Fırtına hayatı felç etti

Olumsuz hava koşulları yine can aldı. Antalya, İzmir, Muğla ve Bodrum'da fırtına hayatı felç etti.

Fırtına hayatı felç etti

Kötü hava koşulları nedeniyle birçok ilde fırtına ve sel baskınları yaşanırken, denize açılan bir tekne battı. Taknede bulunan işadamı hayatını kaybederken, 1 kişi azgın sularda kayboldu.

TEKNE BATTI, İŞADAMI VE ARKADAŞI HAYATINI KAYBETTİ

Çeşme İlçesi’nde balık avlamak için açıldıkları teknenin alabora olarak batması sonucu Ömer Cinstaş’ın boğularak ölmesi ardından kaybolan Bülent Tutal’ın da cesedine ulaşıldı.

MARMARİS 30 DAKİKADA BU HALE GELDİ

İlçeye bağlı Ildırı Köyü’ndeki Günkent Sitesi’nden dün ;öğle saatlerinde 38 yaşındaki Selami Bağcı, 58 yaşındaki Ömer Cinstaş ;ve 39 yaşındaki Bülent Tutal, balık avlamak için 4 metrelik polyester tekne ile açıldı. Amatör balıkçılığa meraklı 3 arkadaş, 3-4 mil uzaklaştıktan sonra saat 16.00 sıralarında şiddetli lodos ve yağmur nedeniyle tekne alabora olarak battı. Bağcı, Cinstaş ve Tunal, yaklaşık 2 saat boyunca birlikte yüzdü. Ancak, havanın kararması hem de dalga yüksekliğinin artması üzerine 3 arkadaş birbirini kaybetti. Selami Bağcı, saat 20.00 sıralarında açıldıkları Günkent Sitesi’ne 3 kilometre uzaklıktaki İl-Tur Sitesi’nde karaya çıkmayı başardı. Site sakinlerinden Ali Aksoy, “Selami Bağcı, ışıkları takip ederek yüzmüş. Ben bulduğumda üzerinde sadece şortu vardı. Hemen kendisine giysi verdim. İki arkadaşının kayıp olduğunu söyleyince ;Sahil Güvenlik ve jandarmayı arayıp haber verdik. Onlar da hemen arama kurtarma çalışmalarını başlattı. Bağcı, yaklaşık 4 saat yüzdükten sonra karaya ulaşabilmiş. Bunun iki saatini ise diğer arkadaşlarıyla beraber yüzmüşler” dedi.

CESEDİ KIYIYA VURDU

Kayıp olan Ömer Cinstaş ile Bülent Tutal’ı arama çalışmalarına başlandığı sırada, Gıda Çarşısı Yönetim Kurulu Başkanı olan işadamı Ömer Cinstaş’ın cesedi saat 23.00 sıralarında İl-Tur Sahil Sitesi’nin uzağında karaya vurmuş olarak bulundu. Cinstaş’ın cesedi ‘Çıma’ isimli balıkçı tekneyle İl-Tur Sitesi iskelesine getirildi. Ömer Cinstaş’ın oğlu Vehbi, kardeşi, iş arkadaşları ve köy sakinleri büyük üzüntü yaşadı. Özel bir minibüse konulan Cinstaş’ın cenazesi Urla Devlet Hastanesi Morgu’na kaldırıldı.

İlçeye bağlı Ildırı Köyü yakınlarından yaklaşık 600 metre denize açılan Selami Bağcı yönetimindeki balıkçı teknesi suda alabora oldu. Tekneden suya Bağcı, İzmir Gıda Çarşısı Yönetim Kurulu üyesi olan işadamı Ömer Cinstaş ve Bülent isminde bir kişi düştü. Bu 3 kişiden Bağcı yüzerek sudan çıkmayı başarırken, işadamı Cinstaş’ın cesedinin kıyıya vurduğu öğrenildi. Kıyıya çıkan Bağcı’nın durumu, jandarmaya bildirmesi üzerine arama kurtarma çalışması başlatıldı. Saat 20.00 sıralarında başlayan aramalara rağmen henüz kayıp olan kişiye ulaşılamadığı bildirildi.

METEOROLOJİ'DEN 30 İLE ACİL UYARI

AKP İzmir Milletvekili Rıfat Sait “Durumdan haberdar olan İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın talimatı ile Foça ve İzmir’den gelen iki gemi ile bir helikopter arama kurtarma çalışması başlatttı. Henüz kayıp olan kişiye ulaşılamadı. Ümit ediyoruz hayatta ve sağlıklı bir şekilde kendisine ulaşırız” dedi.

ENEZ’DE 2 BALIKÇI KAYBOLDU

Edirne’nin Enez ilçesinde 5,5 metrelik kayıkları ile balık avına çıkan 2 balıkçıdan iki günden bu yana haber alınamıyor.

Enez Kaymakamı Fatih Baysal, Cumhur Akkuş(30) ve Enver Aydoğdu’nun(40) Cumartesi günü akşam saatlerinde Meriç Nehri’nin denize döküldüğü alanda kaybolduklarını söyledi. Balıkçıların ailelerinin kayıp başvuruları üzerine 2 balıkçıyı Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin aradığını vurgulayan. Baysal, şu ana kadar kayıp balıkçılara ulaşılamadığını belirtti.

ANTALYA’DA ALARM

Antalya’da yarın olumsuz hava koşulları beklentisi nedeniyle kreş ve okul öncesi eğitimi ile ilk ve orta dereceli okulların 1 gün süreyle tatil edilmesi kararlaştırıldı. Öte yandan meteorolojiden yapılan açıklamada vatandaşların zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamaları istendi.

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, yoğun yağış ve fırtına beklentisi nedeniyle pazartesi günü kent merkezi ile 17 ilçe ve köylerinde kreş ve okul öncesi eğitimi ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiğini açıkladı. Antalya’nın sadece Korkuteli ve Elmalı ilçelerinde okullar normal öğretime devam edecek.

FIRTINA UYARISI

Meteoroloji yetkilileri, gün boyu aralıklı olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini, hava sıcaklığının ise kent merkezinde 9 ila 16 derece arasında seyredeceğini kaydetti. Yetkililer, metrekareye 50 ila 100 kilogram yağış beklendiğini, rüzgarın güney yönünden zaman zaman saatte 80 kilometre hıza ulaşabileceğini kaydetti. Yağışlı havanın 11 Aralık Salı günü sabah saatlerinden itibaren Antalya’yı terk edeceğini belirtildi.

MUĞLA İÇİN DE UYARI

Kuvvetli yağışlı havanın Muğla’da da Pazartesi gün boyunca il genelinde etkili olacağı, yağış esnasında rüzgarın güney yönlerden fırtına şeklinde eseceği ve yağışlı havanın 10 Aralık Pazartesi günü akşam saatlerinden itibaren şehri terk edeceği kaydedildi.

Antalya ve Muğla için ayrı ayrı uyarıda bulunularak, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (Kara ve deniz ulaşımında aksamalar, su baskını, sel, taşkın, dolu, yıldırım ve çatı uçması vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiği kaydedildi.

DENİZCİLERE UYARI

Meteorolojik uyarıda, Antalya Körfezi’nde Pazartesi günü fırtına beklendiğine işaret edilerek, rüzgarın, güneydoğudan 7, zaman zaman 8 kuvvetinde eseceği, dalga yüksekliğinin 4 ile 5 metre yüksekliğinde olacağı bildirildi. Pazartesi günü Antalya Körfezi’nde hava kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlı ve görüş orta, yağış anında zayıf olacağına işaret edildi.

BODRUM- KAŞ ARASINDA FIRTINA

Bodrum ile Kaş arasında fırtına beklendiğine de işaret eden uzmanlar, rüzgarın güneydoğu yönünden 7, zaman zaman 8 kuvvetinde eseceği, dalga yüksekliğinin de 5 metreyi bulabileceğini kaydetti.

İZMİR YAĞMURA TESLİM

İzmir’de sabah saatlerinden itibaren başlayan ve etkisini zaman zaman arttıran sağanak yağmur nedeniyle yollarda su birikintileri oluştu. Yağışın etkisiyle sürücü ve yayalar zor durumda kaldı.

Hava sıcaklıklarının uzun süre mevsim normallerinin üzerinde bulunduğu İzmir'de, sağanak yağışlar etkili oldu. Bu sabah saatlerinden itibaren etkisini zaman zaman arttıran yağmur nedeniyle, yollarda su birikintileri oluştu. Sürücü ve yayalar zor durumda kaldı. Yağmura hazırlıksız yakalanan bazı kişiler, üzerlerine çöp poşetleri geçirerek ıslanmaktan korunmaya çalıştı. Kentin bazı semtlerinde görülen küçük su baskınlarına itfaiye ekipleri müdahale etti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...