“Marmaray bitince olmalıydı”

İBB Başkanı Topbaş, köprü bakım çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Marmaray bitince olmalıydı”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş CNN TÜRK yayınına katılarak, Deniz Bayramoğlu’nun megapolün sorunlarına ilişkin sorularını yanıtladı.

KÖPRÜLERDEKİ BAKIM ZORUNLULUK

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde devam eden bakım çalışmalarının yarattığı trafik sıkıntısına ilişkin konuşan Topbaş, trafikteki sıkıntıları pür dikkat takip ettiklerini söyledi. 8 buçuk yıllık belediye başkanlığı döneminde İstanbul’a 54 milyar TL yatırım yaptıklarını, bunun da büyük kısmının ulaşıma yönelik olduğunu dile getiren Topbaş, “Bir pencere olsa da oradan şöyle İstanbul’un biz gelmeden önceki durumuna bir baksalar. Bu tabii ki, yeterlidir demiyoruz. Sayın Ulaştırma Bakanımız açıklama yaptı, ‘Bu ne ki! Birinci Köprü daha uzun sürecek’ dercesine şeyler söyledi. Bu tabii ki, teknik bir konu. Yarın öbür gün bir kaza olsa kimse altından kalkamaz. Bu zorunluluk, kaçınılmaz olarak yapılacak. Kış aylarına alsak, hem okullar açık trafik daha kötü, asfalt açısından uygun değil. Orada rüzgar, soğuk, kış ayın etkilerinden dolayı bu ay tercih edildi” diye konuştu.

“MARMARAY HİZMETE GİRDİKTEN SONRA YAPILSAYDI”

Köprülerdeki tadilatın zamanlaması açısından Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarına ilettiği bir öneriyi de açıklayan Topbaş, şunları söyledi:

“Benim gönlümden geçen, köprülerin bakımının Marmaray açıldıktan sonra olmasıydı. Müsteşara da söyledim. Bekleyebilir mi, bu risk alınır mı bilmem. Böyle bir durum olsa ulaşımda ve trafikte bir rahatlama olurdu. Çünkü, Marmaray saatte 150 bin yolcu taşıyacak kapasitesinde bir hat. ‘Daha dar şeritlerle gitseydik’ diye de önerdim; ‘O zaman yamalı oluyor, bu malzemenin derz aralarından gelecek sularla sıkıntılar büyür’ denildi. Biz o zaman susuyoruz, bir şey diyemiyoruz. Birinci Köprü kaç ay kapatılacak, kaç şerit kapatılacak onu da bilmiyoruz. Öyle bir brifing almadık. Bizi her halde bilgilendireceklerdir.”

Benzer problemlerin Batılı başkentlerde de yaşandığını söyleyen Topbaş, İstanbul’un bu kentlerin aksine eksiğinin metro olduğunu dile getirdi.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...