Emniyet’ten ODTÜ savunması

ODTÜ'deki öğrenci olaylarına ilişkin emniyet, 'soğukkanlı ve orantılı' müdahale edildiğini açıkladı.

Emniyet’ten ODTÜ savunması

Ankara Emniyeti, ODTÜ Rektörlüğü’nü sorumlu tuttuğu protesto eylemine ilişkin açıklamada, polisin öğrencilere soğukkanlı ve orantı güç kullandığını iddia etti.

Emniyet açıklamasında ODTÜ’yü bilimsellikten uzak buldukları belirtildi.

Ankara Emniyet Müdürlüğü, ODTÜ Rektörlüğü’nün, gerekli güvenlik önlemlerinin alınması için yazılı talepte bulunduğunu açıkladı.

Başka üniversitelerden çok sayıda öğrencinin kontrolsüz bir şekilde ODTÜ’ye geldiğine dikkat çeken Emniyet, “Üniversite kampüsünde saldırı ve zarar verme eylemlerine karışan öğrencilerin çoğunun, ODTÜ dışındaki öğrencilerden olduğu gerçeğinden hareketle, kampüs girişlerindeki güvenliğin birinci derecede sorumlusu rektördür.” ifadelerini kullandı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, 18 Aralık 2012 günü TÜBİTAK tarafından ODTÜ yerleşkesinde bulunan TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü binasında ‘Göktürk-2’ uydusunun fırlatılışını izlemek üzere, üst düzey devlet protokolünün katılımı ile bir tören düzenleneceğinin bildirildiği ifade edildi. “ODTÜ Rektörlüğü’nce yazılı olarak gerekli güvenlik önlemlerinin aldırılması İl Emniyet Müdürlüğümüzden talep edilmiştir.” denilen açıklamada, rektörlüğün yazılı talebi üzerine, aynı gün saat 12.00’den itibaren ODTÜ Yerleşkesi içerisinde bulunan TÜBİTAK Uzay Merkezi Binası önü ve ODTÜ A-7 kapısından TÜBİTAK binasına kadar olan güzergah üzerinde gerekli emniyet tedbirlerinin alındığı bildirildi.

MARJİNAL ÖĞRENCİ GRUPLARINA KARŞI ÖNLEM ALINDI

Açıklamada, marjinal öğrenci grupları tarafından toplantı öncesinde kampüs alanında birçok yere toplantıya katılacak protokolün içeriye girişlerinin engelleneceğine dair afişler asıldığı ve söz konusu şiddet içerikli eyleme katılmak üzere başka üniversitelerden çok sayıda öğrencinin kontrolsüz bir şekilde Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde faaliyet yürüten özel güvenlik görevlilerince üstleri aranmadan kampüse girdiklerinin tespit edildiği anlatıldı. Açıklamada, nitekim saat 14.30 sıralarında, marjinal gruplara mensup şahısların, taş ve sopa toplayarak saldırı amaçlı şiddet eylemleri için hazırlık yaptıkları vurgulandı.

“SOĞUKKANLI VE ORANTILI MÜDAHALE EDİLDİ”

Toplantının düzenini ve güvenliğini bozmayı hedefleyen ve kimliklerini gizlemek maksadıyla yüzleri tanınmayacak şekilde şapka, atkı, poşu, kapşon vb. kıyafetlerle kapatmış yaklaşık 500 kişilik grubun, olay günü saat 15.30 sıralarında doğrudan ve hedef gözeterek ellerindeki taşlarla, soda şişeleriyle ve molotof bombalarıyla güvenlik güçlerine saldırmaya başladıklarının dile getirildiği açıklamada, şöyle denildi: “Bunun üzerine güvenlik güçleri, kanuna aykırı eylem yapan grubun saldırısını bertaraf edecek ölçüde orantılı bir şekilde gaz ve tazyikli su kullanarak müdahale etmişlerdir. Güvenlik güçlerimizin soğukkanlılığı ve orantılı müdahalesi sayesinde eylemcilerin saldırıları bertaraf edilmiş, bu saldırılarda 15 polis memuru çeşitli yerlerinden yaralanmış ve tedavi altına alınmışlardır. Saat 18.45 sıralarında tören sona ermiş ve protokol yerleşkeden ayrılmıştır. Bahse konu kanuna aykırı eylemleri gerçekleştiren marjinal gruplar, protokolün üniversite yerleşkesinden ayrılmasından sonra güvenlik güçlerimizin kampüsten çıkışı esnasında da defalarca taş, şişe ve çelik bilye atan sapanlarla saldırarak şiddet eylemlerine devam etmişlerdir. ODTÜ Yerleşkesi TÜBİTAK Uzay Merkezi’nde gerçekleşen program nedeni ile meydana gelen olayların devamında, saat 21.15’te saldırgan tavırlarına devam eden grup, rektörlük girişindeki camları ve bankamatik cihazlarını taş ve tekmelerle kırmışlardır.”

EMNİYET, ODTÜ’YÜ BİLİMSELLİKTEN UZAK BULDU

ODTÜ Rektörlüğü’nce yapılan açıklamaların gerçeği tam olarak yansıtmadığının vurgulandığı açıklamada, “Üniversite kampüsünde saldırı ve zarar verme eylemlerine karışan öğrencilerin çoğunun, ODTÜ dışındaki öğrencilerden olduğu gerçeğinden hareketle, kampüs girişlerindeki güvenliğin birinci derecede sorumlusu Rektördür. Açıklamada belirtildiği üzere, ifade özgürlüğü ile ilgisi olmayan ve şiddet içeren bu kanuna aykırı eylemlerin önceden önlenmesi adına asıl sorumlu olan Rektörlüğün herhangi bir çabasının olmaması, üniversitelerde güvenliği sağlamakla asıl görevli Üniversite Rektörlüğünün tarafsızlıktan ve bilimsellikten uzak açıklamalarının, üniversitede şiddet olaylarının azalmasına katkıda bulunmayacağı açıktır. Olaylara karışan şahıslar ile ilgili yasal işlem sürdürülmektedir.” denildi.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...