Halep bombardıman altında!

Beşar Esad'e bağlı kuvvetlerin havadan ve karadan Halep'i bombaladığı belirtiliyor.

Halep bombardıman altında!

Suriye ordusu özellikle muhaliflerin yoğunlukta olduğu ve kontrolu sağlamaya çalıştığı Salahaddin bölgesine saldırıyor. Özgür Suriye Ordusu mensupları ise bu saldırılara karşılık vermeye çalışıyor.Esad'a muhalif kaynaklar saldırılarda çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiğini duyurdu.

 

BAKAN DAVUTOĞLU: HALEP'DEKİ BOMBARDIMANIN SONA ERMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

 

Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye yönetiminin, Halep kentine yaptığı saldırılarla, kentin bombardıman altında olduğunu ve konuyu bugün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile görüşeceğini söyledi. Davutoğlu, Halep'deki bombardımanın sona ermesi içinde ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Memleketi Konya'da bulunan Bakan Ahmet Davutoğlu, Uluslararası Hukukçular Birliği'nin Bera Otel'de düzenlediği toplantıya katıldı. Toplantı çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Davutoğlu, Suriye yönetimi tarafından Halep'e düzenlenen saldırıyı değerlendirdi. Halep'deki saldırının şiddetinin arttığına dikkat çeken Davutoğlu, şunları söyledi:

‘ Maalesef, Halep'te çatışmalar çok şiddetlendi. Dün gecede takip ettik. Bombardıman altında. Bu konuyla ilgili bugün BM Genel sekreteriyle bir görüşme yapmayı planlıyorum. Halep, tarihi dokusuyla büyük bir medeniyet merkezidir. Ayrıca Suriye ekonomisinin kalbidir. Bir yönetimin kendi şehrini böylesine tahrip etmesi, Suriye'deki zulmün nereye vardığının işaretidir. Halep, bizim için çok önemli bir şehir. Hemen kapı komşumuz olması itibariyle, hem de tarihi boyutuyla Gaziantep ve Şanlıurfa ile birlikteliğiyle itibariyle. Şimdi her türlü girişim yapıp, bu zulmü, bu bombardımanı durdurmak için ne yapılacaksa, elimizden geleni yapacağız.'

Davutoğlu, gazetecilerin, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in,'Türkiye'de Özerk Kürdistan olacak' şeklinde açıklama yaptığını hatırlatması üzerine ‘Teşekkürler' deyip, makam otomobiline binip Karatay Üniversitesi'ne geçti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...