Hukuk kıyameti

Ergenekon davasının dünkü duruşmasında sanıklara destek için binlerce kişinin geldiği Silivri Cezaevi önü bugün boş kaldı.

Hukuk kıyameti

Savcının esas hakkındaki mütalaasını vermesi beklenen dünkü Ergenekon davası duruşmasına, CHP üyeleri olmak üzere binlerce kişi gelmişti. Bugün ise hem Ergenekon hem de KCK davaları olan Silivri’de duruşma salonlarının önü boş kaldı. Cezaevine sadece diğer mahkumların yakınları geldi. Jandarma her ihtimale karşı cezaevi içinde ve çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Cezaevine kimse alınmadı.

ÖN RAPOR EKLERİ OKUNDU
”Ergenekon” davasında, Genelkurmay Başkanlığı’ndan mahkemeye gönderilen, ”Bilgi Destek Dairesi’ndeki hard disklerle ilgili naip hakim incelemesine ilişkin ön rapor ekleri”nin bazı bölümleri okundu.

Hakim Uslu, rapora göre, kullanıcı olarak Meltem Ağırgün, Hakan Kaya, Murat Uslukılıç, Ziya İlker Göktaş, Fuat Selvi ve Cemal Gökçeoğlu’nun isimlerinin geçtiği belirtilen, kimi belgelerin içeriğini, tarihleriyle birlikte okurken, duruşma salonunda bulunan Ziya İlker Göktaş, Fuat Selvi ve Cemal Gökçeoğlu’na rapordaki belgelerden haberlerinin olup olmadığını sordu.

”Mart 2008′ isimli belgede yazılan notlar” sorulan sanık Göktaş, ”Mart 2008 tarihinden bahsediyorsunuz. Ben Ağustos 2008’de işe başladım” dedi. AK Parti ile ilgili 30 Ağustos 2007 tarihli bir bilgi notu da sorulan Göktaş, çalıştığı tarihten önce oluşturulmuş bu notlarla ilgisinin olmadığını ifade etti.

Sanık Göktaş’tan önce aynı birimde çalıştığı belirtilen sanıklardan Fuat Selvi’ye de, aynı içerikte sorular soruldu. Selvi ise, ”Bu bilgi notlarını hatırlamıyorum. İnceledikten sonra beyanda bulunacağım” diye konuştu.

DELİLLERİ TARTIŞMAK İSTEDİNİZ TARTIŞIYORUZ

Selvi’nin, ”2007 Haziran ayında görevde miydiniz?” sorusuna karşılık ”evet” demesi ve hakim Uslu’nun bunun üzerine ‘Kişisel projelerim adlı, 7 Haziran tarihli belgede’ ifadesini kullanarak Selvi’ye soru yöneltmesi sanık avukatlarından Ali Rıza Dizdar’ın tepki göstermesine neden oldu.

Ayağa kalkan Dizdar’ın, ”Bunun bir şekli var, ondan ona soru sorulmaz. Önce ne ve kime sorulacağının belirlenmesi lazım” şeklinde konuşması üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese de, ”Oturun yerinize lütfen. Delilleri tartışmak istiyordunuz. Biz de tartışıyoruz işte delilleri” dedi.

Tekrar, ”yazılan belgeleri hatırlayıp hatırlamadığı” sorulan sanık Fuat Selvi de, ”Bahsettiğiniz dönem benim çalıştığım dönem. Ancak hatırlamıyorum” ifadesini kullandı.

Duruşma salonunda avukatı bulunmayan sanıklardan Cemal Gökçeoğlu da, Hakim Uslu’nun, kendisine yönelttiği, ”6-18 Nisan 2009′ isimli belgede, ‘İnternet andıcı onaylatılarak sitelere dağıtıldı’ ibaresi yer alıyor. Bu bilgi notu size mi ait?” sorusuna karşılık, ”Tam olarak hatırlamıyorum. Ama daha önce de söylemiştim. Haftalık faaliyetler sonucunda yaptığımız toplantılarda, faaliyet raporlarını liste halinde hazırlıyorduk. Daire Başkanı Dursun Çiçek’in, ‘dağıtın’ talimatı vermesi üzerine, yayınlanmıştır. İbare de budur” diye konuştu.

AVUKAT YOK TARTIŞMASI

Hakim Fatih Mehmet Uslu’nun, ”Kim tarafından onaylanmıştır?” diye sorması nedeniyle, kimi sanık avukatları, avukatı olmayan sanık Cemal Gökçeoğlu’na soru sorulmasına itiraz etti.

Mahkeme Heyeti Başkanı Özese’nin, sanığın haklarını bildiğini söylemesi üzerine avukatlar, avukatı olmayan sanığa soru sorulmadan önce haklarının hatırlatılması gerektiğini belirtti. Özese de, ”Sanıklara hakları ilk sorgularında hatırlatıldı” dedi. Özese, duruşmaya bir süre ara verdi.

MAHKEME BAŞKANINDAN AVUKATA SERT ÇIKIŞ

‘Ergenekon” davasında sanık avukatları esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa süre verilmesini eleştirince, Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, ”Savcı dünkü duruşmada tevsi tahkikat talebinde bulundu. Deliller her aşamada tartışılabilir” dedi.İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, sanık avukatlarının beyanları alındı.

Üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu, avukat Demet Rençber’i konuşması sırasında ”Basın açıklaması yapar gibi konuşuyorsunuz. Milletvekillerini, gazetecileri, diğer avukatları görünce basın açıklaması yapar gibi konuşamazsınız” diyerek uyardı.

Mahkeme Başkanı Özese, bu sırada araya girerek söz almakta ısrar eden avukat Hüseyin Ersöz’e, izin vermedi. Ersöz dünkü duruşmada yaşananları ifade etmek isterken, Başkan Özese, ”Dün yaşananları hepimiz gördük. Avukat Hüseyin Bey lütfen oturur musunuz” diye bağırarak, avukat Ersöz’ün uyarılara rağmen tartışmaya devam ettiğini söyledi.

ERGENEKON BİR TERTİP

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in avukatı Hüseyin Gökçe Arslan, dünkü duruşmada yüzlerce avukatın hukuka aykırılıklara tepkilerini gösterdiklerini belirterek, ”Ergenekon”un bir tertip olduğunu savundu.

Arslan, ”Toplum vicdanı burada bir dava, suç olduğuna inanmamaktadır. Toplum bu olaya seyirci değildir. Vicdanında hissetmektedir’ diye konuştu.

BÖYLE TEPKİ OLMAZ

Başkan Özese de ”Böyle ağaya kalkarak tepki gösterilmez” diyerek, avukatların dünkü duruşmadaki tavırlarını eleştirdi.

Avukat Arslan’ın deliller tartışılmadan esas hakkında mütalaa için dosyanın savcılığa gönderildiğini ifade etmesi üzerine Başkan Özese, savcılığa tevsi tahkikat talebinde bulunup bulunmayacağının sorulduğunu, bir talebi olmaması durumunda esas hakkındaki mütalaa için süre verildiğini belirtti.

Savcının da dünkü duruşmada taleplerini açıkladığını anımsatan Özese, ”Savcı dünkü duruşmada tevsi tahkikat talebinde bulundu. Deliller her aşamada tartışılabilir” dedi.

DAVA BİRLEŞSİN

Tutuklu sanık Sedat Peker’in avukatı Mehmet Doğurga, iddia makamının, müvekkili ve 4 arkadaşı hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gizli tanık ”Poyraz”ı tehdit ve suç delillerini değiştirmeye teşebbüs etmek suçlarından açılan davanın birleştirilmemesi konusunda görüş bildirdiğini anımsattı.

Doğurga, ”Savcının birleştirmeme gerekçesi bu davayla birleşen tüm dosyalar için geçerli. Peker hakkındaki o dava, bu davanın ürünüdür. Ergenekon davasıyla birleşmesi gerekir” diye konuştu.

MÜTALAANIN VERİLMEYECEĞİNİ BİLİYORDUM

Müvekkilinin 1 yıl önce ”Ergenekon” davası kapsamında tutuklandığını, 2004 yılından beri de cezaevinde olduğunu belirterek, tahliyesini istedi.

Tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün avukatı Zeynep Küçük’ün, ”Dosyanın mütalaaya gideceğini önceki celseden biliyordum” sözleri üzerine Özese, ”Nereden biliyorsunuz” diye sordu.

Avukat Küçük’ün ”Mahkemenin gidişatından” sözleri üzerine Özese, ”Biz iddia makamına, tevsi tahkikat talebi olup olmadığı konusunda mehil vermiştik” diye konuştu.

MEDYA BENİM İÇİN İDAM DİYOR

Tutuklu sanık Muzaffer Tekin’in oturduğu yerden, ”Medya da bizim hakkımızdaki sonucu biliyor. Benim için idam diyor” şeklinde konuştu.

Başkan Özese, Tekin ve avukat Küçük’ün bu sözleri üzerine, ”Öyle şeyler olmaz. Duyduğunuza inanmayın” ifadesini kullandı.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, avukat Küçük’ü ”Ben tarafım. Müvekkilimin tarafındayım. Kanaat bildiririm” sözleri üzerine söylem tarzı konusunda uyardı. Zeynep Küçük, sözlerini sürdürürken Başkan Özese, ”Mahkemeyi yargılamaya hakkınız yok. Üslubunuza dikkat edin. Burada Türk milleti adına yargılama yapıyoruz. Kimseden talimat, tavsiye almıyoruz. Vicdanımız rahat. Mahkemeyi sorgular mahiyette konuşuyorsunuz. Böyle devam edemezsiniz” dedi.

Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi’nde (GATA) tedavi gören tutuklu sanık YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler’in avukatı Metin Güçlü, müvekkili hakkında çıkarılan yakalama emrinin tutuklama kararına çevrildiğini ve bunun da basında farklı yansıtıldığını belirtti.

TAŞDELER TUTUKLANMASI HATALIDIR

Taşdeler’in sağlık durumuyla ilgili daha önce mahkemeye sunduğu bir kaç rapor olduğunu hatırlatan avukat Güçlü, mahkemenin kararıyla Adli Tıp 3. İhtisas Dairesi’nin de müvekkilinin sağlık durumuyla ilgili 8 sayfalık rapor hazırladığını ve bu raporun mahkemeye gönderildiğini söyledi.

Güçlü, Adli Tıp Kurumu raporunda, daha önce mahkemeye sunulan raporların içeriğindeki bilgileri teyit eden bilgiler olduğunu, Taşdeler’in tedavisinin devam etmesi gerektiği yönünde mütalaa sunulduğunu ve mahkemenin de Taşdeler’in ifadesini bu yüzden video konferans yöntemiyle aldığını anlattı.

”Müvekkilim Nusret Taşdeler’in tutuklanması hatalı olmuştur” diyen Güçlü, Taşdeler’in kalbinin 2 stent takılı olan tek damarla beslendiğini, ölüm riski taşıdığını, halen orgeneral rütbesinde bulunduğunu ve kaçma ihtimalinin de söz konusu olmadığını savundu.

Gizli ya da açık tanıkların hiç birinin müvekkili Taşdeler ile ilgili beyanları olmadığını ve sanıkların da Taşdeler’in aleyhine ifadelerinin bulunmadığını belirten Güçlü, Taşdeler hakkında çıkarılan tutukluluk kararının kaldırılmasını talep etti.

Avukatların beyanlarının alınmasının ardından duruşmaya ara verildi.

SALONU TERKEDEN İLKER BAŞBUĞ YOK

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde oluşturulan küçük salonda görülen duruşmaya CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, gazeteci Tuncay Özkan, emekli orgeneraller Hasan Iğsız ve Hurşit Tolon ile Alparslan Arslan’ın da aralarında bulunduğu 46 tutuklu sanık katıldı.

Eski genelkurmay başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara GATA’da tedavi gören YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in de aralarında bulunduğu 20 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Bu davadan tutuksuz yargılanan ”Odatv” davasının tutuklu sanığı Yalçın Küçük’ün de hazır bulunduğu duruşmaya 8 tutuksuz sanık katıldı. Duruşma, dünkü oturumda söz alamayan sanık avukatlarının beyanlarının alınmasıyla devam ediyor.

DURUŞMAYA İLGİ ÇOK AZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP’li Milletvekili İlhan Cihaner, sanık yakınları ve gazetecilerin izlediği duruşmaya, dünkü oturuma göre katılımın az olduğu gözlendi.

Davanın dünkü duruşmasında esas hakkında mütalaanın açıklanacağı beklentisiyle izdiham yaşanmıştı. Bugünkü oturum sakin başladı. Cezaevi önünde de bugün bekleyen kimsenin olmadığı görüldü.

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde oluşturulan duruşma salonlarında hem ”Ergenekon” hem de İstanbul’daki ”KCK” davası görülürken, jandarma ekipleri cezaevinin çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Cezaevine TEM’den ve E-5 Karayolu’ndan gelişlerde kullanılan bağlantı yollarında oluşturulan kontrol noktalarından araç girişine izin verilmedi.

 

HUKUK KIYAMETİ

 

Ergenekon Davası'nda esas hakkında mütalaa okunması beklenirken, sanıklar ilk kez gördükleri yeni bir iddianame sürprizi ile karşılaştı. Daha önce birleştirilen 21 iddianameye yeni bir ek iddianamenin eklendiğini öğrenen sanıklar duruma tepki gösterdi.

Mahkemenin aldığı ek iddianame okunması kararı üzerine avukatlar itiraz etti. Ancak avukatlara söz hakkı verilmedi. Yeni ek iddianamenin 10 Aralık'ta davanın dört sanığına tebliğ edildiği öğrenildi. Bu sırada konuşan sanık gazeteci Mustafa Balbay yaşanan adaletsizliği özetledi. “21 Aralık'ta kıyamet kopacak diyorlar. 13 Aralık'ta hukukun kıyameti koptu.” dedi.

SİLİVRİ’DEKİ İZDİHAMDAN ÇARPICI GÖRÜNTÜLER – FOTO GALERİ

GÖKYÜZÜNDEN ERGENEKON İZDİHAMI – VİDEO

İşte Ergenekon davasında dün yaşananlar.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’de görülen 67’si tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davası’nın 270. duruşması şimdiye kadar görülmemiş ve şiddetli tartışmalarla başladı. Türkiye’nin çeşitli illerinden sanıklara destek vermek üzere aralarında CHP, İşçi Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Türkiye Gençlik Birliği ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyelerinin de aralarında bulunduğu grupları taşıyan otobüsler, sabahın erken saatlerinde Silivri’ye ulaştı.

Kalabalık gruplar Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nin önünü miting meydanını çevirdi. Sanıklara destek olmak için Silivri’ye gelen kalabalığa jandarma biber gazı, tazyikli su ve joplarla müdahale etti.  Müdahale sırasında bazı kişiler yaralandığı belirtildi.

53′ Ü TUTUKLU 8 SANIK SALONDA

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmada CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, gazeteci Tuncay Özkan, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, emekli Albay Dursun Çiçek ve Danıştay Saldırısı dosyasının tutuklu sanığı Alparslan Arslan’ında aralarında bulunduğu 53 tutuklu sanık hazır bulundu. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, YAŞ üyesi Orgenral Nusret Taşdeler ve emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün de aralarında bulunduğu 14 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı. Odatv Davası’ndan tutuklu bu davadan tutuksuz yargılanan Yalçın Küçük ile birlikte teğmen Mehmet Ali Çelebi, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç’ın da aralarında bulunduğu 27 tutuksuz sanık duruşmada hazır bulundu.

SANIKLAR AYAKTA ALKIŞLANDI

Saat 09.45’de tutuklu sanıklar salona alındı. Tutuklu sanıklar İlker Başbuğ, Tuncay Özkan, Mehmet Haberal ve Tuncay Özkan’ında aralarında bulunduğu 53 tutuklu sanığın salona girmesiyle izleyciler alkış tuttu. İzleyiciler “Türkiye sizinle gurur duyuyor”, “Sizi almadan gitmiyoruz buradan” şeklinde slogan atarken, Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ve İlker Başbuğ’un da aralarında bulunduğu sanıklar, izleyicilere el sallayarak karşılık verdi. Tuncay Özkan, “”Adalet istiyoruz. İsteklerimizin hepsi Türkiye ve adalet için. Adalet meşalelerini her yerde yakın. Yurtseverlik için adalet. Burada hukuk yok. Burada adalet istiyoruz. Bu dava açıldığı gün, bizim cezalarımız verildi. Önemli olan halkın vicdanıdır. Biz kendimizi halkın vicdanına bıraktık” diye bağırdı. Mustafa Balbay da, “Burada çürümeyeceğiz. adaleti sizinle yayacağız. Burada adalet terazisini yükselteceğiz. Biz Türkiye’nin yediveren gülleriyiz. Sizinle birlikte adalet arayacağız” diyerek izleyicilere seslendi.

YÜKSEK TANSİYON NEDENİYLE DURUŞMAYA BAŞLANAMADI

İzleyiciler de “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diyerek Balbay’a karşılık verdi. Bu karşılıklı alkışlamalar ve sloganlar nedeniyle duruşmaya uzun süre başlanamadı. Salonda görevli mübaşirin, Özkan’ı, “Tuncay Bey lütfen oturun” diye uyarması üzerine de Özkan, izleyicilere dönerek, “Siz de bağırın Tuncay Bey diye” şeklinde seslendi. Seyirciler de, “Tuncay bey” sloganı attı. Mübaşir tarafından izleyiciler, alıkışlamamaları, bağırmamaları ve yuhalamamaları konusunda uyarıldı ve sessiz olmamaları halinde duruşmanın başlayamayacağı açıkladı. Saat 10.00’da mahkeme heyeti duruşma salona girdi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, “Burası duruşma salonu. Herkes sessiz olsun. Herkes sorumluluğunu bilsin. Gerekirse izleyicisiz olarak duruşma yaparız. Burada yargılama yapılıyor” diyerek uyarıda bulundu.

“NE KADAR ZAYIFLAMIŞ, YAZIK!”

Öte yandan İlker Başbuğ, Hurşit Tolon ve Mehmet Haberal’ın en ön sırada yan yana oturdukları görüldü. Duruşmada Cumhuriyet Savcıları Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuş da hazır bulundu. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un salona girmesinin ardından bazı izleyicilerin “Ne kadar zayıflamış. Yazık” diye bağırdıkları duyuldu.

MAHKEME BAŞKANI ÖZESE GELEN EVRAKLARI OKUDU

Mahkeme Başkanı Özese, dosyaya gelen evrakları okudu. Özese, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yazılan yazıya cevap verildiğini, Ayhan Çarkın’a ait ifadelerin gönderildiğini ve dosyaya konulduğunu açıkladı. Mahkeme Başkanı Özese, dosyaya gelen evrakları sadece hangi kurumlardan geldiğini belirtirken, bazı avukatlarda gelen evrakların ayrıntılı olarak tarihleriyle birlikte okunmasını istedi. Mahkeme Başkanı Özese de daha sonra evrakları inceleyebileceklerini belirtti. Mahkeme Başkanı Özese, İlker Başbuğ ve Hurşit Tolon’un avukatı İlkay Sezer’in savunma tanıklarının dinlenip dinlenmeyeceğine ilişkin dilekçe sunduğunu belirtti. Özese, bazı sanık avukatları tarafından, mahkeme heyetinde yer alan hakimler hakkında reddi hakim talebiyle ilgili sunulan reddi hakim talebinin, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmediğini belirtti.

SON DAKİKADA EK İDDİANAME

Mahkeme Başkanı Özese, Aykut Metin Şükre, Erkan Ayyıldız, Kenan Özay ve Selçuk Özkan hakkında “Silahlı terör örgütüne silah temin etmek” suçundan yeni bir iddianame hazırlandığı ve iddianamenin İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiğini ve kendi mahkemelerinde görülen Ergenekon Davası ile bu dosyanın birleştirildiğini belirtti.

Mütalaa beklenirken ek iddianame oluşturulması sanık avukatlarının protestosuna neden oldu.

AVUKATLAR ADALET İSTEDİ- O AÇIKLAMA

200 AVUKAT PROTESTO AMAÇLI AYAĞA KALKTI

Mahkeme Başkanı Özese, 4 sanık hakkında açılan iddianameyi okunmasına geçileceğini belirtmesi üzerine avukatlar söz istedi. Mahkeme Başkanı Özese de, “Duruşmayı sekteye uğratmayın. Birinize söz vermem halinde hepinize söz vermek durumunda kalacağım. Taleplerinize ilişkin yazılı dilekçe sunun. İddianameyi okuyacağım. Lütfen oturur musunuz yerinize?, Bizi istemediğimiz tedbirleri almak zorunda bırakıyorsunuz. Duruşma disiplinine herkes uymak zorunda. İddianameyi okumak zorundayım. Böyle duruşmaya devam edemeyiz” dedi. Bu sırada duruşmaya katılan yaklaşık 200 avukat hep birlikte ayağa kalkarak mahkeme heyetini protesto etti. Bu sırada İzleyiciler de avukatları alkışlamaya başladı.

JANDARMA’YA “İZLEYİCİLERİ ÇIKARIN” TALİMATI, DURUŞMAYA ARA

Mahkeme Heyeti Başkanı Özese, jandarmaya izleyicileri dışarı çıkarılması talimatını vererek duruşmaya ara verdi. Ancak izleyiciler uzun süre salondan çıkmamak için direndi.Jandarma görevlilerinin ikna etmeye çalıştığı izleyicilere bazı tutuksuz sanıklar çıkmaları konusunda ikna etti. Daha sonra izleyiciler duruşma salonundan çıkartıldı.

32 MİLLETVEKİLİ DURUŞMAYI İZLEDİ

CHP Milletvekilleri Emine Ülker Tarhan, Gürsel Tekin, Muharrem İnce, İlhan Cihaner, Süheyl Batum, Mahmut Tanal, İsa Gök’ün de aralarında bulunduğu 32 milletvekili duruşmaya izleyici olarak katıldı.

GÜRSEL TEKİN’E BİBER GAZI

Öte yandan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, Şair Ataol Behramoğlu, Ressam Bedri Baykam, gazeteciler Ümit Zileli, Mustafa Mutlu ve Meriç Velidedeoğlu, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel, Eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan,Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da duruşmaya izleyici olarak katıldığı görüldü. Salonda oturacak yer kalmaması üzerine bazı izleyiciler, basın mensupları ve CHP’li bazı milletvekilleri duruşmayı ayakta izledikleri görüldü. Öte yandan salonda 350 kişilik izleyici bölümünün tamamen dolması nedeniyle, çeşitli şehirlerden gelen izleyiciler de salona alınmadı.

İNCE’DEN MAHKEMEYE SERT TEPKİ

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce,  duruşmaya verilen arada açıklama yaptı. İnce, “Bu topraklar ilk kez böyle bir mahkemeye tanıklık ediyor. Savcısı AKP, tanığı PKK, yargılanan Türkiye'dir” dedi. “Burada adalet yok, insanlık yok, hukuk yok” diyen İnce, “Savcısının başbakan olduğu bir dava. Sahte düzmece belgelerle insanlar içeride tutuluyor. Burada bir yargılama yapılmıyor. Bu cumhuriyetle hesaplaşmadır. Türkiye Cumhuriyetinin kökünü kurutmak için uydurulmuş bir davadır” ifadelerini kullandı.

AVUKAT VE HAKİM TARTIŞTI

İzleyicilerin salondan çıkarılmasının ardından duruşma yeniden başladı. Mahkeme Başkanı iddianamenin okunmasıyla duruşmaya devam edileceğini açıkladı. Ancak Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ve avukatlar arasında yeniden söz alma tartışmaları başladı. Avukat Vural Ergül söz almadan ayağa kalkarak, “Savunma söz hakkı istiyor” şeklinde 2-3 kez bağırdı. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Özese, “Lütfen dışarı çıkın avukat bey” dedi.

MESLEKTAŞLARI ERGÜL’E ETTEN DUVAR OLDU

Bunun üzerine duruşmaya izleyici olarak katılan CHP’li bir kaç milletvekili ayağa kalkıp avukatlara, “Ne oturuyorusunuz ayağa kalkın” diye bağırdı. Avukat Ergül duruşmadan çıkmayacağını belirtmesi üzerine diğer avukatlar da ayağa kalkarak Avukat Vural Ergül’ün etrafında çember oluştu. Ve Jandarmanın Ergül’ün salondan çıkarmasına engel oldu. Duruşmaya ara veren Mahkeme Başkanı Özese, jandarmaya avukat Vural Ergül’ün duruşmadan zorla çıkarılması talimatını verdi. Ancak Avukat Ergül avukatlar için ayrılan bölümden çıkmadı. Duruşmaya saat 13.30’a kadar öğle arası verildi.

BAŞBUĞ SALONU TERK ETTİ

Ergenekon davası verilen 1.5 saatlik ararının ardından yeniden başladı. Ancak tartışmalar devam etti. Mahkeme salonundaki tabloya tepki gösteren Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ salonu terk etti. Başbuğ, basın mensuplarına, “Yargılamayı görün” diyerek salondan çıktı. Başbuğ'un ardından Hasan Iğsız ile birlikte bazı sanıklarda çıktı. Gerginlik nedeniyle duruşmaya tekrar ara verildi.

ERGENEKON DAVASI’NA SANATÇI AKINI
Sanatçılar Tarık Akan, Rutkay Aziz,Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, Şair Ataol Behramoğlu, Ressam Bedri Baykam, gazeteciler Ümit Zileli, Mustafa Mutlu ve Meriç Velidedeoğlu, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel, Eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da duruşmaya izleyici olarak katıldı.

DOĞUM GÜNÜNÜ SİLİVRİ’DE KUTLADI

Tarık Akan, ‘Ucube’ denilerek yıkılan İnsanlık Anıtı’nın heykeltıraşı Mehmet Aksoy ile Silivri’de bariyerleri yıkarken görüntülendi.

Sinema sanatçısı Tarık Akan doğum günü olan 13 Aralık tarihini polis bariyerlerinin ardında kutladı.

Tarık Akan'ın hemen yanında bariyerleri yıkan kişi ise Başbakan'ın ‘ucube' demesiyle yıkılan Kars'taki İnsanlık Anıtı'nın heykeltıraşı Mehmet Aksoy.

SANATÇILAR BARİYER ARKASINDA

MÜTAALA ÇIKMADI
Esas hakkındaki mütalaanın açıklanması beklenen Savcı Pekgüzel, talepler hakkında görüşleri ve dosyadaki eksikler konusunda istekleri olduğunu söyledi.

DARBE RAPORUNU İSTEDİ
Pekgüzel, ‘TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu'nun raporunun istenilmesini' talep etti. Dava ile Aykut Metin Şükre, Erkan Ayyıldız, Kenan Özay ve Selçuk Özkan hakkında “Silahlı terör örgütüne silah temin etmek” suçundan açılan davanın birleştirildiğini hatırlatan savcı Pekgüzel, sanıklara ve avukatlarına savunma için süre verilmesini talep etti.

PEKER'İN YENİ İDDİANAMESİ BİRLEŞTİRİLMESİN”
Savcı, Sedat Peker'in aralarında bulunduğu 4 sanık hakkında “gizli tanık Poyraz'ı tehdit ettiği” gerekçesiyle açılan davanın, Ergenekon davası ile birleştirilmemesi yönünde görüş bildirdi. Dosyanın kapsamlı olduğunu belirten Pekgüzel, yargılamanın makul sürede bitirilmesi ve dosyanın geldiği aşama göz önünde bulundurularak birleştirmenin reddini talep etti.

PAŞALARIN DARBE GÜNLÜKLERİ İFADESİNİ İSTEDİ
Savcı Pekgüzel ayrıca 2009 yılında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen ‘Darbe günlükleri' soruşturması kapsamında ifade veren emekli Orgeneraller İbrahim Fırtına, Özden Örnek ve Aytaç Yalman'ın verdiği ifadelerin bir örneğinin dosyaya eklenilmesini istedi.

YENİ TANIK DİNLENİLMESİN
Bugüne kadar dosya kapsamında 150 açık ve gizli tanığın dinlenildiğini belirten savcı Pekgüzel, “Savunmanın talep ettiği tanıkların dinlenilmesinin dosyaya bir katkı sağlamayacağından reddi talep olunur” dedi.

YAKALAMA KARARLARININ AKİBETİNİ SORDU
Davanın müştekilerine gönderilen tebligatın beklenilmesini isteyen savcı, firari sanıklar Yeditepe Üniversitesi Mütevelli heyeti başkanı Bedrettin Dalan, emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı, eski milletvekili Turhan Çömez ve Saipir Debzledvize hakkında yakalama kararının akibetinin sorulmasını istedi. Savcı Pekgüzel, çeşitli kurumlara yazılan müzekkerrelerin akibetinin sorulmasını istedi.

DURUŞMA BUGÜN DEVAM EDİYOR
4 yıl önce istenen deliller Mahkeme'ye dün geldi. Mahkeme, 4 yıllık deliller için avukatlara 15 dakika süre verdi. Avukatların savunmalarının ardından mahkeme başkanı, duruşmayı ertesi güne erteledi. Bugün devam eden duruşmada ek iddianamenin okunması planlanıyor.

Duruşmaya Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, GATA’da tedavi gören Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli tuğgeneraller Veli Küçük  ve Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in de aralarında bulunduğu 20 tutuklu sanık katılmadı.

 

 

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...