Sanatçılar Erdoğan’a başkaldırdı

Bir çok sanatçıdan oluşan "Sanatçılar Girişimi" "Reddediyoruz/Ferman Padişahın Ülke Bizimdir" sloganıyla Bostancı Gösteri Merkezi'nde Büyük Buluşma isimli etkinliğe CHP lideri Kılıçdaroğlu da katıldı

Sanatçılar Erdoğan’a başkaldırdı

Tarık Akan, Edip Akbayram, Ataol Behramoğlu gibi bir çok sanatçıdan oluşan “Sanatçılar Girişimi” “Reddediyoruz/Ferman Padişahın Ülke Bizimdir” sloganıyla Bostancı Gösteri Merkezi’nde Büyük Buluşma isimli bir etkinlik düzenledi. Düzenlenen etkinliğe CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ile Tarık Akan, Levent Kırca, Bedri Baykam, Aytaç Arman,Edip Akbayram, Ataol Behramoğlu, Gülriz Sururi’nin de aralarında bulunduğu bir çok sanatçı ve vatandaş katıldı. Saat 17.00’de başlayan etkinliğe CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 17.30’da katıldı.

“DEMOKRASİMİZ KAN KAYBEDİYOR”
Gazetecilerin soruları üzerine Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de demokrasi kalitesiz. Demokraside kalite sorunu var. Gittikçe demokrasimiz kan kaybediyor. Bunun için hep beraber mücadele etmek zorundayız. Çocuklarımız için güzel bir Türkiye için” dedi.

TARIK AKAN: BİZ ATATÜRKÇÜLER HER ZAMAN AYAKTA OLACAĞIZ
Sanatçı Tarık Akan, “10 yıldır iktidarda olan bir partinin 10 yılda ülkeme yapmış olduğu karanlık, acı noktaların nasıl hallolacağını gerçekten bilemiyorum. Gittikçe derinleşiyor herşey. Sanatçılar olarak halkı vatandaşları bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Herşey ülkemiz için. Çünkü Cumhuriyeti Cumhuriyet yapan Mustafa Kemal’imizi, Atatürk’ümüzü yok etmeye çalışan bir zihniyete karşı biz Atatürkçüler herzaman ayakta olacağız” ifadelerini kullandı.

EDİP AKBAYRAM: ÇAĞDAŞ BİR TÜRKİYE BIRAKABİLMEK İÇİN MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ
Edip Akbayram, “Bu gecenin anlamı bu ülkede yaşayan sorumluluğunu bilen aydın geçinen sanatçıların son 10 yıldır, ülkenin tahribatında büyük payı olan şuanki yönetime karşı olan bir başkaldırısıdır. Çünkü bir ülkenin aydınlık geleceğini o ülkenin aydınlık sanatçıları belirler. Türkiyenin siyasal ve sanatsal olumsuzluklarına baktığınız zaman hepimiz bu ülkenin sanatçıları olarak çok üzüldüğümüzü ifade ettik. Sanatçılara karşı sansür baskı, öğretim görevlilerine karşı yapılan ağıza alınmayacak saldırılar, Türkiye’nin ekonomik durumu, satılmayan kamu malı kalmadı ,Cumhuriyet’in temel değerlerinin tek tek elden gitmesi, Türkiye’nin çağdışı bir karanlığa doğru gitmesinden endişe duyduğumuz için gecemizin adını da koyduk zaten, “Ferman Padişahın ama bu ülke bizimdir”. Bu ülke bizim olduğu için de evrensel güzellikleri yaşayana kadar gelecek nesile çok çağdaş bir Türkiye bırakabilmek için mücadelemizi sürdürüyoruz. Kazanacağız” diye konuştu.

BEDRİ BAYKAM: ONURLU BİR ÜLKE İSTİYORUZ
Bedri Baykam, “Kararlıkla demokrasiyi, özgür Türkiye’yi eşitliği, adaletin üstünlüğünü, hukuku, ve insanların özgürce konuşabildiği hertürlü baskıya karşı kararlılıkla dik durabildikleri onurlu bir ülke istiyoruz. Tabi ki bunu koruyacağız ve elde edeceğiz. Özgür yarınlar için” şeklinde konuştu. Şair Ataol Behramoğlu, sanatçılar olarak haksızlıklara karşı çıkacaklarını belirterek, “Gerçekten özgür demokrat uygar bir Türkiye’ için. Cumhuriyet değerlerine sahip çıkarak, emekçi haklarına ve insan haklarına sahip çıkarak. Sonuna kadar ayaktayız. Mücadelemizi sanatın diliyle sürdüreceğiz” diye konuştu.

SANATÇILAR ERDOĞAN’A BAŞKALDIRDI / VİDEO

İSTANBUL BARO BAŞKANI: İNSANLAR GERÇEKLERİ GÖRMEYE BAŞLADI
Salonda alkışlarla karşılanan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, “10 yıldır , 15 yıldır topluma söyledikleri yalanların ışığındaki o uyuşma ve narkoz etkisi geçiyor artık toplumda. İnsanlar gerçekleri görmeye başladı. Sanatçılar ayakta, üniversiteler, Barolar ayakta. Bu giydirilmek istenen deli gömleğini reddediyor. Cumhuriyetle olan hesaplaşmada, cumhuriyetin aydınlığın yanında yer alıyor. Ve bu yalan saltanatı, bu koyu sivil dikta sona ermek üzeredir. Hep beraber göreceğiz bunu bu nedenle buradayız” dedi.

SALONDA GERGİNLİK
Sanatçı Melike Demirağ da gecede ‘Arkadaş’ şarkısını söyledi. Melike Demirağ konuşması sırasında slogan atılması üzerine “Aman lütfen şarkı sırasında slogan atmayalım” diyerek ricada bulundu. Ancak etkinliğe katılanlar Demirağ şarkı söylediği sırada “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” şeklinde slogan atmaya devam edince, “Arkadaşlar lütfen slogan atılmasın. Ben gittikten sonra slogan atabilirsiniz. İşte böyle yaparsanız dengeleri bozuyorsunuz yapmayın lütfen. Arkadaşlar provakasyona gelmem . Slogan atmayın. Sevmiyorum ben sahnede slogan atılmasını. Ne kadar çabuk kavga edebiliyorsunuz ” ifadelerini kullandı. “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” sloganlarının atılmasına devam edilmesi üzerine Demirağ, Ahmet Kaya’nın “Vay aman” şarkısını söyleyerek devam etti.

TUNCAY ÖZKAN’IN MEKTUBU OKUNDU
Şarkıların söylendiği, tiyatro gösterilerinin izlendiği gecede bazı sanatçılar da konuşma yaptı. Gecede Şair Şair Ataol Behramoğlu da Ergenekon Davası’nda tutuklu bulunan Gazeteci-Yazar Tuncay Özkan’ın mektubunu okudu. İsviçre’den gelen komedyen ve şarkıcı Mathieu Chardet de gecede şarkılar söyledi. Etkinlik 23.00’da sona erdi.

KILIÇDAROĞLU, BAŞBAKAN ERDOĞAN’I ELEŞTİRDİ
Saat 17.00’da başlayan etkinliğe Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu saat 17.30 sıralarında geldi. Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmasında, “Türkiye’nin içinde bulunduğu koşulları önce o ülkenin aydınları saptar. Türkiye’nin içinde bulunduğu koşulları önce o ülkenin yurtseverleri saptar. Türkiye’nin içinde bulunduğu koşulları önce o ülkenin sanatçıları saptar. Sanatçılar bir ilke imza attılar. Önemli bir ilke imza attılar. Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullarda zorlukları gördüler. Bütün sanat insanlarına çağrı yapıyorlar. Korkuya karşı mücadele edelim. Asla yılmayalım. Güzel de bir slogan üretmişler. ‘Ferman Padişahınsa ülke bizimdir’ diyorlar” dedi.

“ODTÜ ÖĞRENCİLER BİR MÜCADELE VERİYOR”
İzmir’de bugün bir parkın açılışını yaptıklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Parkın adı ‘Yörük Ali Efe Parkı’ydı. Yörük Ali Efe Kurtuluş Savaşı’nda mücadele veren ilk yiğidimizdir. Yiğit bir insandı. O konuşmada şunu söyledim: “Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğrenciler bir mücadele veriyorlar. Her birisi bir yiğit Efe’dir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde okuyan her öğrenci, bağımsızlığı savunan her öğrenci, özgürlüğü savunan her öğrenci, demokrasiyi savunan her öğrenci, adaleti savunan her öğrenci, bir yiğit Ömer’dir, bir yiğit Ali’dir, bir yiğit Ali Efe’dir. Ülkemizin yiğitlerine sahip çıkacaz” diye konuştu.

“BENİM KADAR ÇALIŞAN BAŞKA BİR GENEL BAŞKAN YOKTUR”
Kılıçdaroğlu, “Ortak paydada buluşmak. Ayrılığa gayrılığa yer yok. Bu ülkenin aydınlarına seslendik: ‘Korkaktan aydın olmaz’ dedim. ‘Aydın olan kişi elinde meşalesiyle karanlığa ışık tutan kişidir’ dedim. Aydın kişi bedel ödemekten korkmayan kişidir’ dedim. Ortak paydayı bize sunan, bize veren emanet olarak veren bir kişi var zaten. Mustafa Kemal Atatürk. O ortak paydamız. O ortak payda da gösterdiği bir hedefte var. Çağdaş uygarlık. Bunu yakalayacağız. İçinde bulunduğumuz koşulları çok iyi değerlendireceğiz. Çok iyi göreceğiz. Kişisel çatışmalara asla ve asla hiçbir yurtseverin izin vermemesi lazım. Bizim böyle bir lüksümüz yok. Ülkenin içinde bulunduğu koşullara bakın. Bir üniversiteye, bir ülkenin başbakanı 3 bin 500 polisle gidiyor. Ev dağıtma töreninde bir ülkenin başbakanı 2 bin 500 polisle gidiyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) bir ülkenin başbakanı 50’ye yakın polisle gelebiliyor. Onun için cumhuriyete ihtiyacımız var. Onun için demokrasiye ihtiyacımız var. Onun için adalete ihtiyacımız var. Onun için konuşan Türkiye’ye ihtiyacımız var. Onun için mücadele etmeye ihtiyacımız var. Bize derler ki mücadele etmiyorsunuz. Herşey de mütevaziyim ama birşey de mütevazi değilim. Açıkçca iddia ediyorum ve söylüyorum. Benim kadar çalışan başka bir genel başkan yoktur” şeklinde konuştu. Kılıçdaroğlu’nun sözleri sık sık Halkın umudu Kılıçdaroğlu” ve “Başbakan Kemal” sloganlarıyla kesildi.

“RAKI MASALARINDA OTURUP BİRBİRİMİZİ ELEŞTİRMEYECEĞİZ”
Kılıçdaroğlu, “Bir dönem derlerdi ki ‘Siz Sivas’tan ötesi’ne gidemiyorsun’. Bugün ben, arkadaşlarım, bütün milletvekillerim Türkiye’nin 81 iline başı açık, onurlu, korumasız gidiyorlar. Korkmuyorlar kendi insanlarından. Ama ben söylüyorum. bu ülkenin başbakanı böyle gidemez. Gidemez. Sadece oraya değil. Çağdaş hiçbir ülkeye başı dik gidemez. Bilime düşman olan iktidar geleceğimizi belirleyemez. Bilim insanına düşman olan siyasetçi ülkesine yarar sağlayamaz. Sanatçısına düşman olan siyasetçi ülkeyi çağdaş uygarlığa taşıyamaz. Onun için bize her birimize görev düşüyor. Rakı masalarında oturup birbirimizi eleştirmeyeceğiz. Buna asla izin vermeyeceğim. Ülkenin kurtuluşu halktan geçiyor. Halka gideceğiz, halka anlatacağız. Değerlerine saygı göstereceğiz. Ülkenin içinde bulunduğu koşulları anlatacağız. Unutmayın. Dünyanın yuvarlak olduğunu bir bilim insanı söyledi. Ama bugün dünyanın yuvarlak olduğunu herkes biliyor. Ama bunu ilk kez bunu söylediğinde Engizisyon Mahkemesi’nde yargılandı. Doğrular bazen acıdır. Doğruları söylemek zordur. Doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Söyledim. Onuncu köyden de kovsalar onbirinci köye gideceğiz” ifadelerini kullandı.

“KENDİ BULUNDUĞUMUZ ÇEMBERİN DIŞINA ÇIKALIM”
“Kendi bulunduğumuz çemberin dışına çıkalım” diyen Kılıçdaroğlu, “Bizim dışımızda farklı bir dünya var. O dünyadaki insanlarla kucaklaşalım. Tokalaşalım. O dünyadaki insanların üzerine düşündüğünüzden çok daha ağır baskılar var. Ama biz bu ülkenin aydınları olarak, bu ülkenin yurtseverleri olarak, bu ülkenin aydınlığa çıkması için bedel ödemekten korkmayan kişiler olarak Türkiye’ye dağılmalıyız. Mücadelemizi böyle yapmalıyız. O insanlara aydınlığı göstermeliyiz. Elimizde meşaleyle fikrimizle düşüncemizle” dedi. Kılıçdaroğlu Nazım Himet’in “Yaşamak, bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine” dizeleriyle sözlerini tamamladı. Kılıçdaroğlu konuşmasının ardından Ankara’ya gitti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...