“PKK’yı da vururuz”

Suriyeli bir Kürt muhalif, kendilerine silah yardımı yapılmasını şart koştu.

“PKK’yı da vururuz”

AFP’ye konuşan Suriyeli bir Kürt muhalif, Türkiye’nin kendilerine silah vermesi durumunda PKK’ya karşı da savaşacaklarını söyledi.

Halep kırsalında 45 kişilik bir birliği komuta eden Ubed Muse, “Eğer bize silah verilirse sadece rejimle değil, PKK ile de savaşırız” dedi.

Silaha ihtiyaçları olduğunu belirten Muse Türkiye’nin silah yardımıyla, Suriye’deki PKK üslerini vurabiliriz. Çünkü biz onların nerede olduğunu ve hangi bölgeleri kontrol ettiğini biliyoruz” dedi.

“KÜRTLER AYRILMAK İSTEMİYOR”

Yine AFP’ye konuşan taraf değiştirmiş eski bir Suriye ordusu subayı ise Kürtlerin ayrı bir devlet isteği olmadığını söyledi. Adının açıklanmasını istemeyen subay, Türkmenler ve Alevilerin de böyle bir düşüncesi bulunmadığını kaydetti.

PKK’ya yakınlığı ile bilinen ve Suriye’de faaliyet gösteren Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Müslim BBC’ye Suriye’de ayrı bir devlet kurmak gibi düşüncelerinin olmadığını belirtmişti. Müslim, bazı kasabalarda yönetimi devralmalarının nedeninin ordu ile muhalifler arasında yaşanan çatışmaların kendilerine sıçramasını engellemek olduğunu söylemişti.

Suriye yönetimi Türkiye'yi “terör grupları” için kamp kurmak, eğitim vermek ve silah sağlamakla suçluyor. Türkiye ise daha önce bu iddiaları yalanlamıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...