“Görüşlerimiz farklı”

Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye konusunda Türkiye'yle aynı görüşte olmadıklarını belirtti.

“Görüşlerimiz farklı”

Rusya Devlet Başkanı ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2.5 saat süren görüşmesi sona erdi. Başbaşa yapılan görüşmede iki ülke arasındaki ticari ilişkiler ele alınırken Suriye ve Ortadoğu’daki sorunlara da değinildi.

 

PUTİN’İ ŞAŞIRTAN SORU

Putin Erdoğan ortak basın toplansında  bir gazetecinin, “Suriye’nin nükler silahlarını kullanmayacağını garanti ediyor musunuz?” şeklindeki sorusu Putin’i hem şaşırttı hem gülümsetti. Putin, “Şaka mı yapıyorsunuz, Suriye’nin nükleer silahı mı var” şeklinde karşılık verdi.

PUTİN’DEN ÇEHOV’LU PATRİOT YANITI

Putin Suriye ve Patriotlarla ilgili soruya Anton Çehov'a atıfta bulunarak cevapladı: Duvarda silah varsa piyesin sonunda patlar.

“LİBYA’YI DA MİLİTANLAR DESTEKLEMİŞTİ SONUÇTA NE OLDU”

Suriye’deki muhalif gruplarla ilgili olarak da Libya’daki ABD elçiliğine yapılan saldırıya dikkat çeken Putin, ‘Biz Suriye rejimini korumuyoruz o rejimin avukatı değiliz. Bizi kaygılandıran Suriye’nin geleceğidir. Yakın zamanda yapılan hataların tekrarlanmasını istemiyoruz. Biliyorsunuz Libya’daki militanları bazı rejimler nasıl desteklemişti. Sonuçta ABD büyükelçisinin ölümüyle neticelendi. Biz Türkiye ve dünya ile beraber çalışmalarımız sürdüreceğiz’ diye konuştu.

İki lider görüşmelerin ardından çeşitli alanlarda imzalanan işbirliği anlaşmalarının imza törenine eşlik etti. Başbakan Erdoğan’ın açılış konuşmasının ardından soru cevap kısmında bir gazeteci Putin’e, “Suriye’de kaos devam ediyor. Binlerce masum insan öldürülüyor. Rusya, Birleşmiş Milletler’in Suriye ile ilgili aldığı kararlara neden hayır oyu veriyorsunuz. Türkiye’nin güvenliği için sınıra yerleştirmek istediği patriotlara karşı çıkıyorsunuz. Esad’ın elindeki silahları kullanmama garantisi veriyor musunuz?” diye soru sordu. Putin, soru karşısında önce gülümsedi ve ardından, “Şaka mı yapıyorsunuz? Suriye’nin nükleer silahı mı var. Suriye’nin nükleer silahı yok. ;Nükleer silahın üretimine yakın bile değil. Patriot sistemine gelince, bu dünyada kabul gören bir sistem değil. Bu bitmiş bir sistem. Biz Türkiye’nin kaygılarını anlıyoruz. Ancak ;bu durumda, durumun kışkırtılması yanlıştır” dedi. Putin, cevabını Rusya’da kullanılan, “Duvarda tüfek varsa o tüfekle ateş edilir” sözüyle bitirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin 10 yıl öncesine göre 10 kat arttığını dile getirirken 2013 yılında iki ülke arasındaki ticari anlaşma rakamının 35 milyar dolara çıkacağını öngördüklerini ifade etti. İki lider arasındaki görüşmenin diğer ana maddesi olan Ortadoğu ve Suriye’yle ilgili olarak konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye’de nükleer silah olmadığını ve ülkenin başka bir ülkeye saldıracak durumda olmadığını belirtti.

İşte Başbakan’ın açıklamalarından satırbaşları;

ERDOĞAN : Toplantımızda enerjiden kültürel ilişkiler kadar her alanda görüş alışverişinde bulunduk. Rusya ile ticaret hacmimiz bu yıl sonu itibariyle 35 milyar doları bulacak. Rusya nükleer enerji kuruluşu Akkuyu’da yapılacak santral için Türkiyeye 750 milyonluk getirisi olacak. Aramızdaki ticari ilişki yedi kat artttı. Akkuyu için ilk sermaye girişimi geldi. 800 milyon dolar daha sernaye aktarımı yapması memnuniyet yarattı .İlişkilerimizin en önemli ppjesi Akkuyu Projesidir. 11 anlaşma imzaladık. Turizm’de Türkiye ikinci sırada yer almakta. Suriye başta olmak üzere Ortadoğu’nun durumunu da değerlendirdik. Filistin’in tanınması noktasında Rusya’nın katkısına teşekkür ettik. Suriye halkının özgür iradesinin hakim kılınması hayatidir. Bunlar Rus dostlarımızla ortak temennidir.Hedefimiz 100 milyar dolara çıkmaktır.Rusya ile ticareti hacmimiz bu yıl sonu itibariyle 35 milyar doları bulacak. Rusya nükleer enerji kuruluş, Akkuyu’da yapılacak santral için Türkiye’ye 750 milyon dolarlık ilk sermaye girişni gerçekleştirdi. İki ülke arasındaki insani ve kültürel ilişkileri ele aldık. İki ülke arasındaki manevi değeri bizim için çok büyük olan şehitliklerin yeniden onarılması anlaşmalarımız içinde. Toplam yatırım büyüklüğü 20 milyar dolar olan Akkuyu projesinde önemli adımlar atıldı. Üst Düzey İşbirliği Konseyi toplantısında Suriye başta olmak üzere Ortadoğu’nun durumunu değerlendirme fırsatımız oldu. Filistin konusunda Rusya federasyonunun ortaya koyduğu olumlu tavrı takdir ettiğimizi ifade etmek istiyorum. En büyük temennimiz Suriye’de akan kanın durmasıdır. Bu konuda da Dışişleri Bakanlarımız da gerekli toplantıları yapıyor.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in açıklamalarından satırbaşları;

PUTİN : Karşılıklı ticari ilişkilerimiz  büyüdü bu güzel bir gelişmedir. İnşaaat, sanayi, uzay alanında iş birliğimizi artırmak istiyoruz. Sayın Erdoğan’ın dediği gibi önümüzdeki yıllarda ticaret hacmimizin 100 milyar dolara ulaşması. Bugün ekonomiyi de ele aldık. Bugünkü görüşmelerimiz ikili ilişkilerimizin güçlendirilmesi içindir. Büyük konu enerji işbirliği. Bu önemli bir alandır. Son aylarda her zaman partnerlerimize destek sağlıyoruz. Her zaman destek vermeye hazırız. Nükleer Santral kurulmasını hızlandıracağız. Yatırım hacmi çok ciddidir. Rus tarafından karşılanacaktır bu miktar. 100’den fazla Türk öğrencisi nükleer konusunda Rusya’da eğitim görüyor. Böylece Türkiye’de yeni alanlar kurulacaktır. Türkiye’yi 3.5 milyon vatandaşımız ziyaret etti. Rusya ve Türkiye komşu ülkelerdir.

“Suriye’nin avukatı değiliz”

Gazetecilerin sorularıyla devam eden basın toplantısında Putin’e gelen ilk soru “Suriye’deki durumu insani açıdan ele aldınız mı?” oldu. Putin, “Suriye’de olan biten olaylara karşı pozisyonlarımız birbirine benziyor. Suriye’nin geleceği hangi methodlarda oluşturulabilir bu konuda farklı görüşlerimiz söz konusu. Türkiye’nin sınırındaki olaylara karşı kaygılarını anlıyoruz. Biz Suriye rejimini korumuyoruz. Bu rejimin avukatı değiliz. Suriye’de nükleer silah yok” dedi. “Rusya’nın Suriye’nin Türkiye’ye saldırmayacağını garanti edebiliyor mu?” diye sorulan Putin, “Suriye’nin nükleer silahı yok. Türkiye’nin sınırdaki kaygılarını anlıyoruz. Suriye’de bizi ilgilendiren Suriye’nin geleceğidir. Geçmişte yapılan hataların tekrarlanmasını istemiyoruz. Bir adım atmadan önce sonuçlarını düşünmemiz gerekiyor. Patriot konusuna gelince… Patriotlar dünyadaki en iyi sistem değil” diye cevap verdi.

“Suriye yabancı bir ülkeye saldıracak durumda değil”

Bir Türk gazetecinin Suriye’nin Türkiye’ye saldırmama garantisini yinelemesi üzerine de Rusya Devlet Başkanı, “Suriye konusunda garanti vermiyoruz. Ancak Suriye öyle bir durumda değil. Suriye’nin şu anda yabancı bir ülkede taaruzda bulunacağını düşünmüyoruz. Suriye o konumda değil şu an” dedi.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...