT GEÇ KALINSA ÖLEBİLİRMİŞ
1 yaşındaki Elif Zeynep Birdane’nin, ölümün kıyısından döndüğü ortaya çıktı.

Kazanın meydana geldiği geçen pazar günü saat 13.30’da Balıkaşıran Mevkii’nde şiddetli yağmurun etkili olduğu, minik Elif Zeynep’in, otomobilin kırılan camından fırlayıp çalıların arasına düştüğü ve saat 03.00’e kadar süren yağmurdan korunduğu belirtildi. Saatteki hızı 50 kilometreyi bulan rüzgarın da güneydoğu yönünden estiği ve Elif Zeynep Birdane’nin bulunduğu çukur alanı etkilemediği anlaşıldı. Ancak minik Elif Zeynep’in askerler tarafından bulunmasından 1 saat sonra rüzgarın yön değiştirdiği, kuzeyden esmeye başlayan rüzgarın bulunduğu çukur alanı da etkilediği belirtildi.

Hem öksüz hem de yetim kalan Elif Zeynep’in yön değiştiren rüzgara maruz kalması durumunda, üzerindeki kıyafetin ıslak olması ve soğuk nedeniyle hayatını kaybedebileceği ifade edildi.

YAKINLARINA TESLİM EDİLECEK
Mucize eseri hayatta kalan minik Elif Zeynep’in yakınlarının Marmaris Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Tolga Çakmak’ı arayıp bebeği almak için süre istedikleri bildirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Başhekim Uzman Dr. Çakmak, “Elif Zeynep’in yakınları bizi aradı. Cenazelerinin olduğunu, acılarının ikiye katlandığını söylediler. Bize güvendiklerini belirterek, bebeğin 3 gün daha bizimle kalmasını istediler. Biz de Elif Zeynep’i 3 gün daha misafir edeceğiz. Sağlık durumu gayet iyi” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...