O müdür terfi etti

Vekil oğlunun önüne polisleri dizip teşhis ettiren Dörtyol Emniyet Müdürü'nün olaydan sonra terfi ettiği ortaya çıktı.

O müdür terfi etti

Hatay Dörtyol'da AKP Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu'nun oğlu İstemi Kağan Türkoğlu'nun karşısına 23 polisi ‘teşhis' için dizen Dörtyol Emniyet Müdürü Mustafa Marangoz'un terfi ettiği ortaya çıktı. 3. sınıf emniyet müdürlüğünden 2. sınıfa yükselen Marangoz, Asayiş ve Terörden Sorumlu Şube Müdürü ve İl Emniyet Müdür Yardımcısı alarak tayin edildi. Vali Celalettin Lekesiz soruşturmanın selameti açısından tayinin dondurulduğunu belirtti.

Dörtyol'da 29 Haziran'da yaşanan teşhis olayının görüntüleri geçen hafta ortaya çıkmıştı. Olay özetle şöyleydi: AKP Dörtyol Gençlik Kolları Başkanı Ömer Uzun'la tartışan bir polis memuru, AKP Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu'nun oğlu, İstemi Kağan Türkoğlu tarafından tehdit edildi. Komiser Yardımcısı Murat Emer olaya müdahale etti. Milletvekilinin oğlu akşam saatlerinde milletvekilinin danışmanı ve Dörtyol Emniyet Müdürü Mustafa Marangoz'la beraber geri geldi. Marangoz, milletvekili oğlunun karşısına 23 polisi dizdi ve “Hangisi canım iyi bak” diyerek Türkoğlu'ndan kendisiyle tartışan polisleri teşhis etmesini istedi. Polislere de “Küfür dahi edilse sesinizi çıkarmayacaksınız” dedi.

ÖDÜL GİBİ GÖREV

Olaydan bir gün sonra Komiser Yardımcısı Murat Emer ve polis memuru Alper Atilla, farklı yerlere tayin edildi. Emer, yaşananlara itirazı yüzünden 18 gün de görevden uzaklaştırıldı. Bu arada İlçe Emniyet Müdürü Marangoz'un olay basına yansımadan önce 20 Temmuz'da terfi ettiği ortaya çıktı. Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz imzalı görevlendirme yazısıyla Marangoz, hem Hatay Asayiş ve Terörle Mücadele Şube Müdürü hem de İl Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. Radikal 'in ulaştığı Marangoz terfiyi doğruladı; ancak görevlendirme yazısının henüz ulaşmadığını ifade etti. Marangoz, 29 Haziran'daki olayla ilgili sorularımıza yanıt vermedi. İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ise “Terfi kuralları bellidir. Siz gazetecisiniz, birbirimizi üzmeyelim” dedi, başka bir açıklama yapmadı. Vali Lekesiz ise ‘şunları söyledi: “Mayısta 3. sınıftan, 2. sınıfa terfi etti. 2. sınıf bir müdür ilçede görev yapamaz. Bu nedenle merkeze alındı. Ancak bu olayın ortaya çıkmasının ardından bir soruşturma açıldı. İl Emniyet Müdürü'ne soruşturmanın selameti açısından, görevlendirilmenin dondurulması talimatını verdim. Soruşturmanın sonucunda kusuru, yanlışlığı, hukuka aykırı tasarrufunun ortaya çıkması halinde bu görevlendirme yeniden gözden geçirilecektir.” Lekesiz, ‘Terfinin siyasi bir ödüllendirme olduğu yolundaki' iddialarla ilgili sorumuzu da “29 Haziran'da yaşanan olaydan biz de yeni haberdar olduk. Bunun üzerine soruşturma başlattık” şeklinde yanıtladı.

İNTERNETTE KIYAMET KOPTU

Hatay'da yaşanan olay ve ardından gelen terfi polislerin üye olduğu internet forumlarında da büyük tepkiye yol açtı. Olayın siyasi boyutu, ilçe emniyet müdürünün tavrı konusunda ağır tepkiler içeren yazılar, internet forumlarını doldurdu. 24 bin üyeli ‘Polis Kürsüsü' gibi facebook sayfaları ile ‘polishakları.com' gibi forumlarda terfi kararı eleştirilirken, hükümete de polise sahip çıkılması yönünde taleplerde bulunuldu.

CHP’Lİ TEKİN: BU BİR İŞKENCEDİR

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin , polislerin teşhis edilmesi görüntülerini ‘işkence' olarak nitelendirdi ve şöyle dedi: “Bunun adı teşhis değil, teşhirdir. Bunun adı polise işkencedir. İşkence gören kim olursa olsun biz yanındayız. Bu teşhis kanunlara aykırıdır. Polis suç işlemişse, teşhis cam bölmenin arkasından yapılır. Polisin rütbesi sökülmez, üstündeki silah çıkarılmaz. Ellerine numara verilmez… Savcılık, bu kanun ve yönetmeliği bile bile ayaklar altına almıştır.”

DOKTOR RAPORU: DARP YOK

Dörtyol Emniyet Müdürlüğü'nde tartıştığı Komiser Yardımcısı Murat Emer ile polis memuru Alper Atilla'yı teşhis etmesiyle gündeme gelen AKP Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu'nun oğlu İstemi Kağan Türkoğlu'nun iddiasının aksine darp edilmediği ortaya çıktı. Türkoğlu, Dörtyol İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde darp edildiğini iddia etmişti. Ancak 29 Haziran 2012 tarihinde saat 18.57'de 293 sıra numarasıyla muayene edilen Türkoğlu hakkında düzenlenen Genel Adli Muayene Raporu'nda şu ifadeler yer aldı: “Darp cebir ile gelen hastanın genel durumu iyi. Şuuru açık. Solunum ve batın doğal. Occipital (artkafa bölgesi) bölgesinde hassasiyet mevcut. Şişlik ve darp izi görülmemektedir. Vücudunda darp izi yoktur. Hayati tehlikesi yoktur.” Raporda Türkoğlu'nun giysilerinin tamamen çıkarıldığı ve kontrolün bu şekilde gerçekleştirildiği bilgisi de yer aldı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...