Kürtçe ağıtlarla toprağa verildi

Van'ın Gürpınar İlçesi'nde şehit olan jandarma er İbrahim Dal, Kürtçe ağıtlarda toprağa verildi.

Kürtçe ağıtlarla toprağa verildi

Şehit jandarma er İbrahim Dal’ın tezkeresine 5 ay kalmıştı. Van’ın Gürpınar İlçesi’nde PKK’lıların pusu kurup açtığı ateş sonucu şehit olan jandarma er 21 yaşındaki İbrahim Dal, memleketi Mardin’in Ömerli İlçesi’nde gözyaşları ve Kürtçe ağıtlarda toprağa verildi.Van’ın Gürpınar İlçesi Elaçmaz Köyü’nde tapu kadastro çalışmaları nedeniyle alınan güvenlik önlemlerine katılan askerlerin dönüşü sırasında PKK’lı teröristlerin pusu kurup ateş açması sonucu şehit olan jandarma er İbrahim Dal’ın cenazesi Van’dan helikopterle memleketi Mardin’in Ömerli İlçesi’ne getirildi. Buradan ambulansa alınan şehit Dal’ın cenazesi toprağa verileceği Kaynakkaya Köyü’nde götürüldü.

Köylüler Şahit Dal’ın cenazesini gözyaşları arasında karşılayıp, cenaze töreninin düzenleneceği evlerinin önüne omuzlarda taşıyarak götürdü.Eşini yıllar önce kaybeden ve 3 çocuğuyla İstanbul’da yaşadığı belirtilen şehit annesi Hazal Dal, gözyaşları arasında oğlunun tabutuna sarılıp Kürtçe ağıtlar yaktı. Anne Dal, “Beni kime bıraktın. Seninle yaşıyordum. Beni bu dünyada sahipsiz bıraktın. Senin yüreğini yakanları Rabbim’de yaksın” diye ağlarken sinir krizleri geçirdi.

Tezkeresine 5 ay kaldığı ve sözlü olduğu belirtilen Dal’ın cenazesi daha sonra askerlerin omuzlarında köy mezarlığına götürülüp, burada yaklaşık 1000 kişinin katılımıyla gözyaşları arasında toprağa verildi. Cenaze sırasında bazı köylülerin zafer işareti yaptığı görüldü. Köyde şehit İbrahim Dal için kurulan taziye çadırında gazetecilere açıklamalarda bulunan akrabası Hasan Dal, “Doğruyu yazmıyorsunuz. Ben yeğenim öldü diye vatan sağolsun demeyeceğim. Barış gelsin istiyoruz. Artık ne zamana kadar bu kan dökülecek. Ben de bu uğurda gazi oldum. Terörist öldürülldüğünde de asker öldürüldüğünde de yüreğimiz yanıyor” dedi.Hasan Dal’ın Elazığ’da vatani görevini yaparken girdiği çatışmada ayağından yaralandığını öğrenildi.Mardin Valisi Turhan Ayvaz, şehit Dal’ın toprağa verilmesinin ardından köye gelerek ailesine başsağlığında bulundu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...