Son dakikada ek iddianame

Mütalaa beklenirken ek iddianame oluşturulması sanık avukatlarının protestosuna neden oldu. Protestolar sonrasında duruşmaya ara verildi. Ardından yeniden başlayan duruşma, avukatların bir kez daha protestosuna sahne oldu. Bu protestonun ardından mahkemeye bir kez daha ara verildi.

Son dakikada ek iddianame
Ergenekon davasında bugün esas hakkında mütalaa okunması beklenirken, dava ek iddianame ile birleştirildi Mahkemenin aldığı ek iddianameye avukatlar itiraz etti. İddianamenin danıştay saldırısıyla ilgili olduğu iddia ediliyor.
AVUKATLARDAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI
Mahkeme salonunda bir avukatın mikrofonunun kapatılması ve sonrasında salondaki izlecilerin duruşma salonu dışına çıkarılmasıyla ilgili avukatlar bir açıklama yaptı.
Açıklama şöyle:
AVUKATLARIN BİLE HABERİ YOK
“Bugun sabah 9.30 sularında başlanan duruşmada kimlik yoklamasından sonra mahkeme başkanı gelen belgeleri okuyup, yargılamaya bugünkü duruşmada haberimiz olan bir iddianamenin varlığından bahsetti. ve bu iddianameyi bizim söz taleplerimiz olmasında rağmen okumaya başladı.
Bizi destekleyen mahkemedeki izleyiciler, hiçbir gerekçe olmaksızın, salondan çıkartmıştır.
Devamla söz hakkı isteyen meslektaşlarımızı reddettiler. Sözü kesilen bir arkadaşımıza söz hakkının verilmemesiyle, bir meslektaşımızı da duruşmadan çıkartma kararı
alınması üzerine biz avukatlar, savunma hakkının kısıtlandığını öne sürdük, meslektaşımızın dışarı çıkarılmasını kabul etmedk.
Bu nedenle mahkeme başkanı ara verdi. Pazartesi hazırlanan bir iddianame, çarşamba kabul ediliyor, cuma günü birleştirme kararı alınıyor. ve bugün bu iddianame usulsuz şekilde okutulmaya çalışıyor. Bir iddianame tebliğ edildikten sonra yedi gün öncesinden ek iddianame koyulamaz. 10’unda tebliğ edilen iddianameye, 13’ünde başlandı.
Bildiğiniz üzere özel yetkili mahkemeler kalktı ve artık bu mahkemeler bu davalarda görevli değillerdir. Yetkili ve görevli olmadıkları için iddianameyi burada okuyamazlar. Buradaki tek amaç iddia makamının elinin rahatlamasıdır.
Biz avukatlar olarak burada yapılan tüm hukuksuzlukları kamuoyuna belirtmek, burada yargılanan kişilerin haklarını sonuna kadar savunmak zorundayız.
AÇIKÇA HUKUK İHLALİ YAPILIYOR
İddianameden bugün haberdar olduk.  Bu davada yargılanmakta olan bir kısım sanığın hakkında açılmış, ayın 10’unda sanıklara tebliğ edilmiş, sanığın avukatlarının bile bugün haberi olduğu bir iddianamedir.Bildiğimiz kadarıylaKaragümrük çetesiyle ilgili bir konu. Burayla uzaktan yakından bir ilgisi yok. 23. ağır ceza mahkemesine dava açılmış, davayı kabul etmiş ve mahkeme alalecele buraya gönderiyor ve davayı birleştiriyor.Böyle bir yetkileri olamaz. Yargılamayı yapan makamlar açık şekilde hukuk ihlalinde bulunmaktadır.
Avukatların bu çatı altında tek talepleri var. bizim bütün gücümüzle uygulanmasını istediğimiz kanunlar TBMM’den geçmiş ve tüm mahkemelerde bağlayıcı olan kanunlardır. Mahkeme herhangi bir gerekçe göstermeden, avukatın mikrofonunu kapatıp “ben yaptım oldu” demektedir. İçeride onlarca avukat var. Biz kanunun uygulanması için, yasaların uygulanmasını istediğimz için kendimizle gurur duyuyoruz.
Biz içeride hukuka aykırı bir durumun olmasını engelledik.Ergenekon’a giren 21 iddianamenin hangisi duruşma yapılmadan, davada birleştirme kararı yapılmadan birleştirildi? Hiçbiri. En son  ODATV davası da mahkeme yargılamasının uzamaması için birleştirilmedi. Mahkeme yargılamanın uzaması bu aşamada kesinlikle sakıncalıdır, adil bir yargılama gerçekleşmez denildi ve reddedildi.
TARİHE NOT DÜŞMEYE ÇALIŞACAĞIZ
Peki üç gün önceki iddianameyi nasıl birleştirirsiniz ve CMK’nın açık hükmüyle söz hakkı olan avukatları susturmak için nasıl jandarmaya emir verirsiniz? Avukatlar şu an içeridedir. Bu emir yerine getirilemedi.Bizler mahkemenin varlığına karşı bir eylemde bulunmuyoruz. Amacımız sadece hukukun egemen olmasıdır.

Bizler tarihe not düşmeye çalışacağız ve hukuka aykırı durumlara imza atan mahkemeyi hukuk sınırına çekmeye çalışıyoruz.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...