Rusya füzeleri yaktı

Suriye’ye S-300 tarzı füze satışını durduran Rusya, şimdi de 36 adet YAK-130 savaş uçağı satışını askıya aldı.

Rusya füzeleri yaktı

Suriye'ye S-300 tarzı füze satışını geçtiğimiz hafta durdurduğunu açıklayan Rusya, dün de 36 adet YAK-130 savaş uçağı satışını Şam ile geçmişte yaptığı anlaşmaya rağmen askıya aldı.

İngiltere'de yapılan havacılık fuarı sırasında resmi RIA haber ajansına Moskova'nın sürpriz kararını duyuran Rusya Federal Askeri İşbirliği Dairesi Başkan Yardımcısı Vyaçeslav Dzirkal, “Suriye'de iç ihtilaf durulana kadar bu ülkeye savaş uçağı satmama kararı alındı. Bu yüzden geçtiğimiz ocak ayında Rusya ile Suriye arasında yapılan 550 milyon dolarlık 36 adet YAK-130 savaş uçağı satışını askıya alıyoruz” dedi. YAK-130 savaş uçakları havacı pilot eğitimi için kullanılabildiği gibi savaş uçağı olarak da kullanılabiliyor.

Putin: Şam görüşmeye zorlanmalı

TIME dergisi ise Rusya'nın Suriye'deki kriz sürdükçe Şam'a silah sevkıyatı yapmayacağını ve yeni silah anlaşması imzalamayacağını da öne sürdü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Suriyeli muhalif lider Michel Kilo'nun Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştüğü sıralarda yaptığı açıklamada, Suriye hükümeti ve Suriyeli muhalif grupların görüşmelere başlamaya zorlanması gerektiğini söyledi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...