Filistin çağrısı

Başbakan Erdoğan, Türk-Arap İşbirliği Forumu Dışişleri Bakanları 5. Toplantısı'nda konuştu.

Filistin çağrısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filistin’in BM’de ”gözlemci devlet” statüsü kazanmasıyla ilgili, ”İsrail’in, bu aşamadan itibaren başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin oluşumunun önüne engel çıkarmaması gerekir. İsrail de artık görmelidir ki, Filistin sorunu devam ettikçe bu bölgeye huzur, barış, istikrar ve güvenliğin gelmesi mümkün olmayacak, bu bölgede kan ve gözyaşı dinmeyecektir” dedi.

Türk-Arap İşbirliği Forumu Dışişleri Bakanları 5. Toplantısı öğle yemeğinde konuşan Erdoğan, Arap dünyasını ve İslam coğrafyasını yakından ilgilendiren, esasında, tüm dünyayı ve insanlığı çok yakından ilgilendiren bir konuda hissiyatını paylaşmak ve tebriklerini iletmek istediğini söyledi.

Erdoğan, önceki gece BM’de yapılan oylamada, Filistin’in, ”gözlemci devlet” statüsüne kavuştuğunu anımsatarak, Filistin’in bir devlet olarak yeniden bu coğrafyada var olabilmesi için tarihi nitelikte bir adım atıldığını vurguladı.

Bu önemli gelişmeden dolayı tüm Filistinliler’i yürekten tebrik ettiğini ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Filistin’in gözlemci devlet statüsüne kavuşması için katkı veren, destek veren, oylamada ‘evet’ oyu kullanan ülkelere, devletlere, liderlere de buradan ayrıca şükranlarımı iletiyorum. Filistin ile ilgili bu gelişme, hiç kuşkusuz biraz önce de ifade ettiğim gibi, bölgemiz, dünyamız ve tüm insanlık için çok önemli, çok tarihi nitelikte bir gelişmedir. 1948’den bugüne kadar 64 yıl boyunca, Filistinliler’e uygulanan baskı, sindirme, yıldırma, göç ettirme politikaları, Filistinliler’e yönelik toplu kıyımlar, katliamlar, bölgede yaşanan savaşlar ve çatışmalar çok geniş bir coğrafyayı ve dünya siyasetini derinden etkiledi.

Filistin, sadece bu coğrafyada değil, tüm insanlığın kalbinde, tüm insanlığın vicdanında kanayan bir yara oldu. Açıkçası tam bir iyimserlik içinde olduğumuz söylenemez ancak Filistin’in gözlemci devlet olmasıyla umutlarımızın çoğaldığını ifade etmek istiyorum. Her ne kadar gözlemci devlet olsa da Filistin’in bugün aynı zamanda işgal altında bir ülke olduğunu da görmek ve kabul etmek durumundayız. İsrail’in, bu aşamadan itibaren başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin oluşumunun önüne engel çıkarmaması gerekir. İsrail de artık görmelidir ki, Filistin sorunu devam ettikçe bu bölgeye huzur, barış, istikrar ve güvenliğin gelmesi mümkün olmayacak, bu bölgede kan ve gözyaşı dinmeyecektir.”

“SİZİ HİÇ BİR GÜÇ AYIRMAMALI”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında Filistinliler’e de seslenerek, ”Filistinliler şunu özellikle bilmelidir, ben onlara kardeşleri olarak, sevenleri olarak sesleniyorum; önceki gece sevinen, bayram eden, heyecanlanan, umutlanan, gözleri sevinçten yaşaran sadece Filistinliler değil, tüm Müslümanlardır, tüm dünyadır” dedi.

On yıllar boyunca Müslümanlar’ın da dünyanın da kalbinin Filistinlilerle attığını vurgulayan Erdoğan, işte bunun için Filistin’de ayrılığın derhal, bir an önce son bulmasını istediklerini söyledi.

Filistinliler’in dayanışma içinde olmasını, birbirlerini Allah için sevmesini istediklerini ifade eden Erdoğan, Filistinliler’e ”Sizi hiç bir güç ayırmamalı” diye seslendi.

Başbakan Erdoğan, Filistin’de, Filistinli taraflar arasında husumet, anlaşmazlık hele hele çatışma görmek istemediklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün dünya, bütün İslam coğrafyası Filistin’in sevinciyle kucaklaşırken, Filistinliler’in kendi aralarında kucaklaşmamalarını asla kabullenemeyiz. Filistin’i daha ileri statülere taşımak, Filistin’i, başkenti Doğu Kudüs olan bir devlet olarak görebilmek için, Filistin’in birliği, beraberliği şarttır ve biz de bunu görmek, bunun heyecanını yaşamak istiyoruz. Filistinli kardeşlerimi tekrar tebrik ediyor, ‘mebruk Filistin’ tebrikler Filistin diyorum. Hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...