ODTÜ’lü öğrencilere ev baskını

Polis sabah saatlerinden itibaren evlere baskınlar yaparak öğrencileri gözaltına alıyor.

ODTÜ’lü öğrencilere ev baskını

Başbakan Tayyip Erdoğan 'a yönelik protesto gösterileri ve polis müdahalesine karşı boykot eylemleri dikkat çeken ODTÜ'lü öğrencilere yönelik operasyonlar düzenleniyor. ‘Kitleyi polise karşı kışkırtmak’ ve ‘terör’ suçlamalarıyla 12 öğrenci gözaltına alınırken, Zaman gazetesi internet sitesinden “10 öğrencinin gözaltında olduğunu ve 20 öğrencinin daha gözaltına alınacağını” duyurdu.

FEYZİOĞLU: 39 ÖĞRENCİ GÖZALTINDA

Ankara Baro Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, şu anda edindikleri bilgiye göre 39 öğrencinin gözaltında olduğunu söyledi. Feyzioğlu, “Bize ulaşan bilgilere göre şu anda 39 öğrenci gözaltında” dedi. Terör örgütü adına eylem yapmak ve örgüte üye olmak suçlaması yapılan öğrencilerin avukatlarıyla görüştürülmemesini de yorumlayan Feyzioğlu, “Bugünkü faşist yasalar gözaltındakilerle avukatın 24 saat süreyle görüşmesinin geciktirilmesini sağlıyor. Zaten herkes AKP iktidarında terörist muamelesi görmektedir” diye konuştu. Bu rakam, zaman.com.tr’nin açıkladığı rakamdan 7 kişi fazla.

Polis sabah saatlerinde evlere baskınlar yaparak öğrencileri gözaltına alıyor. Başbakan Erdoğan’ın ODTÜ’ye gelişini protesto eden ve 2 bin polisin saldırısına uğrayan öğrencilerin evleri bu sabah polisler tarafından basılarak gözaltına alındı.

ODTÜ’de Başbakan Erdoğan’ın gelişini protesto eden öğrencilere ev baskını. Terörle Mücadele Şubesi bu sabaha doğru ODTÜ’lü öğrencilerin evlerini basarak öğrencileri gözaltına almaya başladı.

Muhalefet.org’da yer alan haberde, sabah erken saatlerde Gençlik Muhalefeti üyesi bazı öğrencilerin evlerinin basılarak gözaltına alındığı belirtildi. Sabah saatlerinde evi basılarak gözaltına alınan Gençlik Muhalefetinden Bedirhan Şen’in avukatlarının verdiği bilgiye göre eve gelen Terörle Mücadele ekipleri ODTÜ’de yaşanan olaylar ile ilgili gözaltı işlemi yapıldığını söylediler.

Ankara Emniyet Müdürlüğüne giderek “gözaltı nedeni, kapsamı ve listede kimlerin olduğu” konularında bilgi almaya çalışan avukatlara ise şuana kadar bir bilgi verilmiş değil. Terörle Mücadele polislerinin avukatlara “Kaç kişi olduğunu görürsünüz. 3-5 kişiyi daha alacağız. Bitince görürsünüz” dediği öğrenildi.

İlk bilgilere göre öğrencilere yönelik iddialar “Polise mukavemet”, “Polise hakaret”, “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “Kitleyi polise karşı kışkırtmak”.

Şu ana kadar gözaltına alınan 11 kişinin adları şöyle: Yeşiller ve Sol Gelecek PM üyesi Sercan Çınar, Kaldıraç okurları Mustafa Bozkurt, Mert Atmaca, Hasan Koç, Hüseyin Koç, Öğrenci Kolektifleri üyesi Can Kaya, Gençlik Muhalefeti üyesi Bedirhan Şen, SGD üyesi İlhan Şen, ODTÜ Dağcılık ve Kış Sporları Topluluğu üyesi Güven Kazım Altunkaya, Gençlik Federasyonu üyeleri Cem Dursun ve Batuhan Demirci.

ZAMAN DUYURDU

Başbakan Erdoğan’a yönelik protesto gösterileri ve polis müdahalesine karşı boykot eylemleri dikkat çeken ODTÜ'lü öğrencilere yönelik operasyonlar düzenleniyor. ‘Kitleyi polise karşı kışkırtmak’ ve ‘terör’ suçlamalarıyla 12 öğrenci gözaltına alınırken, Zaman gazetesi internet sitesinden “10 öğrencinin gözaltında olduğunu ve 20 öğrencinin daha gözaltına alınacağını” duyurdu. Başbakanın protesto edildiği ODTÜ eylemlerinde 400 terör örgütü üyesi öğrenci bulunduğunu, bunların 50’sinin tespit edildiğini iddia eden Zaman, operasyonun “PKK\KCK ve DHKP-C”ye yönelik olduğunu öne sürdü. Zaman’ın haberinde ayrıca, “şüphelilerin ikametgahlarında biri kuru sıkı, diğeri de kuru sıkıdan bozma iki adet tabanca ele geçirildiği” bilgisi verildi.

Web sitesinde yorum yapan kullanıcılar da site ile paralel görüş belirterek, öğrencileri terörist olarak nitelendiriyor.

OPERASYONLARA KARŞI ORTAK TAVIR

ODTÜ’de yemekhanede Eğitim-Sen’in çağrısı ile bir toplantı yapılıyor. Öğrencisinden, akademisyenine, işçisine kadar tüm Üniversite bileşenleri operasyonlara karşı ortak bir tavır belirleyecek.

ODTÜ İÇİN SOKAĞA-ANKARA VE İSTANBUL’DA EYLEM

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...