Memurdan zam protestosu

TBMM'de görüşülen bütçede öngörülen zamlara memurlardan tepki geldi.

Memurdan zam protestosu

BURSA
Maaşlara yapılan zamların yetersiz olduğunu söyleyen Kamu-Sen üyesi memurlar, AK Parti il başkanlığı önünde tabutlu protesto gösterisi yaptı.

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu- Sen) Bursa İl Temsilciliği üyesi 40 kişi, memurlara yapılan zammı protesto etmek amacıyla biraraya geldi. Daha sonra AK Parti il başkanlığı önüne giden mumurlar basın açıklaması yaptı. Kamu- Sen Bursa Temsilcisi Selçuk Türkoğlu, geçen yıl temel gıda maddeleri ve doğalgaz elektrik ürünlere olağanüstü zamlar geldiğini söyleyerek, “Bakanlar çıkıp hazinedeki birikimle altınla övünüyor. Ama bütçe açığı memurdan kesinti yaparak ve zamlarla karşılanmaya çalışılıyor” dedi. Ardından memurlar, kartondan yaptıkları temsili memurun tabutunu kaldırdı. Tekbirlerle omuzlarda taşınan tabut AK Parti İl Başkanlığı önüne bırakıldı. Memurlar, protestonun ardından olaysız dağıldı.

MERSİN
Memurlar, TBMM’de görüşülen 2013 bütçesinde memurlara öngörülen zam oranına tepki gösterdi.

Atatürk Caddesi’nde toplanan yaklaşık 100 memur, ‘3+3 sefalet zammı istemiyoruz’, ‘Sosyal devlet sizlere ömür. Başın sağ olsun’, ‘Bütçe kimsenin babasının malı değildir, payımızı istiyoruz’ ve ‘Açlık sınırı altında yaşamak istemiyoruz’ yazılı dövizler açtı. Türkiye Kamu- Sen Mersin İl Başkanı Tevabil Akıncı, TBMM’de görüşülen bütçe görüşmelerinin memur kesimini mutlu etmediğini söyledi. 2013 bütçesinin TBMM’de görüşüldüğünü belirten Akıncı, “Bundan önceki 10 yılda ne gördüysek, ne yaşadıysak, 2013 yılında da benzer şeylerle karşılaşacağız. Eğri cetvelde doğru çizgi çıkmaz. Hükümetin elindeki terazi bozuk, cetvel eğri, bu nedenle de yaptığı hesapların hepsi yanlış çıkıyor” dedi. Bir süre slogan atan memurlar, açıklamanın ardından dağıldı.

ŞANLIURFA
Kamu-Sen üyesi memurlar hükümetin 2013 yılı bütçesini basın açıklaması ile protesto etti.

Öğle saatlerinde Ahmet Bahçıvan İş merkezi önünde toplanan Kamu-Sen üyeleri, alkışlar eşliğinde slogan atarak hükümeti protesto etti. Grup adına basın açıklamasını okuyan Kamu-Sen Şanlıurfa İl Temsilcisi Hikmet Karakuş, 2013 yılı bütçesinde, bütçe açığının memur, emekli, dul ve yetimlerden kesilecek paralar ve yeni vergilerle kapatılmaya çalışılacağını ileri sürdü. Bütçe görüşmelerinin geçmiş yıllardaki gibi memuru geri planda tutan bir anlayış içerisinde sürdüğünü ileri süren Karakuş, şöyle konuştu:

“Bundan önceki 10 yılda ne gördüysek, ne yaşadıysak, 2013 yılında da benzer şeylerle karşılaşacağız. Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz. Hükümetin elindeki terazi bozuk, cetvel eğri, bu nedenle de yaptığı hesapların hepsi yanlış çıkıyor. İddialara göre Türkiye ekonomisi büyümektedir. Ancak, bu büyüme dar gelirliye, ücretli çalışana ve işsize yansıyacak tarzda gerçekleşmemektedir. Ülkemizde, gelir dağılımında yaşanan adaletsizlik hızla artmakta, zengin daha zengin, fakir daha fakir hale gelmektedir.”

Kamu-Sen üyeleri basın açıklamasının ardından dağıldı.

İSTANBUL
Kamu-Sen üyesi yaklaşık 70 kişilik grup, İstanbul Valiliği önünde memura yapılan zammı protesto etti. 3+3’lük zammı kabul etmeyeceklerini söyleyen grup adına yapılan açıklamada, doğalgaza, elektriğe yapılan zammın memura yapılmaması eleştirildi.

İstanbul Valiliği önünde toplanan grup, ‘Zam zulüm işkence; işte AKP’, ‘Memurdan aldılar hırsızlara verdiler’ yazılı dövizler taşıdı. ‘Hükümet uyuma memuruna sahip çık’ şeklinde slogan atan grup adına İstanbul İl Başkanı M. Hanifi Bostan açıklama yaptı.

Hanifi Bostan, hükümetin memura verdiği zammı eleştirdi. Elektriğe, doğalgaza ve diğer ürünlere yüksek oranda zam yapıldığını anlatan Bostan, hükümetin ekonomik politikalarının memuru zor durumda bıraktığını savundu.

Eylem sırasında çevik kuvvet polisi de geniş güvenlik önlemi aldı. Grup yapılan basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

ZONGULDAK
Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi Kadir Bacıoğlu, toplumdaki gelir dağılımındaki adaletsizliğin sürekli olarak arttığını ve zenginin daha zengin, fakirin de daha fakir duruma geldiğini söyledi.

Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilciliği’ne üye memurlar, Madenci Anıtı önünde düzenledikleri eylemde hükümetin ekonomi politikalarına tepki gösterdi. Memurlar adına açıklamada bulunan Kamu-Sen İl Temsilcisi Kadir Bacıoğlu, büyüyen ekonominin dar gelirli, ücretli çalışan ve işsize yansıyacak tarzda gelişme göstermediğini savundu.

Hükümetin memura ve işçiye yönelik zam politikasını da eleştiren Bacıoğlu, “Kamu görevlilerini 6 ay boyunca sıfır zamma mahkum edip doğalgaza yüzde 29,3, elektriğe yüzde 20, mazota, benzine yüzde 13, kömüre yüzde 17, oduna yüzde 21, ulaşıma yüzde 16 zam yapanların, toplu sözleşme adı altında memurlara yüzde 4+4 artışı reva görmelerini yaşadık.” diye konuştu.

Gelir dağılımındaki adaletsizlikten şikayetçi olduklarını kaydeden Bacıoğlu, “Ülkemizde gelir dağılımında yaşanan adaletsizlik hızla artmakta, zengin daha zengin, fakir daha fakir hale gelmektedir. Türkiye Kamu-Sen olarak itirazımız, ekonomik program hazırlanırken sosyal ayağının eksik bırakılmasınadır.” ifadelerini kullandı.

Memurlar, basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

ANKARA
Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikalar, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde 2013 yılı bütçesini protesto etti.

TBMM Dikmen Kapı girişinde toplanan grup üyeleri, ‘Hükümet zammını al başına çal’, ‘Hak aramak için özgür memur ordusu mu kuralım’ dövizleri taşıdı. Eyleme, bazı MHP’li vekiller destek verdi.

Toplanan grup adına basın açıklaması yapan Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, 2013 bütçesini eleştirdi. Bütçe görüşmelerinin Meclis’te devam ettiğini hatırlatan Koncuk, “Bundan önceki 10 yılda ne gördüysek, ne yaşadıysak, 2013 yılında benzer şeylerle karşılaşacağız. Eğri cetvelde doğru çizgi çıkmaz. Hükümetin elindeki terazi bozuk, cetvel eğri, bu nedenle de yaptığı hesapların hepsi yanlış çıkıyor.” dedi.

Hükümetin görevinin, bütçeyi adaletle yönetmek olduğunu aktaran Koncuk, hükümetin, elde edilen geliri eşit ve hakça paylaştırması gerektiğini söyledi. Açıklamanın ardından, bir süre ‘2013 bütçesine hayır’ sloganı atan grup üyeleri olaysız bir şekilde dağıldı.

ERZURUM
Türkiye Kamu Sen Erzurum İl Temsilcisi Müfit Bayraktar, hükümetin 2013 yılında memura vermeyi planladığı yıllık yüzde 6 zam oranına tepki göstererek, ” Son bir yıl içinde doğalgaza yüzde 49, elektriğe yüzde 20, kuru fasulyeye yüzde 15 zam, tavuk etinden, şampuana kadar bir çok mal ve hizmete ortalama yüzde 15 zam yapılmıştır.” dedi.

Kamu Sen Erzurum İl Temsilcisi Müfit Bayraktar, bağlı sendika şube başkanı ve üyeleriyle Valilik binası önünde basın açıklaması yaptı. Bayraktar, hükümetin, memuru yok saydığını ileri sürdü. 2013 yılı bütçe görüşmelerin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde devam ettiğini ve hükümetin memura toplamda yıllık yüzde 6 zam ön gördüğünü ifade etti. Enflasyon hedefinin yüzde 5,3, büyüme hedefinin yüzde 4 toplam vergilerdeki artışın yüzde 14 olarak planlandığına dikkat çeken Bayraktar,” Son 10 yılda çalışanların milli gelirden aldığı pay azaldı. Burada bir düzensizlik ve dengesizlik var. Hükümetin 2013 yılı için memura ön gördüğü yıllık 3 + 3 zam oranı komiktir. Bu oranla dar ve sabit gelirlilerin insanca yaşaması hayalden öteye gidemez. Bilinmelidir ki devletin bütçesi kimsenin babasının malı değildir. Bütçe de milli gelir de milletin ortak kaynağıdır.” dedi.

Kamu Sen İl Temsilcisi, son bir yıl içinde doğalgaza yüzde 29, elektriğe yüzde 20, kuru fasulyeye yüzde 15 zam yapıldığına da dikkat çekerek,”Tavuk etinden, şampuana kadar bir çok mal ve hizmete ortalama yüzde 15 zam yapılmışken, memura yüzde 3+ 3 zammı reva gören anlayışın hazırladığı bütçenin memura adalet getirmeyeceği de açıktır” dişe konuştu. Basın açıklaması,”Hükümetin zammını başına çal’ sloganlarının atılmasıyla son buldu. Protestocu grup daha sonra olaysız dağıldı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...