Hakan Şükür’e kötü haber!

Etik tartışmasına nokta: 12 bin TL sınırı...

Hakan Şükür’e kötü haber!

Vatan’dan Şebnem Hoşgör’ün haberine göre:

Meclis, AKP’li Hakan Şükür'ün özel bir televizyon kanalında spor yorumculuğu yapmasıyla alevlenen “etik” tartışmasına nokta koymaya hazırlanıyor. Meclis'in ve vekillerin saygınlığını korumak ve etik tartışmalarına son vermek amacıyla 4 partiden birer temsilcinin oluşturduğu “Etik Komisyonu”, TBMM'nin “Etik Yasasını” hazırlama çalışmasında son aşamaya geldi. Taslağın aralık ayı ortasında sunulması bekleniyor. Komisyonun taslağındaki düzenlemeler özetle şöyle:

Şükür'e kötü haber

– Milletvekillerinin etik kuralara uygun davranıp davranmadıklarını takip ve incelemek üzere TBMM'de Etik Kurul oluşturulacak.

– “Üyelikle bağdaşmayan işler” başlığı altında mevcut mevzuattaki düzenleme netleştirilecek. Milletvekilleri kamuda ya da özel sektörde ücretli hiçbir işte çalışmayacak. Ancak periyodik olmayan fikir ve sanat eseri üretimi yasak kapsamının dışında tutulacak. Örneğin milletvekilleri düzenli olmamak şartıyla yazılı basında “yorum ya da köşe” yazabilecek. CHP'li Sebahat Akkiraz gibi sanatçı kökenli milletvekilleri yine periyodik olmamak üzere konser verebilecek. Ancak AKP Hakan Şükür'ün yaptığı tarza televizyonlarda düzenli olarak yorumculuk ya da gazetelerde düzenli olarak köşe yazarlığı yapamayacak.

Teşhir edilecek

– Vekillerin mal bildirimleri de artık TBMM'de “kapalı zarf” içinde kalmayacak. Bunların içerik kontrolleri de yapılabilecek. Olağan dışı artışlar Etik Kurul değerlendirmesine tabi olacak.

– “Bildirime” tabi hediye tutarı yeniden düzenlenecek. Mevcutta net asgari ücretin 10 katından (7398 TL) fazla değere sahip hediyelerin kabul edilemeyeceği ve bu tutarın üstündeki hediyelerin bildirime tabi olacağı hükme bağlanıyor. Milletvekilleri için kendi ödenek ve yollukları kıstas alınacak. Bu çerçevede 1 aylık ödenek ve yolluklarının tutarını (bugün itibariyle yaklaşık 12 bin lira) aşan değere sahip hediyeler kabul edilmeyecek.

– Etik kurallara uymadığı tespit edilen vekillere 3 aylık süre içinde durumlarını düzeltmemeleri halinde fiiline göre uyarı, kınama cezası verilebilecek. Israrla durumunu düzeltmeyen vekiller ise isimleri açıklanarak kamuoyuna teşhir edilecek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...