Hemşireyi duvara fırlattı

Ölen bir hastanın yakınının hemşireyi duvarı fırlattığı an güvenlik kameralarına böyle yansıdı.

Hemşireyi duvara fırlattı

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde, ölen bir hastanın yakınları tarafından hastane personelinin darp edilmesi, hastanenin güvenlik kamerasına yansıdı.

İŞTE O ANLAR- VİDEO

Cesedin bulunduğu sedyenin etrafındea toplanan yakınlar, oraya gelen sağlık personellerine saldırdı. Saldırı anı güvenlik kamerasına yansıdı. Bir hastanın yakını kadın sağlık çalışanının kafasından tutarak duvara doğru fırlattı. Aynı çalışan daha sonra da bazı yakınlar tarafından tartaklandı.

Yaşanan saldırı da Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve İstanbul Tabip Odası tarafından protesto edildi.

SES Aksaray üyesi, doktor, hemşire, sağlık görevlisi ve hizmetli yaklaşık 30 kişi, saat 11.30’da İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü önünde toplanarak, “İnsanca yaşam koşulları, can güvenliği istiyoruz” yazılı pankart açtı. Grup adına yapılan açıklamada, iki gün önce hastanenin yoğun bakım ünitesinde ölen hastanın yakınları, hastanın ölüm nedeninin doktor tarafından kendilerine açıklanmasına rağmen, durumu kabullenmeyerek, doktor ve hastane personeline saldırdıkları belirtildi. Saldırı karşısında hastane güvenliğinin yetersiz kaldığı belirtilerek, “Birçok sağlık çalışanı korkuyla kendini tuvaletlere ve diğer odalara kilitlemiştir. Olaylar sonucu darp edilen sağlık çalışanları ve hasta yakınları psikolojik travma yaşamıştırö denildi. Açıklamada, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yönetimi de çalışanlarına sahip çıkmadığı için eleştirildi.

SAĞLIK BAKANI SAĞLIK SİSTEMİNİN HASTA OLDUĞUNU KABUL ETSİN

SES üyelerinin ardından basın açıklaması yapan İstanbul Tabip Odası adına yapılan açıklamada, hükümetin uyguladığı politikalarla sağlık çalışanları ve hastaların karşı karşıya getirildiği belirtilerek, “Önce hastanın hasta olduğunu kabul etmesi gerekiyor. Sağlık Bakanı sağlık sisteminin hasta olduğunu kabul etsin” denildi. Açıklamada, son 10 yılda sağlık çalışanlarına karşı şiddetinde katlanarak arttığı da belirtildi.

ÇOK KORKTUK, OLAYLARDAN HASTALAR ETKİLENDİ

Hasta yakınları adına konuşan Fatma Gürses, “Cam çerçeve kırdılar. Doktor ve hemşireler korkudan odalara kaçtı. Hastalar olaylardan çok etkilendi. Ben aynı sabah ameliyat olacak eşimin gürültüleri duymaması için televizyonun sesini açtım. Çok kötüydü, yetkililer önlem almalı” dedi. Olaylar sırasında hastane koridorlarında meydana gelen hasarla ilgili fotoğraflar da basın mensuplarına verildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...