İnce: Sen 23 Nisan Başbakanı mısın?

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, 'dinlenildim' açıklamaları üzerine Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi

İnce: Sen 23 Nisan Başbakanı mısın?

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Yalova’da yaptığı açıklamada, ODTÜ’de çıkan olaylarla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi. İnce, Başbakan’ın dinlendiğini açıklaması ile ilgili ise “Sen 23 Nisan Başbakanı mısın? Sen, kendini koruyamıyorsan, bu milleti nasıl koruyacaksın? Bizim de güvenliğimiz sana emanet. Biz de bu ülkede yaşıyor, siyaset yapıyoruz. Bizim güvenliğimizi de sen sağlayacaksın” dedi.

CHP’li Muharrem İnce, seçim bölgesi Yalova’da, partisinin İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, ODTÜ’de çıkan olayları değerlendirdi. İnce, “Binlerce koruman var, onca teknolojik imkânın var, cihazlar var. ODTÜ’ye bir de 5 bin polisle gittin. Ama, ‘kuş uçurtmuyor bu korumalar’ diye  konuşuyorsun. Sonra da mağdur edebiyatı yapıp, ‘Benim de evimde, ofisimde böcek bulundu’ diye milleti kandırmaya çalışıyorsun. Sen 23 Nisan başbakanı mısın? Sen kendini koruyamıyorsan, milleti nasıl koruyacaksın? Bizim de güvenliğimiz sana emanet. Biz de bu ülkede yaşıyor, siyaset yapıyoruz. Bizim güvenliğimizi de sen sağlayacaksın. Kendi güvenliğini sağlayamayan birisi, vatandaşın güvenliğini nasıl sağlayacak” diye konuştu.

MUHARREM İNCE: SEN 23 NİSAN BAŞBAKANI MISIN? / VİDEO

Başbakan Erdoğan’ın yasadışı dinleme, yasa dışı izleme kanıtlarını seçim meydanlarında kullandığını iddia eden Muharrem İnce basın toplantısında şöyle konuştu:

“O zaman işine geliyordu. ‘Gün gelecek bugün kullandığınız silah sizi de vuracak’ dediğimizde başka şeyler konuşuyordunuz. Böcek de Arınç’ın suikast işine benzemesin. Bakın 3 sene geçti üzerinden, Arınç dün suikast yok galiba demeye başladı. Ağlıyordun o günlerde. Başbakan da bugün kendini mağdur gibi göstermeye çalışarak, milletin önünde ağlıyor. Başbakan Erdoğan, mağduriyet mevsimini yeniden aştı. Kürtaj vardı gündemde gitti, diziler vardı, Muhteşem Yüzyıl vardı, gitti. Kuvvetler ayrılığı vardı, gitti. Şimdi gündeme böcek geldi. Başbakan ne yapıp edip milletin gündemiyle kendi gündemini aynı yapmıyor.”

“ODTÜ’LÜ ÇOCUKLARI KUTLUYORUM”
ODTÜ’nün, direniş üniversitesi olduğunu söyleyen İnce, “ODTÜ’lü çocukları kutluyorum. Onlar, devrimin ve direnişin üniversitesi olduklarını bir kez daha gösterdiler. Daha önce söylediğim gibi ODTÜ’ye 500 puanla girilir, 5 bin polisle girilmez. ODTÜ kuşatılamaz, fethedilemez. Bu ülkenin gençleri, bilim insanları ve sanatçıları susmamalıdır. ODTÜ’lü gençler buna öncülük yapmıştır” dedi.

“MAĞDUR ROLÜ, BAŞBAKANI KURTARAMAZ”
Türkiye’nin hukuk devleti olmasını istediklerini ifade eden CHP Grup Başkanvekili İnce, “Bakın 29 Ocak 2009 tarihinde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ne demiş: ‘Yanlışınız yoksa, yasal olmayan işiniz yoksa dinlenmekten korkmayın’ diyor. Şimdi de fıldır fıldır böcek arıyorlar. O zaman sayın başbakan yanlış işin yoksa, yasa dışı işin yoksa dinlenmekten korkma. Onların mantığından konuşursak böyle dememiz lazım. Ancak biz böyle demiyoruz. Hayrola yanlış işler mi yaptınız diye sormuyoruz? Türkiye’nin bir hukuk devleti olmasını istiyoruz. Türkiye’nin demokrasisinin kökleşmesini istiyoruz. Telefon dinlemeleri konusunda tek belirleyici olan başbakan. Yani TİP başkanını tek başına atamak için kanun çıkarttı. Anayasa Mahkemesi bunu iptal etti. Ama kılını bile kıpırdatmadı” dedi.

Türkiye’nin bir korku imparatorluğuna çevrildiğini iddia eden İnce, herkesin telefonlarının dinlenmesinden kuşkulandığını söyledi. İnce şöyle devam etti:

“Zalimler zalimliklerini devam ettirmek için kimi zaman mağdur gözükebilirler. Yani bu kuzu görünümlü kurtlara sakın inanmayın. Mağdur rolü Başbakanı kurtarmaz. Sen muhalefet Başbakanı değilsin. Sen 23 Nisan Başbakanı değilsin. Türkiye Cumhuriyeti başbakanısın. Benim telefonumu da koruyacaksın, kendi telefonunu da koruyacaksın, milletin telefonunu da koruyacaksın. Kendi telefonunun bile dinlendiğinden şikayet eden bir başbakan bu ülkeyi yönetemez. Buradan bir mağduriyet çıkmaz, buradan milleti kandırmak çıkar.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...