Korkunç talimat!

KCK'nın cezaevleriyle ilgili hangi talimatı deşifre edildi? İşte ayrıntılar...

Korkunç talimat!

21 Mart 1982'de Diyarbakır Cezaevi'nde kendini ateşe veren Mazlum Doğan'ı örnek gösteren KCK'nın, cezaevindeki PKK'lılara “Gerekirse hepiniz birer Mazlum Doğan olun” talimatı verdiği bildirildi.

Batman Cezaevi'nde 16 Temmuz günü çıkan yangının, bu doğrultuda meydana getirildiği tespit edildi. 14 Temmuz günü Diyarbakır'da yapılması istenen Demokratik Özerklik ve Öndere Özgürlük Mitingi'nin susturuculu silahlarla provoke edileceğini belirleyen istihbarat birimleri PKK'nın başka bir planını daha deşifre etti.

TALİMATI AVUKATLAR İLETTİ

Mitingin talimatını bizzat veren KCK Yürütme Kurulu'nun PKK'lı tutuklu ve hükümlere de cezaevinde isyan çıkarma talimatı verdiği tespit edildi. Bu talimatın avukatlar ve ziyaretçiler aracılığıyla tüm cezaevlerine ulaştırıldığı belirlendi.

Adalet Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ile Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü'ne ‘acil' koduyla istihbarat notunun bildirilmesi üzerine harekete geçildi. PKK'lı mahkumların bulunduğu tüm ceza ve tutukevleri uyarıldı. PKK'lıların koğuşlarının birbirlerinden haber alamayacak şekilde ayrılması ve koğuşlardan ateşe verilecek malzemelerin temizlenmesi istendi. Olası bir yangına karşı müdahale için de 24 saat duyarlı olunması uyarısında bulundu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...