Mursi’den geri adım

Yetkilerini artıran bir kararname yayımlayan Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'den geri adım geldi.

Mursi’den geri adım

Halkından sert tepki gören Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 22 Kasım’da yürürlüğe giren ve yetkilerini artıran kararnamenin iptal edildiğini açıkladı

Mursi, 15 Aralık’ta yapılması planlanan referandumu beklemeden kararnamenin iptal edildiğini duyurdu.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 22 Kasım’da yürürlüğe giren ve yetkilerini artıran kararnameyi iptal etti.

Mısır Cumhrubaşkanlığı sarayında anayasa komisyonu üyelerinin katıldığı ‘Diyalog’ toplantısı sonrası eski Cumhurbaşkanı adaylarından Selim Avva, düzenlediği basın toplantısında, 22 Kasım’da yürürlüğe giren ve yetkilerini artıran kararnamesini iptal edildiğini açıkladı. Basın toplantısında laik, liberal, sol, Hristiyan ve İslami kesimlerden temsilciler hazır bulundu. Anayasayı oluşturmak için yüz kişilik bir komisyon oluşturulması kararlaştırıldı.
OLAYLARDA 7 KİŞİ ÖLMÜŞ, 750 KİŞİ YARALANMIŞTI

Mursi’nin yetkilerini artıran kararnameyi geri alması Mısır’da ortamı rahatlattı. Protestoların yapıldığı Tahrir ve sarayın çevresindeki muhalifler Cumhurbaşkanı Mursi’nin aldığı kararı olumlu karşıladı. Mursi, önceki gün yaptığı televizyon konuşması muhalifleri ikna etmemişti.
Cumhurbaşkanı Mursi’nin, yetkilerini artıran kararname Mısır genelinde tepkiye neden olmuş. Düzenlenen protesto gösterilerinde 7 kişi hayatını kaybetmiş, 750 kişi de yaralanmıştı. .

2 gün önce muhalifler Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde kurulan barikatları yıkmış, bazı bölgelerde de Hürriyet ve Adalet Partsi merkezleri basılmıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...