TSK Suriye’nin hava durumunu istedi

TSK, topçu birliklerine destek için meteorolojiden Suriye’nin tamamının hava durumu bilgilerini istedi.

TSK Suriye’nin hava durumunu istedi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye'de gelişen son olayların ardından topçu birliklerine destek için meteorolojiden Suriye'nin tamamının hava durumu bilgilerini istedi. İlk aşamada Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Irak operasyon bölgesini kapsayacak şekilde üç yıl önce başlayan uygulama, son olaylardan sonra Balkanlardan Hazar Denizi'ne, Karadeniz'den Suriye ve Irak'ı kapsayacak şekilde genişletildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde, top ve füze atışları için ihtiyaç duyulan meteorolojik veriler TOMES (Topçu Meteoroloji Sistemi) sistemleri ile elde ediliyordu. TOMES sistemi ile verilerin elde edilmesi sırasında karşılaşılan zorlu arazi şartları, uzun menzilli füzelerin ihtiyaç duyduğu yüksek irtifa bilgilerinin elde edilememesi, yüksek maliyet, zaman ve gözlemlerin temsil ettiği alan gibi kısıtlamalar sonucunda farklı arayışlara girildi.

HAVA KOŞULLARI TOP ATIŞINI ETKİLİYOR

Topçu atışlarının isabet başarısını yüzde 67 oranında etkileyen meteorolojik koşullar nedeniyle de TSK ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun da yakından takip ettiği ve üç yıl önce imzalanan protokolün kapsamı son olaylardan sonra genişletildi. İlk aşamada Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Irak operasyon bölgesini kapsayacak şekilde başlayan uygulama, son olaylardan sonra artık Balkanlardan Hazar Denizi'ne, Karadeniz'den Suriye ve Irak'a kadar uzanıyor.

GİZLİ WEB SİTESİ KURULDU

Sadece TSK'nın meteorolojik bilgileri görebileceği bir web sitesi de kuruldu. Bu sistem ile örneğin Hakkari'de bir topçu birliği nereyi hedef alıyorsa o noktanın 36 saate kadar meteorolojik raporlarını anında görebiliyor. Son teknoloji kullanılarak üretilen raporlar günde 4 defa güncelleniyor.

2 SANİYEDE TAMAM

TOMES sistemi yıllık iki milyon TL maliyet getirirken, meteorolojinin sistemi sıfır maliyet ile çalışıyor. TOMES'de rapor oluşturma süresi bir saati bulurken, bu süre meteorolojide 1-2 saniyeye düşüyor. Veri Alınabilen Maksimum Yükseklik TOMES'de 5 kilometre iken meteorolojide bu rakam 40 kilometreye çıkıyor. Etki alanı TOMES'de 15 kilometre iken meteoroloji, Balkanlardan Hazar Denizi'ne, Karadeniz'den Suriye ve Irak'ı kapsayan tüm alanlarda (Deniz alanları dahil) bilgi verebiliyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...