Padişahlara koruma

Padişahların, Atatürk gibi korunmasına dair talep TBMM Dilekçe Komisyonu'nda işleme koyuldu.

Padişahlara koruma

Erdoğan’ın eleştirisiyle gündeme oturan Muhteşem Yüzyıl’ın tartışmaları bitmiyor. AKP İstanbul Milletvekili Oktay Saral’ın RTÜK Hizmetleri Hakkında Kanunun “Yayın Hizmetleri İlkeleri” başlığına yeni fıkra eklemeyi öngören kanun teklifinin ardından, TBMM Dilekçe Komisyonu’na da ‘padişahların da Atatürk gibi korunması’ talebi geldi.

MUHTEŞEM YÜZYIL İÇİN KANUN TEKLİFİ

AKP’li Saral, RTÜK hakkında verdiği kanun teklifinde, yayınların toplumun milli değerleri içerisinde kabul edilen tarihi olayları ve şahsiyetleri; küçük düşüren, aşağılayan, çarpıtan veya olduğundan tamamen farklı gösteren nitelikte olmamasını önermişti.

Saral’ın ardından bir talep de TBMM Dilekçe Komisyonu’na geldi. Muhteşem Yüzyıl dizisi ekseninde gelişen tartışmada Dilekçe Komisyonu bazı vatandaşlardan gelen padişahların kanunla koruma altına alınması talebini işleme koydu. Bir vatandaş yaptığı başvuruda padişahların da Atatürk gibi kanunla korunması gerektiğini belirtti.

PADİŞAHLARDA DA ATATÜRK GİBİ KORUNSUN

31.7.1951’de yayımlanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü koruma kanunu anımsatan kişi, dilekçesinde, “Atatürk, televizyonlarda, görsel basında, internette vb. gibi yerlere kötüleme, aşağılama, hakir görme gibi kötü bir şekilde gösterilemiyorsa, padişahların da aynı şekilde korunması gerekmektedir. Osmanlı tarihinde olmayan olayları uydurma senaryolarla film, dizi görsel basın ve kitap yoluyla gerek neslimizin ecdadımızın yanlış tanıması, gerekse dış ülkelerin Osmanlı hakkında yanlış fikirlere kapılması açısından kesinlikle önemli buluyorum. Resmen ecdadımıza hakaret edilmesini bir Osmanlı torunu olarak kabul edemiyorum, Benim gibi düşünen milyonlarca insan vardır. Gereğinin yapılmasını temenni ediyorum” dedi.

TBMM İŞLEME KOYDU

Padişahlara koruma kanunu çıkarılması talebini de işleme koyan TBMM Dilekçe Komisyonu, gelecek bilgiler doğrultusunda ilgili bakanlıklara yasal düzenlemelerin yapılması yönünde tavsiye kararı alabilecek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...