TSK’dan şaşırtan açıklama

Suriye'de düşen uçağımızla ilgili Genelkurmay'ın yaptığı açıklama olayın "kaza mı sabotaj mı" olduğu sorusunu akıllara getirdi.

TSK’dan şaşırtan açıklama

Suriye ile savaşın eşiğine geldiğimiz şu günlerde Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yaptığı açıklama şok etkisi yarattı.

Açıklamada, düşen uçakla ilgili su yüzeyinden toplanan malzemeler üzerinde petrol türevi herhangi bir yangın başlatıcı ve hızlandırıcı madde profiline, organik ve inorganik patlayıcı madde artığına ve herhangi bir mühimmata ait olduğu değerlendirilen bir bulguya rastlanmadığını bildirildi.

Açıklamanın devamında, 22 Haziran’da Doğu Akdeniz’de uluslararası hava sahasında görev uçuşu yaparken düşen savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesi ise bir iddia olarak değerlendirildi. Buna gerekçe olarak Suriye resmi makamlarının uçağı kendilerinin düşürdüğüne yönelik açıklamaları gösterildi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, halen deniz dibinde bulunan parçaların kamera görüntülerinin üzerindeki teknik incelemenin devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, 4 askeri gemi ile enkaz arama kurtarma çalışmalarına devam edildiği, TCG Çeşme hidrografi gemisi tarafından dip tarama faaliyetlerinin sürdürüldüğü ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, Naitulus araştırma gemisinin kamera sistemindeki arıza nedeniyle bölgeden ayrıldığı, deniz dibinde tespit edilen ve hala yüzeye çıkarılamayan parçaların bulunması için yeni imkan araştırmasına başlandığı kaydedildi.

 

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...