Soner Yalçın’a tahliye

Gazeteci Soner Yalçın tahliye oldu!..

Soner Yalçın’a tahliye

Gazeteci Soner Yalçın, Silivri cezaevinden ayrıldı.

Silivri cezaevinden ayrılan Soner Yalçın’ın ilk açıklaması “Biz ölmeyi Hablemitoğullarından öğrendik ama bize yenilmeyi öğretemeyeceksiniz” oldu.

Silivri Cezaevi’nden ayrılmasının ardından Soner Yalçın, avukatı ve ailesiyle Silivri Nöbet Çadırı’na gitti

Gazeteci Soner Yalçın hakkında tahliye kararı çıktı.

Oda TV davası kapsamında tutuklu bulunan gazeteci yazar Soner Yalçın hakkında tahliye kararı çıktı. Hanefi Avcı ve Yalçın Küçük hakkında ise tutukluluklarının devamına karar verildi. Dava 21 Mart’a ertelendi.

Soner Yalçın, tahliyesinin şartlı olması nedeniyle yurtdışına çıkış yapamayacak ve belli günlerde emniyette imza verecek.

AVCI VE KÜÇÜK ŞAŞKINLIĞI

Avukat Hüseyin Ersöz, Hanifi Avcı ve Yalçın Küçük’ün bırakılmamasından dolayı büyük şaşkınlık yaşadıklarını ifade ederek, “Bugün Soner Yalçın çok çarpıcı bir savunma yaptı. Diğer sanıklar da aynı şekilde konuştu. Tüm sanıklar hiçbir hukuki zeminin olmadığına vurgu yaptılar. Aynı dökümanlarla suçlanan Yalçın Küçük ve Hanifi Avcı’nın tahliye edilmemesinin şaşkınlığını yaşıyoruz. Soner Yalçın tahliye edilmişken Küçük ve Avcı’nın serbest bırakılmamasını şaşkınlıkla karşılıyor. Birazdan Silivri’ye giderek kendisini teslim alacağız” dedi.

Soner Yalçın bugünkü duruşmada tahliye talebini yinelemişti.

YENİ YIL İÇİN MUTLU BİR MÜJDE

Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit bugünkü Oda Tv duruşmasında tutuklu gazeteci sanık Soner Yalçın’ın serbest bırakılmasını 2012’nin son günlerinde, yeni yıl için bir mutlu müjde olarak değerlendirmiştir. Birgit, “geç de olsa arkadaşımızın özgürlüğe kavuşmuş olmasını bu duygularla sevinçle karşılıyoruz” demiştir.

ŞİMDİKİ HEDEFLERİ BAŞBAKAN

Soner Yalçın:Bilgisayarlarımıza virüsle belge yükleyerek bizi hapse attılar. Bizi içeri attıran derin gücleri biliyoruz. Şimdiki hedefleri ise Başbakan. Bizim derdimiz bu tertipçileri açığa çıkarmaktır. Bu tertipçilerle hesaplaşacağız. Adaletin önüne getireceğiz.” diye konuştu.

Soner Yalçın heyeti adalete ve derin güçleri açığa çıkarmaya davet ederek konuşmasını bitirdi. Yalçın’ın konuşmasının ardından alışklayanları Hakim Ekinci,  “Burası konferans salonu değil mahkeme alkışlamayın” diyerek durdurdu.

‘YAZIKLAR OLSUN’

Odatv duruşmasında tutuklu sanık Soner Yalçın, MİT’in cezaevinde ölen Kaşif Kozinoğlu’nun hesabını sormasını istedi. Emniyetin de Hanefi Avcı’nın hesabını sorması gerektiğini ifade eden Yalçın, “Eğer MİT, Kozinoğlu’nun hesabını sormazsa yazıklar olsun. Polis, Hanefi Avcı’nın hesabını sormazsa yazıklar olsun. Aksi durumda tarih onları suç ortağı olarak yazacaktır.” ifadelerini kullandı. Delillerin virüs yoluyla bilgisayarlarına gönderildiği iddiasını tekrarlayan Yalçın, davanın sonlandırılmasını istedi.

DAVADA BUGÜN YAŞANANLAR

Odatv davasının 15. duruşması Çağlayan Adliyesi C3-119’daki müzakere salonunda başladı.

CHP’li Emine Ülker Tarhan, İlhan Cihaner, Mahmut Tanal; Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, Vatan yazarı Mustafa Mutlu, Akşam yazarı Tuğçe Tatari Çağlayan’da davayı izlemek üzere hazır bulundu.

Ankara Baro Başkanı Metin Feyzioğlu da bugün milletin yüreğinin Çağlayan ve Silivri’de attığını söyledi. Feyzioğlu, “Odatv davasında tutuklu olan gazeteciler bellerine bomba mı bağlamışlar, ellerine tüfek mi almışlar, karakol mu basmışlar ki terörle mücadele kanununu ihlalden yargılanıyorlar.” diye konuştu.

CHP Milletvekili Emine Ülker Tarhan da bugün kalplerinin Silivri ve odatv davasında attığını belirterek, “Bu davaları kurda kuzu postu giydirmek gibi görüyorum. Kuzunun postunu kaldırdığınız da altında intikam, rövanş, nefret görüyoruz.” dedi.

Odatv davası öncesi başlatılan güvenlik önlemleri büyük tartışma konusu oldu. Salona girişte yapılan aramalar adeta taciz boyutuna ulaştı. İçeri girmek isteyenler, çok uzun ve detaylı bir aramadan geçiriliyor.

Ayrıca duruşma salonuna girmek isteyen avukatlar bir liste ile karşılaştı. Buna göre sadece listedeki avukatların içeri girişine izin verilecek. Bu durumu protesto eden diğer avukatlar da salonu terk etti.

Bu durumu protesto eden sanık avukatları adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı yapan avukat Duydun Yarsuvat, duruşma öncesinde kapı önüne polisler tarafından barikatların kurulduğunu söyledi. Avukatların duruşmama salonuna alınmamasını ve sıkı polis kontrolünü avukatlık mesleğine yapılan bir saldırı olarak değerlendirildiği açıklamada, “Yargılamanın üç ayağı vardır; iddia-müdafaa-karar. Türkiye’de yapılan yargılamalarda müdafaa hep ikinci plana atılmıştır. Türkiye’de adalet olmadığı sürece demokrasi de olmayacaktır. Türkiye kuvvetler ayrılığını kabul etmiş bir ülkedir.” denildi.

Mahkeme Heyeti’nin salona girecek avukatlar listesi tepki topladı. Sanık avukatları bir basın açıklaması yapacak. Listede adı olmadığı için Yalçın Küçük’ün avukatı Hasan Fehmi Demir salona giremedi. Ahmet Şık’ın avukatı olarak ise Hüseyin Korkmaz ismi görülüyor. Oysa Ahmet Şık’ın bu isimde bir avukatı yok.

Duruşma başında konuyla ilgili açıklama yapan Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, “Tüm adliye içinde 2 aydır görüntülü ifade sisteminde yenileme var. Yeni sistem ile burada bir dava görülürken, Diyarbakır’daki birinin ifadesini alabileceğiz görüntülü olarak. Yedek olarak sadece bu kameralı sistemin olduğu salon ayrıldı. O yüzden duruşmayı burada yapıyoruz.” dedi.

Yalçın Küçük’ün talep konuşması alındı.

Yalçın Küçük:” Ben PKK’yı yönetiyorum, Odatv’yi yönetiyorum, Ergenekon’u yönetiyorum, CHP’yi yönetiyorum! Bana iyi bakın! Böyle adam bulamazsınız.

Türkiye’de, 1900’lerden beri hiçbir 10 yıl, böyle bu 10 yıl gibi olmadı. Tuncay Güney’in belgelerinde bile kötü adam olarak ben yokum, beni nereden buldunuz?Barış Pehlivan evime gelmiş, ona talimat vermişim. Nerede, hani nerede takip edenler. O benim evimi bile bilmez.

Küçük “Vicdan yok mu sizde” diye yüksek sesle sorması üzerine hakim Ekinci’den tepki aldı. Ekinci “Oturun yerinize. Heyetle bu şekilde konuşamazsınız” dedi.

Küçük, “Sanıklar soruyor haklı olarak suçum ne diye. Eger bir davada sanıklar suçunu bilmiyorsa o bir siyasi davadır.” diyerek konuşmasını bitirdi.

Duruşmaya Hanefi Avcı’nın savunmasıyla devam edildi.

Hanefi Avcı, duruşmada bilgisayara nasıl virüslü dosya yerleştirildiğini anlattı.

“Bu word dosyaları bu bilgisayarlarda yazılmamış, açılmamış, düzeltilmemiştir veya üzerinde herhangi bir işlem yapılmamıştır.” diyen Avcı’nın TÜBİTAK raporlarını en ince ayrıntısına kadar incelediği anlaşıldı.

“Bütün mailler Barış Pehlivan’a yıkılmış, 4 kez yüklenmiş. Barış Terkoglu’na gelen maile Pehlivan baktığı için virüs ona gelmiş.” diye konuşan Avcı, Müyesser Yıldız’ın bilgisayarına AKP karikatürleri gibi konularla gelen mailler aracılığıyla virüs yüklendiğini söyledi.

Mahkeme Başkanı’nın, Avcı’yı “Bunları anlatmıştınız, toparlarlayın” diye uyarmasına Avcı, “Hayır bunlar yeni, hiç anlatmadım”. diye cevap verdi.

Hanefi Avcı’nın konuşmasının sona ermesiyle duruşmaya ara verildi.

Yalçın Küçük’ün avukatı Hasan Fehmi Demir, “Bu dava bitmiştir, sonlanmıştır” dedi.
Soner Yalçın’ın avukatı Duygun Yarsuvat, Avrupa Birliği avukatlarının Odatv davası için Türkiye’ye geleceğini söyledi. Yarvusat, “TÜBİTAK raporunu hazırlayan bilirkişiler görevleri dışına çıkmıştır. Suç uydurabilmek amacıyla çalışmışlardır.” diye konuştu.

Mahkeme karar vermek üzere duruşmaya ara verdi.

Aranın ardından Soner Yalçın’ın tahliye kararı açıklandı. Dava 24 Mart’a ertelenirken, sanıklar Hanefi Avcı ve Yalçın Küçük hakkında tahliye kararı çıkmadı.

ERGENEKON’DA 273. DURUŞMA

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay ile Mehmet Haberal’ın da aralarında bulunduğu 67’si tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davası’nın 273. duruşmasının görüldüğü sırada Odatv Davası’nın da 15. duruşması Çağlayan’da İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’de görülen 67’si tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davası’nın 273. duruşması başladı. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmada CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, gazeteci Tuncay Özkan, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, emekli Albay Dursun Çiçek ve Danıştay Saldırısı dosyasının tutuklu sanığı Alparslan Arslan’ın da aralarında bulunduğu 44 tutuklu sanık hazır bulundu.

İLKER BAŞBUĞ KATILMADI

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler ve emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün de aralarında bulunduğu 23 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı. Başka suçtan tutuklu bu davadan tutuksuz Sami Hoştan ile birlikte 6 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

53 SANIK AVUKATI DURUŞMADA

Öte yandan CHP Milletvekilleri Haluk Eyidoğan, Sedef Küçük, Ayşe Eser Danışoğlu, Emre Köprülü ve Recep Gürkan’ın duruşmaya izleyici olarak katıldı. Eski TBMM başkanlarından Hüsamettin Cindoruk’un Kemal Alemdaroğlu’nun avukatı olarak katıldığı duruşmada, sanıkları temsilen de 53 avukat hazır bulundu.

33 AVUKAT GÖZLEMCİ OLARAK KATILDI

Öte yandan Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Berra Besler ve İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’ın da aralarında bulunduğu İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Mersin ve Tekirdağ barosundan toplam 33 avukat da duruşmaya gözlemci olarak katıldı.

SANIKLAR AYAKTA ALKIŞLARLA KARŞILANDI

Sanıklar 10.30’da duruşma salonuna alındı. Sanıklar izleyiciler tarafından ayakta alkışlarla karşılandı. Davanın tutuklu sanıklarından Mustafa Balbay ise izleyicilere alkışlamamaları konusunda ricada bulunarak sadece el sallamalarını istedi. Sanıkların el sallamaları üzerine, izleycilerde Balbay, Tuncay Özkan, Mehmet Haberal’ın da aralarında bulunduğu sanıklara el sallayarak karşılık verdi.

MUSTAFA BALBAY:13 ARALIK GİBİYİM

Mustafa Balbay izleyicilere hitaben şu konuşmayı yaptı: “Son günlerde bana ‘Nasılsın’ diye soranlara ’13 Aralık gibiyim’ diyorum. Gerçekten 13 Aralık bizim burada 5 yıllık hayalimizdi. Artık ‘son 5-6 aydır hukuku halk ile arayacağız’ diyorduk. 13 Aralık bunu kanıtladı. Çok teşeekkür ediyorum. 13 Aralık gibiyiz. 2012, 2013’e büyük bir umut devrediyor. 2012, 1 Mayıs’ta başladı 19 Mayıs’ta gençleşti. 9 Eylül’de İzmir’in kurtuluşu kutladık. 29 Ekim’de bir araya geldik. 10 Kasım’da Anıtkabirde bir araya geldik. Ve 10 Kasım Atatürk’ün unutturmak isteyenlerin ölüm günü oldu. 2013’e böyle bir umutla giriyoruz” diye konuştu. Balbay’ın bu sözleri üzerine sanıklardan biri “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diye bağırdı. Ancak Balbay, slogan ve alkış tutulmaması konusunda uyarıda bulundu.

TUNCAY ÖZKAN: ADALET İSTİYORUZ

Tutuklu sanık Gazeteci Tuncay Özkan’da izleyicilere, “Türkiye için adalet istemeyi unutmayın. Adalet istiyoruz. Hukuk ve adalet varsa özgürlük var. Ben aşığım, siz de aşıksınız. Bizimkisi bir aşk hikayesi.” diye bağırdı. Tutuklu sanık Muzaffer Tekin de izleyicileri uyararak taşkınlık yapmamalarını istedi.

PERİNÇEK’İN AVUKATI REDDİ HAKİM TALEBİNDE BULUNDU

Tutuklu sanıklardan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in avukatı Hasan Basri Özbey’in yaptığı reddi hakim talebi nedeniyle duruşmaya ara verildi. Aranın ardından Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, avukat Hasan Basri Özbey’in reddi hakim talebinin, herhangi bir somut delil sunmadığı gerekçesiyle reddine karar verdi. Mahkeme Başkanı Özese, söz alarak reddi hakim talbinde bulunun Özbey’in duruşmada sarfettiği sözler sebebiyle Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

DURUŞMADA İDDİANAME OKUNDU

Duruşma tutuklu sanıklar Aykut Metin Şükre, Erkan Ayyıldız, Kenan Özay ve Selçuk Özkan hakkında “Silahlı terör örgütüne silah temin etmek” suçundan hazırlanan ek iddianamenin üye hakim Fatih Mehmet Uslu tarafından okunmasıyla devam ediyor.

SÜRPRİZ KARAR

Ergenekon Davası’na bakan mahkeme, TBMM’ye yazı yazılarak Darbeleri Araştırma Komisyonu tarafından hazırlanan raporun tüm ekleriyle birlikte istenmesine karar verildi.

Mahkeme heyeti kamuoyunda “Zirve Yayınevi Davası” olarak bilinen dava dosyasının da Malatya Ağır Ceza Mahkemesi’nden istenilmesine hükmetti. Mahkeme ayrıca kamuoyunda ‘Yeşil’ kod adıyla bilinen Mahmut Yıldırım’ın “Emniyet’e de ifade verdim” beyanında bulunduğunu belirterek bu ifadenin ve Tuncay Güney’in 1998 yılında MİT’e verdiği belirtilen ifadelerin detaylı olarak incelenmesi ve ifadelerin tam metinlerinin istenmesine karar verdi.

10 OCAK’A ERTELENDİ

Ergenekon Davası’nda bakan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Aykut Metin Şükre, Erkan Ayyıldız, Kenan Özay, Selçuk Özkan ve Mahmut Güzel’e bir sonraki celseye kadar savunmalarını hazırlamaları için son kez süre verdi. Mahkeme Heyeti davayı 10 Ocak 2013’e ertelendi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...