ODTÜ ayakta, İstanbul secdede

ODTÜ'de çıkan olayları kınayan üniversitelerin öğretim görevlileri açıklamalara sert tepki gösterdi.

ODTÜ ayakta, İstanbul secdede

18 Aralık'ta Göktürk-2 Uydusu'nun Çin'deki Jiuquan Havaüssü'nden fırlatılması nedeniyle düzenlenen tören öncesi ve sonrası ODTÜ'de çıkan olaylarla ilgili Marmara, İstanbul Teknik Üniversitesi,Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasary Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitelerinden ortak açıklama yapıldı. Açıklamada TÜBİTAK Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Araştırma Merkezinde başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir tören düzenlendiği hatırlatılarak ” Türkiye Cumhuriyeti'nin uzay bilimleri ve teknolojileri alanında göstermiş olduğu bu tarihi başarı, ne yazık ki ODTÜ yerleşkesinde bazı öğrencilerin şiddet eylemleriyle gölgelenmeye çalışılmıştır.” denildi.

ÖĞRENCİLERİ KINADILAR

Üniversiteler öğrencilerin ve bilim adamlarının fikir ürettiği, düşüncelerini özgürce paylaştığı; farklı, hatta katılmadığı düşüncelere tahammül etmeyi içselleştirdiği ortamlar olmalıdır. Şiddet içeren eylemlerin fikirlerin önüne geçmemesi esastır. Öğrencilerin tek protesto aracı eleştirel fikirleri olmalı; taş, sopa ve molotof kokteyli öğrencilerle anılmamalıdır. Kavga ve şiddet hiçbir fikre hizmet edemez ve hiçbir fikir hedeflerine bu yöntemlerle ulaşamaz.

Toplumun her alanda bir adım daha ileriye gidebilmesinin, üniversite öğrencilerinin eğitim, araştırma ve sosyal sorumluluk faaliyetleriyle mümkün olacağına inanıyoruz. Üniversiteler olarak öğrencilerimizin kamuoyunda başarılarıyla gündeme gelmeleri en büyük arzumuzdur.

Öte yandan İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Senatosu tarafından da yapılan yazılı açıklamayla protesto girişimlerinin kınandığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi : Uzay ve uydu sistemlerine yönelik teknoloji, uzman insan gücü ve alt yapı geliştirilmesi, kamu kurum ve kuruluşlarının gözlem ve araştırma ihtiyaçlarının milli imkan ve kabiliyetlerle karşılanması ihtiyacını karşılamak amacı ile üretilen Türkiye'nin ilk milli keşif uydusu Göktürk-2 ve TÜBİTAK UZAY mühendisleri tarafından geliştirilen Milli Uçuş Bilgisayarı BİLGE, ülkemizin çağdaş medeniyeti yakalamasında önemli bir adım oluşturmaktadır. Böyle önemli projeleri destekleyen hükümet ve araştırma kurumlarına teşekkür ederiz. Göktürk-2' nin uzaya fırlatılması törenine, tüm öğrenci ve öğretim elemanlarının da coşkuyla katılmaları beklenirken, bilime ve gelişmeye karşı yapılan bu anlamsız protesto girişimlerini kınıyor ve kamuoyuna ilan ediyoruz.

KTÜ’DEN DE KINAMA GELDİ

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden yapılan duyuruda ODTÜ yerleşkesinde meydana gelen olayların demokratik hak ve özgürlüklerin kullanılması sınırlarını aştığı, devlet büyüklerinin şahsiyetlerini hedef aldığı ifade edildi, “Kamu düzenini bozmaya yönelik her türlü eylemi de kınıyoruz” denildi.

KTÜ Senatosu'nun “Kamuoyuna duyuru” başlığıyla yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Türk mühendis ve bilim adamlarının beyin gücünün eseri olarak üretilen Türkiye 'nin yüksek çözünürlüklü ilk yerli keşif uydusu olan GÖKTÜRK-2'nin başarıyla yörüngeye oturtulmasını, Atatürk 'ün işaret ettiği “İstikbal Göklerdedir” hedefiyle uyumlu olarak, ülkemizin bölgesel bir güç konumundan küresel bir güç konumuna dönüşüm sürecinde önemli bir mihenk taşı olarak görüyor ve bundan gurur duyuyoruz.

ODTÜ yerleşkesinde meydana gelen, demokratik hak ve özgürlüklerin kullanılması sınırlarını aşan ve devlet büyüklerimizin yüksek şahsiyetlerini hedef alan bu müessif olaylar küresel aktörlerin ülkemiz aleyhindeki emellerine hizmet etmiştir.

Böylesi gurur verici gelişmelerin heyecanını yaşarken, kamu düzenini bozmaya yönelik her türlü eylemi de kınıyoruz. Bu vesileyle bir bilim kurumu olarak toplumumuzun tüm kesimlerini sorumluluklarını yerine getirmeye ve barış ortamını tesis etmede yüksek duyarlılığa davet ediyoruz.”

BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ
Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Senatosu, Göktürk-2 Uydusunun uzaya fırlatılması dolayısıyla ODTÜ yerleşkesinde düzenlenmiş olan tören esnasında ve akabinde meydana gelen olaylarla ilgili olağanüstü toplanarak senato kararı aldı!

Alınan kararda: “18 Aralık 2012 Salı günü seksen dokuz yıllık Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk yerli keşif uydusu Göktürk-2 uzaya fırlatılmıştır. Ülkemiz ve milletimiz için son derece mutluluk ve gurur verici bu tarihi başarının gerçekleşmesinde katkısı olan bilim adamlarımıza, Hükümetimize, özellikle de Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımızı sunuyoruz.

Başta askeri istihbarat olmak üzere, doğal afetlerin hasar tespitinden tarımsal analizlere kadar birçok alanda veri sağlayacak olan Göktürk -2 Uydusu'nun uzaya fırlatılması dolayısıyla düzenlenen tören esnasında ve akabinde meydana gelen olayların; hak aramak ve protesto hakkını kullanmakla ilgisinin olmadığı; siyasi ve ideolojik mülahazalarla gerçekleştirilmiş yersiz ve duygusal tepkiler olduğu; karanlık odakların ülkemizde 1980 öncesinde oynadığı oyunları hatırlattığı; düşünceyi ifade etmenin medeni yolunun taş, sopa ve molotof kokteyllerin kullanıldığı şiddet içeren bu şekildeki gösteriler olmadığı kanaatindeyiz. Dünyada geniş yankılar uyandıran ilk milli keşif uydumuzun uzaya fırlatılmasını provokasyonlarla farklı amaçlara alet etmeye çalışmanın kabul edilemeyeceğini düşünmekte ve bu menfur olayı esefle kınamaktayız.” dendi.

REKTÖRLER KINADI, ÖĞRETİM GÖREVLİLERİ DESTEK VERDİ

Marmara, İstanbul Teknik, Yıldız Teknik, Galatasaray ve Mimar Sinan üniversitelerinin yönetimlerinin ODTÜ'yü hedef alan açıklamalarının ardından, bu üniversitelerin öğretim üyeleri de bir karşı bildiri yayınlayarak, “Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde görev yapmakta olan öğretim elemanları olarak bu açıklamaya hiçbir şekilde katılmadığımızı beyan ediyoruz” dediler.

“Hiçbir şekilde katılmıyoruz”

Görev yaptıkları üniversitelerin, ODTÜ'de yaşanan olaylarla ilgili yaptığı açıklamaları basından öğrendiklerini belirten öğretim üyelerinin yayınladığı bildiri şöyle:

“ODTÜ'de yaşanan üzüntü ve kaygı verici olaylarla ilgili olarak üniversitelerimiz tarafından bir açıklama yapıldığını gazetelerden öğrendik. Biz, aşağıda imzası bulunan ve Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde görev yapmakta olan öğretim elemanları olarak bu açıklamaya hiçbir şekilde katılmadığımızı beyan ediyoruz.

“ODTÜ'LÜLERİN YANINDAYIZ”

ODTÜ'de yaşanan olaylarda öğrencilerin maruz kaldığı polis şiddetini kınıyoruz. ODTÜ'lü meslektaşlarımızın tüm ifadelerine rağmen, söz konusu açıklamayı yapan üniversite yönetimlerinin, polisin olayları başlattığı, olayların ilk aşamasından itibaren iyi niyetli davranmadığı ve orantısız güç kullandığı gerçeğini gözardı etmelerini manidar buluyoruz. Polis şiddeti karşısında tek vücut olarak tepki gösteren ODTÜ'lü meslektaşlarımızın ve öğrencilerin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

“İfade ve protesto hakkı üniversite ortamının ayrılmaz parçasıdır”

Üniversitenin özgürlüğü sadece öğretim elemanlarının araştırma ve ifade özgürlüğünden ibaret değildir. Öğrencilerin düşünce, ifade ve protesto özgürlükleri de üniversite ortamının ayrılmaz bir parçasıdır. Türkiye'de son yıllarda öğrenciler üzerinde artan baskılara sessiz kalan, akademik özgürlüklere yapılan müdahaleler karşısında susan üniversite yönetimlerinin, iktidarı elinde tutanlara hoş görünmek maksadıyla yaptıkları açıklama, akademi tarihine kara bir leke olarak düşmüştür.

Üniversiteler, iktidarların böbürleneceği projeler üreten, şirketlerin taşeronu gibi çalışan, kâr hedefine odaklanan imalathaneler değildir.

Bugün, baskıcı politikaların ana hedefi haline gelmiş olan ODTÜ'lü akademisyen ve öğrencilerin yanında yer almak, akademi ve demokrasi tarihi açısından vazgeçilmez bir sorumluluktur. Basit iktidar hesapları ve ikbal kaygıları ile ODTÜ'ye karşı tavır alan üniversite yönetimleri ve bu yönetimleri destekleyenler veya bu politikalar karşısında sessiz kalanlar, bu davranışlarının hesabını, akademik özgürlükler ve demokrasi tarihi önünde vermek zorunda kalacaklardır.”

ODTÜ’YE BİR DESTEK DE UKRAYNA’DAN

Ukrayna'daki bağımsız öğrenci sendikası ‘Direct Action' (Doğrudan Eylem) grubu ODTÜ'lü öğrencilere destek olmak ve polis şiddetini kınamak için yarın Ukrayna'da Türkiye Elçiliği önünde basın açıklaması yapacak

Hopa davasında tutuklanan öğrenciler için ‘Sokağı Özgür Bırak& kampanyasına da destek veren Ukraynalı öğrenciler ODTÜ'de yaşanan polis şiddetini kınadı. Öğrenci Sendikası aktivisti John Şmatko, Direct Action adına ODTÜ'de yaşanan olaylar için “Polisin üniversite öğrencilerin protesto etme hakkına saldırması üniversitelerin özerklik ilkesine aykırıdır. Biz Türkiye'deki tutuklu öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ

Üniversitelerin ODTÜ’yü kınama bildirilerini bir bir yayınlamaları sosyal medyada da büyük tepki aldı. ODTÜ’lü öğrencilere ve öğretim görevlilerine destek veren sosyal medya kullanıcıları, ODTÜ’ye destek için bir de hashtag (etiket) hazırladılar. “ODTÜayaktaİstanbulsecdede” hashtagi, kısa zamanda en çok konuşulanlar listesindeki yerini aldı.

Twitter kullanıcılarının ODTÜ’ye destek mesajları şöyle:

@kucukiskender

kimi üniversite yönetimleri ortak bildiriyle ODTÜ’yü,ODTÜ’lü öğrencileri kınamışlar. Oysa ben onları ayakta alkışlıyorum.

@FerdiCarrefour

ODTÜ’yü kınamayan bir tek eltimle, kaynım kaldı sanırım.

@istiklalAkarsu

ODTÜ’yü kınayan Sabahattin Zaim Üniversitesi’ni de mahallemizdeki anaokulu kınadı, yatay geçiş yapıp gelsinler bizdeki eğitim daha iyi dedi.

@TheRedHack

ODTÜ’yü kinayan istanbul’daki universitelere karsi, tum akademisyenleri, bu okularin ogrencilerini ve ODTÜ mezunlarini goreve davet ediyoruz

@ozgurmumcu

Henüz Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin ODTÜ’yü kınamamış olması manidar. RTEÜ uyuma!!

@eomahir

#ODTUayaktaIstanbulSecdede ODTÜ’nün nasıl bir üniversite olduğunu anlamak için mezunların dünya çapında başarılarını inceleyin, saygı duyun

‏@Hande_CC
Kınamak kolay, dik durabilmek önemli olan… O yüzden #ODTUayaktaIstanbulSecdede

@barbarossansal
#ODTUayaktaIstanbulSecdede daha ironik bir TT olamazdı :)

@ArchosLess
Üiversiteleri hazır kıta Sanatçıları! statüko sever Var mı hala ümidi olan bu ülkeden #ODTUayaktaIstanbulSecdede

@semihguvenn
İstanbul’daki rektörler sanırım ODTÜ’ye giren 3 bin 500 polisi öğrenci sanmışlar. #ODTUayaktaIstanbulSecdede

@mede66
#ODTUayaktaIstanbulSecdede ODTÜ lincine katkıda bulunanlar tarihe birer kara leke olarak geçecektir.

@mctfrt
Kahrolası bir uydu töreni gölgelenmiş bunu kınarsınız ama insan hakları ayaklar altınar alınır bunu görmezsiniz #ODTUayaktaIstanbulSecdede

@cenkse
#odtuayaktaistanbulsecdede istanbuldaki üniversitelerin ortak bildirisi tüm cumhuriyet tarihinin en utanç verici bildirisidir.

@saniyeboran
üniversiteleri böl ve yönet…bu rektörler ve takipçileri, yeni yök yasasını da açıkça desteklemeye başlar artık? #ODTUayaktaIstanbulSecdede

‏@erincermin
#ODTUayaktaIstanbulSecdede ODTÜ ruhu asla yalnız kalmaz, tepkimiz asla bilime olmaz..

@Melcvlk
Afedersiniz ama siz kimin adına Odtü’yü kınıyorsunuz? Bu kınayanlar kim oluyor bize bi onu söyleyin? #ODTUayaktaIstanbulsecdede

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...