682 gün sonra ilk oraya gitti

Soner Yalçın, tahliye kararının ardından Silivri Cezaevi'nden ayrıldı.

682 gün sonra ilk oraya gitti

Tutuklu yargılandığı Odatv davasının 15’nci duruşmasında tahliye olan gazeteci-yazar Soner Yalçın, cezaevinden çıktı. Cezaevi çıkışında ilk olarak oğlu Aren Soner’e sarılan Yalçın, yaptığı açıklamada “Bize yenilgiyi öğretemeyeceksiniz. Biz yenilgiyi öğrenmeyeceğiz ve inadına yazacağız” dedi.

Cezaevinden ayrılan Yalçın, Asmalımescit’te yemek yedi

ODAtv davası kapsamında tahliye edilen gazeteci Soner Yalçın, Silivri Cezaevi’nden çıktıktan sonra arkadaşları ve yakınları ile birlikte Beyoğlu Asmalımescit’te bulunan bir restoranda yemek yedi. Yalçın’ın burada çekilen fotoğrafı bir sosyal paylaşım sitesinde yayınlandı.

 

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 3’ü tutuklu 13 sanıklı davanın bugünkü duruşmasında Soner Yalçın’ın tahliyesine karar verildi. Kararın ardından Soner Yalçın’ın yakınları ve arkadaşları Silivri Cezaevi önünde giderek, Yalçın’ın çıkışını beklemeye başladı. Bekleyenler arasında Yalçın’ın oğlu Aren Soner Yalçın, eski eşi ve avukatı Feza Kutanoğlu, arkadaşı Halide Didem Kurt, CHP Milletvekili İlhan Cihaner ve Yalçın’ın gazeteci arkadaşları vardı.

Geç saatlerde çıkması beklenen Soner Yalçın, işlemleri hızlı yapılınca saat 20.30 sıralarında cezaevinden çıktı. Yalçın, cezaevi aracından indikten sonra oğlunu kucaklayarak öptü. Daha sonra yakınlarına sarılarak hasret gideren Yalçın basın açıklaması yaptı.

Açıklamasına, ” Buraya çok başka duygularla geldim. Başka sözler söyleyecektim ama söylemeyeceğim” diyerek başlayan Yalçın, ” 75 yaşındaki bir Yalçın Küçük’e bu yapılmaz. Bu insan bir bilim insanı. Bu insanın kitapları dünya üniversitelerinde konuşuluyor. Bu insanın hepinizin boyu kadar kitapları var. Ben niye dışarıdayım, Yalçın Küçük neden içeride arkadaşlar. Bunu lütfen sizlere söylüyorum, bunun peşini bırakmayın. Sadece Prof. Küçük değil burada Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu da var. Bu insan bir rektör. Bu insan binlerce insana ameliyatlarla hayat vermiş. Bu insan kanser, bu insan işte böyle bir evladını kaybetmiş. Ve bu insanı içerde tutmakta neden inat ediyorlar. İşte prof. Dr. Mehmet Haberal, yazıktır, ayıptır bu ülkenin vicdanı nerde. Sadece birkaç tane onurlu gazeteciye mi kaldı bu. Nerede o ülkenin gazetecileri, bu insanlar nerede. Bu öğretim üyeleri nerede. Bir tek biz değiliz. Hepiniz ayağa kalkın” dedi.

GAZETECİ GERÇEĞİN ARKASINDA DURUR, HAKİKATE AŞKLA BAĞLIDIR

Yalçın, Odatv’de Ergenekon davasının yazdıkları için tutuklandıklarını belirterek, “Burada bir dava yok. Bu dava sadece Odatv davası değil. Biz Odatv’de Ergenekon’u yazdığımız için tutuklandık. Ben oradaki insanların büyük çoğunluğunu tanımam. Tanıdıklarımla da mahkemelik olmuşum. Ama bir gerçek var. Gazeteci gerçeğin yanında durur. Hakikate aşkla bağlıdır. Size sesleniyorum meslektaşlarım. Bu dönemde gazetecilik yapacaksanız buradaki zulmü görün. Burada bir zulüm var. Buna kimse gözünü kapatamaz. Gazeteci sadece gerçeğin yanında durur. Biz gazeteciler kendimizi iktidarlara cemaatlere beğendirmek zorunda değiliz. Böyle bir sorumluluğumuz ve zorunluluğumuz yok. Kimseden izin alarak yazmayız. Biz kimseden izin alarak düşünmeyiz. Düşünürüz özgürce ve özgürce yazarız. Ve son olarak şunu söylemek istiyordum. Birileri Soner Yalçın’ı ve diğer yürekli, onurlu gazetecileri cezaevine atarak kalemini eğeceğini, kalemini kıracağını düşünebilir. Ama biz öyle olmayacağız. Çünkü biz cezaevinde yatmayı zindanda kalmayı Namık Kemal’den öğrendik. Biz bu vatana hasret içinde sürgünde yaşamayı Nazım Hikmet’ten öğrendik. Biz Aziz Nesin’den, Sabahattin Ali’den, Rıfat Ilgaz’dan inadına gazete çıkartmayı öğrendik. Biz Abdi İpekçilerden, Uğur Mumculardan, Bahriye Üçoklardan, Hrant Dinklerden, Ahmet Taner Kışlalılardan, Hablemitoğlu’dan ölmeyi öğrendik. Ama bize yenilgiyi öğretemeyeceksiniz. Biz yenilgiyi öğrenmeyeceğiz ve inadına yazacağız” dedi.

Silivri Cezaevi’nden ayrılmasının ardından Soner Yalçın, avukatı ve ailesiyle Silivri Nöbet Çadırı’na gitti

Babasına kavuşan Aren Soner Yalçın “Babamı çok özlemiştim. Bana yılbaşı hediyesi oldu. Bu süreçte bazı şeyi unuttum. Şimdi tekrar hatırlayacağım” dedi.

 AHMET NECDET SEZER’DEN GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU

Soner Yalçın daha sonra yakınları ve arkadaşları ile hasret giderdi. Ardından oğlunun elini tutarak İşçi Partililerin cezaevi karşısına kurdukları çadırı ziyaret eden Yalçın’ı eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.Yalçın bir süre çadırda kaldıktan sonra yakınlarıyla birlikte evine gitmek için Silivri’den ayrıldı.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...