İran ABD’yi yine çıldırtacak

İran daha önce düşürdüğü ABD’ye ait RQ170 tipi gelişmiş insansız bir hava aracının seri üretimine başladığını açıkladı.

İran ABD’yi yine çıldırtacak

İran Silahlı Kuvvetleri tarafından 2011 yılı Aralık ayında hava sahasına giren ABD'ye ait RQ170 casus uçağın, hava savunma  ve elektronik savaş birimlerinin ortak çalışması ile keşfedilip düşürdüğünü ve uçağın az hasarlı olduğu açıklamıştı.

Washington, uçağı geri istemiş, İran ise yanıt olarak keşif uçağının oyuncak modelinin Beyaz Saray'a yollanacağını açıklayarak dalga geçmişti.

Ardından, İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu üyesi Perviz Sururi, uçağın “şifrelerini çözme işini tamamlamak üzere olduklarını, bundan sonraki aşamanın uçağın üretimine geçmek olacağını, yakın bir gelecekte seri üretime geçecek duruma geleceklerini” belirtmişti.

İRAN ELE GEÇİRDİĞİ UÇAĞI BÖYLE SERGİLEDİ – VİDEO

Ve İran bugün, tam bir yıl sonra casus uçağın seri üretimine başladığını duyurdu. İran, seri üretim için Rusya dahil hiçbir ülkeden yardım alınmadığını açıkladı.

UÇAĞIN ÖZELLİKLERİ

Uçağın özellikleri şöyle: Bir Lockheed Martin yapımı. 1.82m yüksekliğinde, 27.45m eninde, General Electric Tf-34 motorunyla uçuyor, 15000 metreye tırmanabiliyor. Üzerinde taşındığı Sentinel radar ve çok rollü kameralar sayesinde merkeze anlık video, foto geçiyor. Uçak Afganistan operasyonlarında geniş çaplı kullanıldı.  2007’den beri uçuyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...