TSK’da yeni komutanlık

Genelkurmay, deniz, hava, kara, jandarma ve sahil güvenlik komutanlıklarının ardından yeni bir komutanlık daha kurdu.

TSK’da yeni komutanlık

NATO Siber Güvenlik Tatbikatı'nda ilk sınavını veren komutanlık, TSK'nın bilgi güvenliğini korumak amacıyla oluşturuldu.

Terörle mücadelede ileri teknoloji kullanımı konusunda önemli yol kateden Türk Silahlı Kuvvetleri, siber saldırılara karşı da önlemini aldı.Kısa süre önce çalışmalarına başlayan Genelkurmay Muhabere ve Siber Savunma Komutanlığı, post-modern tehditler karşısında TSK'nın bilgi güvenliğini korumak amacıyla oluşturuldu.

TATBİKAT YAPILDI

Komutanlık geçen ay düzenlenen NATO Siber Güvenlik Tatbikatı'na katılarak ilk sınavını verdi. Bugün gazetesinden Hasan Bozkurt’un haberine göre, tatbikat, Belçika'nın Mons şehrindeki NATO Karargahı, NATO Stratejik Komutanlıkları ile üye ülkelerin başkentlerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Tatbikatın ana senaryo konusu, NATO ve üye ülkelerin kritik altyapılarına yapılan siber saldırılar oldu. Tatbikatta Türkiye, GenelkurmayMuhabere ve Siber Savunma Komutanlığı ile TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü tarafından temsil edildi.

TATBİKAT MERKEZİ

Genelkurmay Muhabere ve Siber Savunma Komutanlığı'nda oluşturuldu ve her iki kurumdan 25 uzman görev aldı.

TÜRKİYE TEST ETTİ

NATO Tatbikatı'nda gerçekleştirilen senaryoların ana konusunu, üye ülkelerin kritik altyapılarına yapılan siber saldırılar oluşturdu. Saldırılar sonucu, Türkiye'deki ilgili kurum ve kuruluşların koordinasyon ve teknik yeterlilik düzeyleri test edildi. Siber saldırılar kapsamında teknik olarak ağ trafik, zararlı yazılım, dijital adli imaj ve SCADA sistem analizleri gerçekleştirildi. Tatbikat sonunda hazırlanan rapor NATO makamlarıyla paylaşıldı.

Kaynak: Hasan Bozkurt / Bugün

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...