Bir dev daha satıldı!

Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş'nin özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 1,231 milyar dolar ile Elsan-Tümaş-Karaçay verdi.

Bir dev daha satıldı!

GEDİZ Elektrik Dağıtım’a en yüksek teklif 1.231 milyar dolarla Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu’nda geldi.

Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin TEDAŞ’a ait yüzde 100 oranındaki hissesine en yüksek teklif 1 milyar 213 milyon dolarla Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu'ndan geldi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin TEDAŞ’a ait yüzde 100 oranındaki hissenin özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesi başladı. Nihai pazarlık görüşmelerinde İhale Başkanlığını ÖİB Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan yaptı. İhalede 10 firma yarışacaktı. Ancak Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu dün ÖİB'ye yolladığı bir yazı ile ihaleye katılmayacağını bildirmesi üzerine ihalede bulunmadı. Ancak Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu'nun teklifi yine ihale sırasında sayıldı. Böylece Cengiz-Kolin-Limak OGG dışında ihalede yarışan 9 firma şöyle:

“Genpa Telekomünikasyon ve İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Park Holding A.Ş., Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş., Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu, Fernas İnşaat A.Ş., Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş., IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Zorlu Holding.”

1 ELEMESİZ, 5 ELEMELİ TUR YAPILDI
Kırşan'ın ihale kurallarını anlatması ile başlayan ihalede, 1 elemesiz, 5 elemeli tur yapıldı. Elemesiz turda en yüksek teklif 630 milyon dolar oldu. Daha sonra elemeli tura geçildi. 1. Elemeli turda en yüksek teklif 815 milyon dolar olurken Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu elendi. 2 elemeli turda en yüksek teklif 979 milyon dolar oldu ancak teklifler arasında eşitlik görüldüğü için elemeli tur tekrar yapıldı. Tekrarlanan 2. elemeli turda en yüksek teklif 1 milyar 52 milyon dolar olurken IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. elendi. 3 elemeli turda Zorlu Holding elenirken en yüksek teklif 1 milyar 97 milyon dolar olarak açıklandı. 4 elemeli turda Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. elenirken en yüksek teklif 1 milyar 167 milyon dolar oldu. 5. Elemeli turda ise en yüksek teklif tutarı açıklanmazken elenen Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. elendi.

AÇIK ARTIRMA
Elemeli turun ardından açık artırmaya geçildi. Açık artırmanın başlangıç tutarı 1 milyar 228 milyon dolar, artırım aralığı ise 3 milyon dolar olarak belirlendi. Açık arttırmanın 1. turunda Fernas İnşaat A.Ş., Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş., Genpa Telekomünikasyon ve İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., ve Park Holding A.Ş. ihaleden teşekkür ederek çekildiler. Bunun üzerine ihalenin 1. Turunda en yüksek teklif veren Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu ihaleye en yüksek teklif veren firma oldu.

3 YILDA 600 MİLYON TL YATIRIM YAPACAĞIZ
İhaleden sonra Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu adına açıklama yapan Ceyhan Saldanlı, finansmanın yüzde 25'inin özsermaye olacağını belirterek, kalanının bankalar tarafından sağlanacağını söyledi. İş planın ne olması gerektiğini iyi bildiklerini vurgulayan Saldanlı, finansmanda da bir sorun çıkmayacağını kaydetti. Saldanlı, taksitli ve peşin ödeme şeklini de değerlendireceklerini söyledi. Saldanlı, yatırımları yükselteceklerini iki katına çıkartacaklarını belirterek, “Yatırımlar artırılacak, otomasyonla ilgili yatırımlar yapılacak, sayaçların uzaktan okunmasıyla ilgili yatırımlar yapılacak. Şebeke yaşlı bir şebeke onun yenilenmesi gerekiyor” dedi. Saldanlı, 2015'e kadar yatırım tutarının 600 milyon TL olduğunu dile getirdi.(ANKA)

2.5 MİLYON ABONESİ VAR
Yaklaşık 2.5 milyon abonesi ve 14 milyar 172 milyon kWh elektrik tüketimi olan Gediz Elektrik Dağıtım AŞ’nin, Türkiye’nin elektrik dağıtımında yüzde 8.1’lik payı bulunuyor.

AKDENİZ VE BEDAŞ’I CENGİZ-KOLİN-LİMAK KAZANDI
Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ’nin 12 Kasım’da yapılan özelleştrilmesi ihalesine Genpa Telekomünikasyon ve İletişim Hizmetleri Sanayi Ticaret AŞ, Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ, Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu, Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu katılmış, en yüksek teklifi 546 milyon dolarla Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu vermişti.

BEDAŞ’ın 14 Aralık’taki özelleştirme ihalesine ise Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu, Park Holding AŞ, Aksa Elektrik Perakende Satış AŞ, Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu, Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ ve IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ katılmış, en yüksek teklif 1 milyar 960 milyon dolar ile yine Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubundan gelmişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...