Gaz, fren derken taklaya geldik

CHP Genel Başkan Yardımcılar Öztrak ve Oran, ekonomide gaz fren tartışması üzerinden AKP politikalarını eleştirdi.

Gaz, fren derken taklaya geldik

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “koltuk derdine düşen bakanlar, arabayı takla atma noktasına getirmişlerdir” derken Umut Oran, “Başbakan acilen şoförlerinin ehliyetlerini kontrol ettirsin” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, bakanlar arasında yaşanan fren gaz tartışmaları sonucunda vatandaşın dertlerinin sahipsiz kaldığını belirterek, “AKP’de yaşanan üçüncü dönem krizi nedeniyle koltuk derdine düşen bakanlar, arabayı takla atma noktasına getirmişlerdir.” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Öztrak, Türkiye’nin, son üç yılın en düşük büyüme hızını bu yılın üçüncü üç aylık döneminde yaşadığını ifade etti. Bir önceki üç aya göre ekonominin sadece yüzde 0,2 büyüdüğünü; geçen yılın aynı dönemine göre büyüme hızının yüzde 1,6’ya gerilediğini anlatan Öztrak, yatırım harcamalarının ise üçüncü üç ayda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,6 düşerken; tüketim harcamasının da yüzde 0,5 gerilediğini kaydetti.

Ekonomide yaşanan belirsizlikler nedeniyle yatırımların hızla gerilediğini, borç yükü altında ezilen, harcanabilir gelirinin neredeyse yarısı borca giden ailelerin tüketim yapamaz hale geldiğini anlatan Öztrak, “Sene başından bu yana sanayi üretiminde görülen yavaşlamanın Ekim ayında daralmaya dönüşmesi, yılın son çeyreğinde durumun daha da kötüleşebileceğini gösteriyor. Ekim’de sanayi üretimi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 daralmıştır. Bu, 2009 yılının Eylül ayından bu yana en sert üretim düşüşüdür. Tüm veriler, ekonomide kontrollü yumuşak bir iniş yerine, sert bir düşüş olduğunu ve 2012 büyüme hızının, hükümetin son tahmini olan yüzde 3,2’nin de altına düşeceğini göstermektedir. Yaşananlar, 2010 ve 2011’de yaptığımız uyarıların haklılığını ortaya koymaktadır. Vatandaşın gelirini değil, borcunu artırarak, sıcak paracılara dünyadaki en yüksek getiriyi sağlayan politikalar, sonunda iflas etmiştir. Şimdi vatandaş düşen gelir ve artan borç yükü sonunda evinin tapusunu, arabasının ruhsatını bankalara kaptırma riski ile karşı karşıyadır. Bakanlar arasında yaşanan fren gaz tartışmaları sonucunda vatandaşın dertleri sahipsiz kalmış, AKP’de yaşanan üçüncü dönem krizi nedeniyle koltuk derdine düşen bakanlar, arabayı takla atma noktasına getirmişlerdir.” ifadelerini kullandı.

CHP'Lİ ORAN: BAŞBAKAN ACİLEN ŞOFÖRLERİNİN EHLİYETLERİNİ KONTROL ETTİRSİN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Türkiye ekonomisinin hızla durma noktasına doğru gittiğini belirterek, “Şoförlerden birisi frene diğeri gaza basma derdine girince arabanın debriyaj balatasını sıyırdılar. Başbakan acilen şoförlerinin ehliyetlerini kontrol ettirsin. Motosiklet ehliyetiyle otomatik vitesli araba kullanılmaz” dedi.

Oran yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinin 3. çeyrekte iyice yavaşladığını belirterek, büyümenin sabit fiyatlarla sadece yüzde 1.6 ile son 12 çeyreğin en düşük düzeyine indiğini kaydetti. 3. çeyrekte imalat sanayii ve inşaat başta olmak üzere temel sektörlerde büyüme yavaşlarken, özellikle toptan ve perakende ticaretteki seyrin negatife döndüğünü ifade eden Oran, “İlk dokuz ay itibariyle imalat sanayinde yüzde 2.8, tarımda yüzde 3.3, ticarette sadece yüzde 0.1, inşaatta yüzde 1, elektrik, gaz ve suda yüzde 6.2, ulaştırma, depolama ve haberleşmede yüzde 4 büyüme yaşandı” dedi.

-“MİLLİ GELİR DOLAR CİNSİNDEN YÜZDE 0.4 KÜÇÜLDÜ”-
Revize verilere göre Türkiye'nin yılın ilk dokuz ayında sadece yüzde 2.6 oranında büyüyebildiğini belirten Oran, Ocak-Eylül döneminde GSYH'nin cari fiyatlarla yüzde 10.5 büyüyerek 1 trilyon 57.3 milyar TL, sabit fiyatlarla yüzde 2.6 büyüyerek 87.7 milyar TL olduğunu vurguladı. Oran, dokuz aylık milli gelirin dolar cinsinden ise yüzde 0.4 küçülerek 586.3 milyar dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti.

-“SANAYİDEN KÖTÜ HABER GELDİ”-
Büyümenin ana kaynağı olan sanayiden 4. çeyrek için de kötü haber geldiğini ifade eden Oran, sanayi üretiminin Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.7 ile rekor bir düşüş gösterdiğini belirtti. Oran şunları kaydetti:

“Sanayideki bu gelişme, yılın son çeyreğinde de GSYH büyüme oranının düşük çıkacağı, başka deyişle Türkiye ekonomisinin durma noktasına doğru hızla gittiğine işaret ediyor. Dokuz aylık GSYH ve Ekim ayı sanayi üretim verileri, 2012'nin Türkiye için ekonomide kayıp bir yıl olduğunu şimdiden gösteriyor. Çok başlı ekonomi yönetimi iyi gitmiyor. Şoförlerden birisi frene diğeri gaza basma derdine girince arabanın debriyaj balatasını sıyırdılar. Araba her tarafından sinyal veriyor ama anlayana. Motor dağılmak üzere, araba yolda kalacak. Başbakan acilen şoförlerinin ehliyetlerini kontrol ettirsin. Motosiklet ehliyetiyle otomatik vitesli araba kullanılmaz.”

-“AKP KAMUOYUNU YAPAY GÜNDEMLE OYALARKEN, EKONOMİ ÇAKILDI”-
“AKP kamuoyunu sürekli yapay gündemlerle oyalarken, Türkiye ekonomisi adeta çakıldı” diyen Oran, yılın tümünde yüzde 3.2'lik bir büyüme yakalanması için son çeyrekte yüzde 4.9 oranında bir büyüme performansı gerektiğine dikkat çekti. Oran, son dönemde artan sıcak para girişleri ve kredi imkanlarının iç tüketimi tetiklediği varsayımıyla son çeyrekte yüzde 2'lik bir büyüme tahmininde yıllık büyümenin yüzde 2.75, son çeyrek büyümesinin yüzde 3 olacağı varsayımında ise yıllık oranın yüzde 2.7 olacağının öngörüldüğünü kaydetti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...