Savcı kömürü akladı

Kömür yolsuzluğu soruşturmasında takipsizlik kararı...

Savcı kömürü akladı

AKP'nin yoksullara dağıttığı bedava kömürde ‘611 milyon TL'lik' yolsuzluk soruşturmasında takipsizlik kararı verildi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre; Ankara Başsavcılığı, yoksul ailelere dağıtılan kömür alımlarında “611 milyon lira yolsuzluk yapıldığı” iddiasına ilişkin, bir numaralı şüphelisi dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler olan soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

Türkiye Kömür İşletmeleri'nin (TKİ) 2008 yılını inceleyen CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, özel firmalardan 348 milyon 367 bin liralık “usule aykırı kömür alımı” tespit etti. Erdoğdu, raporunda TKİ'nin yerli üreticiden aldığı binlerce tonluk kömürün açık ihale usulü yerine, Kamu İhale Yasası'na aykırı olarak “pazarlık usulü, doğrudan temin veya protokol” yöntemleriyle alınmasının ihaleye fesat karıştırma suçunu oluşturduğunu kaydetti. Ankara Başsavcılığı, soruşturma başlatırken, TKİ'nin 2009'daki alımlarına ilişkin de yeni bir suç duyurusu geldi. Hazine başkontrolörleri Nevzat Şahin ve Yurdanur Silantur, 2009'da 262 milyon 950 bin liralık kömür alımının da yasaya aykırı olduğu bildirdi. Böylece iki yıla ilişkin usulsüz kömür alımı miktarı 611 milyon 318 bin lirayı buldu.

Savcılık, araştırmak için 4 kişilik bir bilirkişi heyeti görevlendirdi. Bilirkişiler, hazırladıkları 236 sayfalık rapor ile kömür alımında “usulsüzlük bulamadı”. Soruşturmayı yürüten savcı, bilirkişi raporu doğrultusunda 30 Kasım 2012'de dosyayı “Suç yoktur” diyerek kapattı. Kararda; arasında dönemin Enerji Bakanı Güler, eski Enerji Bakanlığı Müsteşarı Selahattin Çimen, dönemin TKİ Genel Müdürü Selahaddin Anaç ile şu an Genel Müdürlük koltuğunda oturan Mustafa Aktaş ve bürokratların da bulunduğu 12 kişi şüpheli olarak yer aldı. 21 sayfalık kararda, TKİ'nin herhangi bir kamu zararı bulunmadığı ileri sürüldü.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...