“Kim dinliyor, açıkla!”

CHP'li Tekin, Başbakan'ın 'dinleniyorum' açıklamasıyla ilgili çağrıda bulundu.

“Kim dinliyor, açıkla!”

Gürsel Tekin Başbakan’ın ‘dinleniyorum’ açıklaması haklkında çok konuşulacak bir iddia ortaya attı. Gürsel Tekin, Başbakan’ı bugünlerde ayrı düştüğü yol arkadaşları dinlemiştir” dedi. Bu arada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün canlı yayında açıkladığı, evinin altındaki ofisinde bulunan dinleme cihazı “böcek”lerle ilgili, gizli bir soruşturma yürüttüğü ortaya çıktı. Dinleme cihazlarının Ankara Emniyet Müdürlüğü Bilişim Şubesi'nce incelendiği ve bu incelemeye ilişkin kapsamlı bir rapor hazırlanacağı öğrenildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, partisinin Bağcılar İlçe Başkanlığı'na yaptığı ziyaret sırasında gündemdeki konulara ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir televizyon kanalında yaptığı 'Dinleniyorum' şeklindeki açıklamasıyla ilgili olarak Tekin, “Özellikle iki ay önce hem soru önergesi olarak, hem de basın yoluyla paylaşmış olduğumuzu 'sayın başbakan dinleniyor musunuz?' diye sorularımıza nihayet sayın Başbakan'ın kendisi itiraf etti. Bir ülkenin Başbakan'ının güvenliği o ülkenin yurttaşlarının güvenliği demektir. Eğer bir ülkede başbakanın güvenliği yoksa 74 milyon vatandaşımızında güvenliği yoktur demektir. Ne yazıkki bugüne kadar 2005 yılından sonra gerek gazeteci siyasetçi gerek toplumun önemli kesimleri çeşitli nedenlerde yasadışı dinlemeler sonucu gazetelerin tv'lerin konusu olmuştu. Biz beklerdik ki hukuk devleti olan bir ülkede bunlara müdahale edilsin. Ancak ne yazık ki herkes seyirci kaldı. Aklıma Cumartesi annelerinin çok güzel bir sloganı geldi; 'Susma, sustukça sıra sana da gelir'. Sıra başbakana kadar gelmiş” dedi.

“BAŞBAKAN KİM TARAFINDAN DİNLENİLDİĞİNİ KAMUOYUYLA PAYLAŞMALIDIR
Tekin, “Birincisi yasama, yürütme ve yargıyla ilgili sayın başbakanın itirazları, öbür tarafta da sayın başbakanın dinleniyorum itirafı. Başbakanın dünkü konuşmasında dünyanın her yerinde derin devlet olduğunu itiraf etti. Devlet kavramı dünyanın her yerinde var. Gelişmiş, evrensel hukukla yönetilen hiçbir ülkede başbakanlar dinlenilmez. Hiçbir ülkenin başbakanı baba ocağına giderken 600 polisle gitmez, hiçbir başbakan Hz. Mevlana'nın törenine giderken yüzlerce polisle gitmez. Bu süreç bizi kaygılandrırıyor. Devletin bütün kurumları elinizde.” diye konuştu.

Gürsel Tekin, Er­do­ğa­n'­ın mağ­dur ede­bi­ya­tı ya­pa­bil­mek için he­def şa­şırt­tı­ğı­nı öne sü­ren Te­kin, “Bu ka­dar gü­ven­liğe rağ­men din­le­ni­yor­sa, ken­di­si­nin de ifa­de et­ti­ği gi­bi en ya­kı­nın­da­ki ol­ma­lı. Eğer Baş­ba­ka­n'­ı bi­ri din­li­yor­sa o de­rin dev­let de­ne­rek kas­te­di­len­ler ola­maz. Bu­gün­ler­de ay­rı düş­tü­ğü yol ar­ka­daş­la­rı din­le­miş­tir. Baş­ba­kan ken­di­si­ni kim­le­rin din­le­di­ği­ni bi­li­yor, iti­raf ede­mi­yor. Bir di­ğer önem­li ko­nu da ne­le­rin din­le­di­ği… Kim­ler han­gi dev­let sır­la­rı­nı bi­li­yor. Koz­mik oda­yı kim elin­de bu­lun­du­ru­yor?” dedi ve ekledi:

“Sayın başbakan kim tarafından dinlenildiğini kamuoyuyla paylaşırsa hiç olmazsa bundan sonraki süreçte kimseler dinlenmemiş olur. Bu vesileyle de hiç kimse dinlenmemiş olur”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçmişte belediye başkanlığı yaptığını hatırlatan Tekin, Erdoğan'ın belediyeyi yönetir gibi Türkiye'yi yönetmek istediğini ifade etti. Tekin, “Ahmet'e ihaleyi verdim. Mehmet'e şunu verdim. Şunu şuraya atadım. Ancak devlet kavramında bunun böyle olmadığını sayın başbakanda bilmesi gerekiyor. Yasama, yürütme, yargı şu an ne yazıkki iç içe girmiş. başbakan defalarca kendisi itiraf etti; 'Ben talimat verdim'. ben talimat verdim dediğiniz andan itibaren, Türkiye'de yargı tarafsızlığını yitirmiş demektir” ifadesini kullandı.

'ODTÜ REKTÖRÜNÜ KUTLUYORUM'
Bir gazetecinin “Başbakan Erdoğan'ın ODTÜ'de yaşanan olaylara yönelik yaptığı 'Eğer bu hocalar öğrencilerini böyle yetiştiriyorsa onlara yazıklar olsun' açıklamasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?” sorusuna Gürsel Tekin, “ODTÜ rektörünü kutlamak istiyorum. İlk kez bir bilim yuvasında öğrencilerinin coplandığı, gazlandığı bir yerde öğrencilerine sahip çıktığı için kendisine çok teşekkür ediyorum. 30 yıldır siyasetin içinde olan insanlarız. 30 yıl içirisinde başbakanlar, siyasi liderler üniversitelere gittiğinde 3 bin polisle gitmiş miydi? Nereye gidiyorsunuz kardeşim? Savaş alanınamı gidiyorsunuz? 3 bin polisle bir bilim yuvasına girilmez sayın başbakan. bunu bilmeniz lazım. Bu ülkenin öğrencileri, aydınları itirazlarını yapacak. Buna alışık olacaksınız. bunu şiddetle reddediyorum.

Uludere'nin bir tek sorumlusu var sayın başbakanın kendisidir. Yetki başbakandadır. sayın başbakan bu yetkiyi kendisi kullanmamış olsa bile kime yetki verdiğini çok iyi biliyor. uludere'nin üstününü kapanması mümkün değildir” diye yanıt verdi.

'İSTANBUL ÇARESİZ BİR KENT HALİNE GELDİ'
Öte yandan Tekin, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı kim olacak şeklindeki soruya da “İstanbul çaresiz bir kent haline gelmiş. Alt yapı sorunu çözülememiş, planlama sorunun çözülememiş, ulaşım sorunu çözülememiş, mülkiyet sorunu çözülememiş, çözülememiş yüzlerce sorun söyleyebilirim. çözülmüş ne var? Sadece kendi camiasındaki yurttaşların rantları çözülmüştür. hava alabileceğimiz bir yer yok İstanbul'da. İstanbul'un derdini konuşalım. Yoksa Ahmet mi olur Mehmet mi olur o kolaydır. CHP bununla meşgul değlidir. CHP önümüzdeki dönemde İstanbul'un derdine nasıl çare olacak? Her yurttaşın bir tanesinin mülkiyet sorununu nasıl çözecek o projemiz var. Ulaşım sorununu nasıl çözeceği onu anlatacağız” diye yanıtladı.

O böcekler şimdi gözetim altında

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün canlı yayında açıkladığı, evinin altındaki ofisinde bulunan dinleme cihazı “böcek”lerle ilgili, gizli bir soruşturma yürüttüğü ortaya çıktı.

Başbakan Erdoğan, önceki gün canlı yayında kendisinin de dinlendiğini açıklayarak “Makama böcek koydular, koymadılar. Bunu bilemezsiniz ki. Bunu yapanlar en yakınıza yapıyorlar. Arama taramada ilgili birimler buldu, çıkardı. Kim koydu? Evimin altındaki ofisimde” dedi.

Başsavcılık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan'ın dinlendiği iddiaları basına yansıyınca savcılık re'sen soruşturma başlattı. Soruşturmanın Memur Suçlarına Bakmakla Görevli Büro tarafından gizli yürütüldüğü belirtildi. Başbakan'ın makam odasında, otomobilinde, korumasında ve en son evinin altındaki ofisinden çıkan dinleme cihazlarının Ankara Emniyet Müdürlüğü Bilişim Şubesi'nce incelendiği ve bu incelemeye ilişkin kapsamlı bir rapor hazırlanacağı öğrenildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...