Okulda katliam

ABD'de ilkokulda yaşanan katliamın ardından açıklama yapan Obama, gözyaşlarını tutamadı.

Okulda katliam

ABD’de okulda yapılan saldırıda dehşet anları yaşandı.

Çocukları dehşete düşüren saldırıda ilk belirlemelere göre aralarında 20 ilkokul öğrencisinin bulunduğu 27 kişi öldü. Polis saldırganı vurarak etkisiz hale getirdi. Saldırganın 20 yaşındaki Adam Lanza olduğu belirlendi. Öğrencilerin gözleri önünde kendi annesini silahla vurarak öldüren Ryan Lanza’nın babası da New Jersey’deki evinde ölü bulundu.

ABD’yi yasa boğan katliam videosu için TIKLAYIN

Kare kare okuldaki dehşet anları için TIKLAYIN

ABD bugün yerel saatle 09.40’da bir ilkokulda gerçekleşen saldırıyla sarsıldı. Connecticutt eyaletine bağlı Newtown kentinde yerel saatle sabah 09.40’da gerçekleşen saldırıda, yaşları 5 ile 10 arasında değişen 20 ilkokul öğrencisi ile aralarında öğretmenlerin de bulunduğu 7 yetişkin hayatını kaybetti. FBI, Connecticutt eyalet ve Newtown kent polisini alarma geçiren olay Sandy Hook İlkokulu’nda terör havası yarattı. Çift silahlı olduğu belirlenen saldırgan Adam Lanza, önce ders verdiği sınıfta öğrencilerinin gözü önünde kendi annesini öldürdü. Ryan Lanza’nın babası da New Jersey’deki evinde ölü bulundu.

Yaşları 5 ile 10 arasında değişen 600 öğrencisi bulunan Sandy Hook İlkokulu’nda çocukları dehşete düşüren saldırı, öğrencilerin ailesi arasında da paniğe yol açtı. Yüzlerce veli çocuklarına sağ salim kavuşup kavuşamayacaklarını bilmeden okula akın ederken, FBI, eyalet ve kent polisi okul çevresinde çok yoğun güvenlik önlemleri aldı. Saldırıda yaralanan 3 kişi Danbury Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

ABD’de okullara daha önce de saldırıda bulunulduğu biliniyor. Ancak Newtown’daki saldırı, bir ilkokula yapılan ilk saldırı olma özelliği taşıyor. ABD başkanı Barack Obama’nın dakika başı bilgilendirildiği saldırı ABD’de silah satışının yasaklanıp yasaklanmaması tartışmasını da yeniden gündeme getirdi. ABD Başkanı Barack Obama’nın silah satışlarının yasaklanmasından yana olduğu biliniyor. Ancak ABD’de çok güçlü olan silah lobisi en azından şimdilik bu yasaklamaya engel oluyor.

OBAMA GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Çocuklarına düşkünlüğü ile tanınan ABD Başbanı Obama, Sandy Hook İlkokulu’da yaşanan olayla ilgili duygusal bir açıklama yaptı. Kendisinin de baba olduğunu hatırlatan Obama, eşi ile birlikte kayıpları olan aileler için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Obama, “Eşimle birlikte bu gece çocuklarımıza daha sıkı sarılacağız” dediği konuşmasında  gözyaşlarını tutamadı.

ABD Başkanı Barack Obama, ‘Son yıllarda bu tür trajedileri fazlalıkla yaşamaya başladık. Bir Başkan olmaktan çok, bir baba olarak bunların acısını yaşıyorum’ dedi. Gözyaşlarını güçlükle tutan Obama, ‘Bugün kalplerimiz bir kez daha kırıldı. Masum çocuklar rüyalarını yaşayamadan yaşamlarını yitirdi. Bu çocuklar bizim çocuklarımız. Politikayı göz önüne almadan, bu tür olayların yaşanmaması için ne yapılması gerekiyorsa yapmalıyız’ diye konuştu.

Saniyede 6 kurşun attı

Adam Lanza'nın katliamda hepsi birbirinden profesyonel silahlar kullandığı ortaya çıktı. Gelen ilk bilgilerde Lanza'nın elinde saniyede 6 kurşun atabilen .223 kalibreli bir tüfek bulunduğu belirtiyordu. NATO askerlerinin tüfeği olarak anılan .223, dürbün takıldığında keskin nişancı silahı haline geliyor. Lanza'nın iki tabancasından birinin Glock diğerinin ise Sig Seuer olduğu bildirildi. TSK envanterine alımı ile Türkiye'de de adını duyuran Avusturya yapımı Glock tabanca 9 mm namlulu. Tabanca hafifliği ve sessizliği nedeniyle tercih ediliyor. Bu yüzden Glock, “suikast silahı” olarak da tanımlanıyor. İsviçre yapımı Sig Sauer ise her türlü hava koşullarında kullanılabiliyor. 9 mm mermi atan tabanca son yıllarda büyük ilgi çekiyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...