Erdoğan’dan şaşırtan mesaj

39'uncu ölüm yıl dönümünde anılan İnönü için 'Hitler' benzetmesi yapan Erdoğan'dan şaşırtan mesaj...

Erdoğan’dan şaşırtan mesaj

İkinci Cumhurbaşkanı, Atatürk’ün dava ve silah arkadaşı, Kurtuluş Savaşı’nın Garp Cephesi komutanı İsmet İnönü, ölümünün 39’uncu yıl dönümünde kabri başında törenle anıldı.

Anıtkabir’deki törene, İnönü Ailesi fertlerinin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay 2’nci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, milletvekilleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları katıldı. Törende, önce Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri İsen tarafından Atatürk’ün kabrine çelenk konuldu ve saygı duruşunda bulunuldu.

Ardından İsmet İnönü’nün kabrinin bulunduğu bölüme geçen heyette bulunan Cumhurbaşkanlığı adına Genel Sekreter İsen, Başbakanlık adına Bakan Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri adına Orgeneral Akar, CHP adına Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve ailesi adına İnönü’nün kızı Özden Toker, İsmet İnönü’nün kabrine çelenk koyup, saygı duruşunda bulundu. Tören, Özden Toker ile İnönü ailesine taziyelerini sunmaları ile sona erdi.

GÜL: CUMHURİYETİN TEMELLERİNİN ATILMASINDA MÜLİM ROL OYNAMIŞTIR
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise, 2’nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün milli mücadelenin zaferle sonuçlanmasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılmasında ve Türkiye’nin gelişip kalkınmasında önemli rol oynadığını belirtti.

Gül, mesajında, İsmet İnönü’nün Türkiye Cumhuriyeti’nin İkinci Cumhurbaşkanı, Atatürk’ün dava ve silah arkadaşı olduğunu anımsatıp, büyük bir kumandan, seçkin bir devlet ve siyaset adamı olarak önemli görevler üstlendiğini ve Türkiye’ye değerli hizmetlerde bulunduğunu belirtti. Gül, İnönü’yü ebediyete intikalinin 39’uncu yıldönümünde rahmetle andığını, yakınlarına da bir kez daha başsağlığı dileklerini ilettiğini kaydetti.

ERDOĞAN: DEĞERLİ SİYASET VE DEVLET ADAMI İSMET İNÖNÜ YAKIN TARİHİMİZİN EN ÖNEMLİ ŞAHSİYETLERİ ARASINDA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün ölüm yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başbakan Erdoğan mesajında, “İstiklal Savaşımızın kazanılmasında önemli görevler üstlenen merhum İsmet İnönü değerli bir siyaset ve devlet adamı olarak yakın tarihimizin en önemli şahsiyetleri arasında yer almaktadır. İkinci Cumhurbaşkanımız merhum İsmet İnönü'yü, vefatının 39. yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

HİTLER’E BENZETMİŞTİ
Başbakan Erdoğan, İsmet İnönü’yü birçok kez Hitler’e benzetmiş ve faşist olarak nitelemişti. Baykal’ın kendisini Hitler’e benzetmesiyle ilgili konuşan Erdoğan, İsmet İnönü’yü kast ederek şöyle yanıt vermişti: Eğer illa Hitlere benzetecek bir siyasi figür arıyorlarsa, eski genel başkan fotoğraflarına baksınlar. Orada Führer’e özenip, kendisine ‘Milli Şef’ dedirtmiş genel başkanlarının Hitlervari bıyıklarının altından kendilerine gülümsediğini görecekler.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...