Patriot’lar Ramstein’dan

NATO'nun Türkiye-Suriye sınırına göndereceği Patriot füzeleri Almanya'da tartışılmaya devam ediyor.

Patriot’lar Ramstein’dan

Alman Der Spiegel dergisinin internet sitesindeki habere göre, NATO’nun Türkiye-Suriye sınırına yerleştirmeyi planladığı Patriot füze savunma sisteminin, Almanya’nın Ramstein üssünden gönderileceği belirtildi. Haberde, NATO’nun Patriot füze savunma sistemiyle ilgili kararını çok yakında vereceği vurgulandı. NATO dışişleri bakanlarının önümüzdeki salı günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de Patriot’ların Türkiye’ye gönderilmesini müzakere etmek için bir araya gelecekleri belirtildi.

NATO dışişleri bakanları toplantısından iki gün sonra ise, konunun Almanya’da Federal Meclis’te görüşüleceği ileri sürüldü. Haberde, NATO ve Alman Federal Meclisi’nin Türkiye’ye Patriot füze savunma sisteminin yerleştirmesine onay vermesi halinde, sevkiyatın nereden yapılacağının da şimdiden belli olduğu belirtildi.

ÜSSÜN KOMUTANI ABD’Lİ GENERAL


Almanya’daki füzeler Ramstein’daki NATO üssünde Türkiye’ye gönderilecek. NATO’nun Avrupa Hava Savunma Komutanlığı, Almanya’nın Ramstein kentinde bulunuyor. Üssün komutanlığını ABD’li general Philip M. Breedlove üstleniyor. ABD’li general Breedlove, NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı Oramiral James G. Stavridis’e bağlı görev yapıyor.

‘TETİK NATO’DA OLACAK’
Türkiye’ye yerleştirilmesi planlanan Patriot füzeleriyle ilgili bir açıklama da dün NATO sözcüsü Oana Lungescu’dan geldi. Lungescu, “Füzelerin tetiği NATO’da olacak” dedi.Türkiye’ye gönderilmesi planlanan bir Patriot bataryasının üzerinde 8 adet füze bulunuyor. Her bir batarya için konusunda uzman 85 asker görevli.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...