OYAK davasında 2 tahliye

OYAK davasında 2 tutuklu sanık tahliye edildi.

OYAK davasında 2 tahliye

Danıştay saldırısına ait kamera kayıtlarının silindiği iddialarına ilişkin açılan 4’ü tutuklu 10 sanıklı davanın 7. duruşması bugün görülüyor. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuklu sanıklar OYAK Güvenlik’in eski Genel Müdürü Orhan Çoban, OYAK Güvenlik Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tarık Özyılmaz, OYAK Elektronik Güvenlik Sistemleri Müdürü Yavuz Selim Kavaklıoğlu, OYAK Savunma ve Güvenlik Sistemleri Şirketi Bilgi İşlem Müdürü Barış Demirtaş getirildi. Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda görülen davaya 6 tutuksuz sanıkta katıldı. Davada 4 tutuklu sanıktan 2’si tahliye edildi.

Danıştay saldırısına ait kamera kayıtlarının silindiği iddialarına ilişkin açılan 4’ü tutuklu 10 sanıklı davanın 7. duruşmasının sonunda iki tutuklu sanık tahliye edildi.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu sanıkların taleplerinin alınmasının ardından ara verildi. Yaklaşık 1 saatlik aranın ardından kararlarını açıklayan mahkeme, tutuklu sanıklar dönemin OYAK Güvenlik Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tarık Özyılmaz ile OYAK Elektronik Güvenlik Sistemleri Müdürü Yavuz Selim Kavaklıoğlu’nun tutuklulukta kaldığı süreyi göz önüne alarak’ tahliyesine karar verdi. Tutuklu sanıklar OYAK Güvenlik’in eski Genel Müdürü Orhan Çoban ile OYAK Savunma ve Güvenlik Sistemleri Şirketi Bilgi İşlem Müdürü Barış Demirtaş’ın ise tutukluluk halinin devamına karar verildi.

DANIŞTAY’DAN HARD DİSK İSTENDİ

Mahkeme, saldırı sırasında kayıt yapabilme özelliği bulunduğu belirtilen Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Engin Çakmak’ın kullandığı bilgisayarın hard diskini Danıştay’dan bir kez daha istedi. Daha önce de aynı hard disk istenmiş ancak Danıştay 2009-2011 yılında kullanılan bilgisayara ait hard diski göndermişti. Mahkeme, bu kez 2006 Mayıs olan suç tarihinde kullanımda olan hard disk olarak belirtti.

EMEKLİ ASKER ENGİN TANIK OLARAK DİNLENDİ

Bugünkü duruşmada emekli asker Zahit Engin tanık olarak dinlenildi. Ergenekon davasında da tanık olarak dinlenildiğini belirten Engin, “Bana emniyette ‘siz yaptığınız telefon görüşmelerinde Danıştay saldırısının Ergenekon işi olduğunu söylüyorsunuz. Bunu nereden biliyor sunuz?’ diye sordular. Ben de Alparslan Arslan ile Veli Küçük arasındaki bağlantıyı söyledim. Mesela Yeşil, Orhan Çoban ile Kaşif Kozinoğlu’nun özel kuvvetlere çalıştığını söyledi bana. Mehmet Eymür’ü de yıllardan beri tanırım. Eymür de, Orhan Çoban özel kuvvetler elemanı dedi. Danıştay binasındaki kamera kayıtlarına da OYAK güvenlik bakıyordu. O gün kameraların çalışmaması beni bu yoruma götürdü. Bu benim öngörüm, teşhisim.” dedi. Mahkemede, sanık avukatların yazılı olarak sundukları sorular da tanık Engin’e okundu. Avukatların, “Jandarma istihbaratçısı olarak Ergenekon ile ilgili bir rapor hazırlayıp üstlerinize sundunuz mu? Veya sizin altınızda çalışanlar size bir rapor sundu mu?” diye sordu. Engin bu soruya, “Somut bir şey bulabilseydim belki bir rapor yazabilirdim. O da belki…Bana da bu konuda bir rapor gelmedi. O günlerde kimse buna cesaret edemezdi. Canına mı susadı. Bugün belki cesaret edilebilir.” diye yanıt verdi.

“KARARLARINIZDAN DOLAYI İLERİDE YARGILANABİLİRSİNİZ”

Zahit Engin’in ardından duruşmada avukatlar söz almaya başladı. Sanık Mustafa Tarık Özyılmaz’ın avukatı Hakan Kızılarslan konuştu. Kızılarslan ile Mahkeme Başkanı Ali Alçık sert bir dille tartıştı. Tanık Zahit Engin’in ifadelerine tepki gösteren avukat Kızılarslan, “Zahit Engin’i iyi tanırım. Görgüye dayalı bilgim yok diyor. Herkese kendini dinlettirebilir ama burada size dinlettiremez. Mahkeme kişinin şov yapmasına izin veriyor. Buradaki kararlarınızdan dolayı ilerde yargılanabilirsiniz.” dedi.

Bu sözlere sert tepki gösteren mahkeme başkanı Ali Alçık, “Tanıklar duyuma dayalı da konuşsa dinlenir. Bu mahkemenin takdiridir. Kişiliğimizden endişemiz yok. Mahkeme heyetinin ileride yargılanacağına dair tehdit vari konuşamazsınız. Arkamızda Türk milleti var. Mahkemenin kimseyle inatlaştığı doğru değildir.” diye konuştu.

Bu tartışmanın ardından duruşmaya öğle arası verildi.

Selahattin GÜNDAY / (DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...