Korkutan yangın söndürüldü

Polat Tower'da facianın eşiğinden dönüldü. Yangının ardından yetkililer ne açıklama yaptı?

Korkutan yangın söndürüldü

Binanın dış cephe izolasyon sistemi yandı. Binadan kopan parçalar alev topu halinde yere düşerek büyük tehlike oluşturdu.Yangını söndürmek için olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevkedildi. Yangın helikopterlerinin de devreye girmesiyle alevler kontrol altına alındı.

Bina kısa sürede boşaltılırken, yakınında bulunan özel hastanede bulunan hastalar ve personel de tahliye edildi. Yangın çok büyük korku ve panik yarattı. Yangında çıkan dumanlar Mecidiyeköy ve Taksim’de bile etkili oldu.Yangın esnasında önlem olarak bina etrafındaki yollar trafiğe kapatıldı. Polat Tower’da birçok ünlü isim yaşıyor.

Olay yerine gelen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, yangının söndürülmesinin ardından yaptığı açıklamada ölen ya da yaralanan olmadığını açıkladı.

Yanan binanın sahibi işadamı Adnan Polat ise, faciayı akıllı bina sisteminin önlediğini açıkladı. Binanın bu tür felaketlere karşı reaksiyon sistemi olduğunu dile getiren Polat, “Bu sistem sayesinde yangın anında binanın içindeki doğalgaz hattı kesiliyor, asansörler duruyor. Merdivenlere yüksek basınçlı hava veriliyor. Buradaki dairelerin içinde musluk su kaçırsa hemen tamiri yapılıyor. 36 bin noktadan kontrol edilen bir bina bu. İyi ki de yapmışız. Kimsenin yaralanmaması da bizim için en büyük ödül oldu” diye konuştu.

Olay yerine gelip incelemelerde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise şunları söyledi: “Akıllı bir bina olduğu için maddi hasarla kurtulduk. Bu bize bir uyarı oldu. Zaten bizim belediyemiz ve itfaiye dairemiz tüm projeleri kontrol ediyor. Sonra da izin veriyor. Bir facia yaşayabilirdik. Şu anda yangının nereden çıktığı net değil. Bir takım söylentiler var. Bankadan deniyor, üçüncü kat deniyor. Bunu söylemek için çok erken.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...