Gül’den’ kuvvetler ayrılığı’ açıklaması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Erdoğan, 'Kuvvetler Ayrılığı' konusunda da ters düştü.

Gül’den’ kuvvetler ayrılığı’ açıklaması

Cumhurbaşkanı Gül, geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan’ın kuvvetler ayrılığını eleştirmesiyle ilgili ”Kuvvetler ayrılığı demokrasinin temeli” ifadesini kullandı. ODTÜ Yerleşkesi’nde düzenlenen Göktürk-2 uydusunun fırlatılması törenine Köşk’ün davet edilmediği de ortaya çıkmıştı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, davet gitmemesiyle ilgili olarak ”Kasıt aramamak lazım. Yanlışlıkla olmuştur” dedi.

İŞTE GÜL’ÜN O AÇIKLAMALARI – VİDEO

“GÜL İLE ERDOĞAN ARASINDAKİ ÇATLAK BÜYÜYECEK” HABERİ İÇİN TIKLAYIN

Cumhurbaşkanı Gül, Tarabya Merkez Camii’ne gelmeden önce cami etrafında güvenlik önlemleri alındı, Camiiye giren vatandaşlar emniyet görevlileri tarafından dedektörlerle arandı. Cumhurbaşkanı Gül’ün bir yakın koruma ekibinde de mikro kameralı gözlüğün bulunması dikkat çekti.

“DEMOKRASİNİN TEMEL İLKESİ”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cami çıkışında gazetecilerin ‘Kuvvetler Ayrılığı’na tartışmalarına yönelik sorusu üzerine, “Orada da herhalde Sayın Başbakan eskiden gelen bazı yanlış örnekler vardı onları kastetmiştir. Yoksa Kuvvetler Ayrılığı hepimiz biliyoruz ki demokrasinin temel ilkesi. Bu açıdan bakmak gerekir” dedi.

“KASIT ARAMAMAK LAZIM”

Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü ilk milli yer gözlem uydusu Göktürk-2 uydusunun fırlatma törenine davet edilmemesiyle ilgili soruya ise Gül, “Herhalde bir yanlışlık olmuştur, bir kasıt aramamak lazım. Bir kasıt yok” diye cevap verdi. Cami de namaz kılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Emniyet Genel Müdürü Hüseyin Çapkın ve İstabul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da eşlik etti. Gül gazetecilerin sorularını yanıtladıktan sonra Tarabya’da bulunan Huber Köşkü’ne geçti.

İSTANBUL BAROSU’NDAN AÇIKLAMA
İstanbul Barosu'ndan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'kuvvetler ayrılığı' sözleriyle ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Erdoğan’ın ‘Kuvvetler Ayrılığı’ açıklamalarının Baro tarafından hayret ve kaygı ile izlendiği belirtilen beyanda kuvvetler ayrılığının yanı sıra, meclisteki muhalefetin de “engel” olarak nitelenmesinin kaygıyı daha da artırdığı söylendi.

Kuvvetler ayrılığının insanlığın baskıcı rejimlere ve diktatörlüklere karşı yüzyıllarca süren ortak mücadelesiyle ulaşılan bir aşama olduğu, demokrasi ve özgürlüklerin teminatı olan kuvvetler ayrılığı anlayışı ve uygulaması çağdaş uygarlığın ortak mirası haline geldiğinin belirtildiği açıklamada “Yargıya ve muhalefete olan inançsızlık, tahammülsüzlük, aslında millete ve denetime olan inançsızlık ve tahammülsüzlüktür. Anılan beyan ile demokrasiyi ağızlarından düşürmeyenlerin gerçek duygu ve düşünceleri, niyetleri açığa çıktığı gibi, sınırlanamayan ve denetlenemeyen gücün ne tür tehlikeler yaratabileceği bir kez daha anlaşılmıştır.” sözleri yer aldı.

DİKTATÖRYAL ARAYIŞ VE ÖZLEM
Açıklama şöyle devam ediyor:

“Demokrasi ve çağdaş hukukun günümüzde ulaştığı aşamada halen kuvvetler ayrılığını sorgulamak, bundan yakınmak, demokrasiye, hukuk devletine ve özgürlüklere karşı inançsızlığın, diktatöryal arayış ve özlemlerin açık bir göstergesi olduğu kadar gelecek adına ibret ve endişe vericidir. Halkımızın bu açık beyan ve yaklaşımı gerektiği şekilde değerlendireceğine, kuvvetler ayrılığına, dolayısıyla demokrasiye, hukuk devletine, hak ve özgürlüklerine sahip çıkacağına inancımız tamdır. İstanbul Barosu olarak hak ve özgürlüklerin, hukuk devletinin teminatı olan kuvvetler ayrılığı ilkesini sonuna kadar savunacağımızı, demokrasiyi ortadan kaldırmaya yönelik tüm çabalara, her türlü diktatörlük özlem ve girişimlerine kararlılıkla karşı duracağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...