Tayyar ve Şükür ne yapacak?

Milletvekilliği dışında yapılmayacak işler konusunda ‘düzenli’ kriteri konusunda uzlaşma sağlandı.

Tayyar ve Şükür ne yapacak?

Meclis’te ele alınan Siyasi Etik Kanunu Teklifi Taslağı’nda vekillere getirilen yeni kriterlerde genel uzlaşma sağlandı.

DÜZENLİ KÖŞE YAZMAYA SON

Taslakta milletvekillerinin milletvekilliği çalışmalarını aksatacak iş ve faaliyetlerden men edilmesi öngörülüyor. Taslağa eklenen  “düzenli” ibaresi ise ikinci işleri bulunan milletvekillerini zora sokacak.

Taslağın kanunlaşması halinde AKP’li Şamil Tayyar düzenli köşe yazamayacak ancak kitap yazmasında ise bir engel yok. Hakan Şükür’ün yaptığı televizyon programlarında ise düzenli koşulunun aranıp aranmayacağı merak konusu.

SANATÇI VEKİLLERE HOŞGÖRÜ

Milletvekilleri arasında sanat icra eden, sanatla uğraşanlara ise daha esnek bir uygulama yapılacak. Sanatçı vekillere eser üretmelerine izin verilecek.  Bu konuda Kültür Bakanlığı’ndan görüş alınacak.

Asli görevlerini aksatmamak veya süreklilik arz etmemek kaydıyla, fikir ve sanat eserlerinin meydana getirilmesi veya icrasına yönelik faaliyetler dışında serbest mesleklerini icra edemeyecekler. Bu uygulama düzenli olmamak şartı ile CHP Milletvekili Sebahat Akkiraz’a konser verme şansı veriyor.

Vekillerin zirai  faaliyetler, faiz ve kira gelirlerinin yıllık tutarının milletvekilinin 10 katını aşarsa beyan etmekte zorunlu kılınacak.

TASARI MECLİS BAŞKANLIĞI’NA SUNULACAK

Komisyonun aldığı kararlar nihayi değil. Meclis Başkanlığı’na sunulduktan sonra  Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek.

Milletvekilleri, bir çıkar karşılığı olmasa dahi, özel sektörde herhangi bir görev alamayacaklar ve Türk Ticaret Kanunu’na göre tacir veya esnaf sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamayacaklar.

Kanun teklifi taslağına göre, Kurul, siyasi etik ilkelerine uyulmadığının tespiti halinde ilgili milletvekilini aykırılığın giderilmesi için uyaracak, aykırı davranışın sürdürülmesi halinde kınama cezası verecek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...