Tunceli Belediyesi’ne operasyon

Kar maskeli polislerden Tunceli Belediyesi'ne operasyon

Tunceli Belediyesi’ne operasyon

Tunceli merkez ve bazı ilçelerinde gerçekleştirilen PKK’nın gizli şehir yapılanması KCK operasyonlarında, aralarında Tunceli İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kandil ve Belediye ile İl Genel Meclis üyelerinin de bulunduğu 17 kişi gözaltına alındı. Operasyon kapsamında, Tunceli Belediyesi, BDP’nin il ve ilçe binaları ile bazı BDP’lilerin evlerinde aramalar yapıldı.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığının KCK soruşturması kapsamında polis ekipleri, sabah saat 04.00 sıralarında Tunceli merkez, Nazimiye, Pertek ve Ovacık ilçelerinde çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon yaptı. Tunceli merkezde, Belediye Başkanlığı, BDP il ve merkez ilçe başkanlığı ile birlikte bazı BDP yöneticisi ve üyesinin evleri arandı. Aramalar sürerken, Belediye Başkanı Edibe Şahin’in Özel Kalem Müdürü Gürkan Kahraman, danışmanı Sevim Soylu, Eğitim-Sen Şube başkanı Hanifi Pekmezci, bazı il genel meclis ve Belediye meclis üyelerinde aralarında bulunduğu toplam 16 kişi gözaltına alındığı belirtildi. Belediyedeki aramalarda çok sayıda dokümana polis tarafından el konuldu.

Ovacık ilçesinde Tunceli İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kandil’in evi ve BDP ilçe binasında da arama yapıldı. Operasyon kapsamında Kandil’in de gözaltına alındığı öğrenildi. Nazimiye ve Pertek ilçelerinde de BDP ilçe binalarında aramalar yapıldığı ve aramaların devam ettiği belirtildi.

BELEDİYE BAŞKANI: YILDIRMA OPERASYONU

Tunceli Belediyesindeki aramalar sırasında gazetecilere açıklama yapan Belediye Başkanı BDP’li Edibe Şahin, Belediyenin başkanlık katında şu an aramalar yapıldığını, özel kalem müdürü ile basın ve halkla ilişkiler müdürünün odasının da arandığını belirterek, “Bu iki arkadaşımız gözaltına alınmış durumda. Her gün bir ilimizde operasyon yapılıyor. Birçok arkadaşımız, partilimiz gözaltına alınıyor. Bunun adı her ne kadar KCK operasyonu olsa da bu sadece ve sadece BDP operasyonudur. Partimize yönelik yıldırma operasyonudur. Böyle bir uygulama nerede hangi ülkede var bilmiyorum ama demokrasilerde bunlar olmamalı” dedi.

BDP il başkanlığında arama yapılırken basın mensuplarına açıklamalarda bulunan BDP İl Başkanı ve eski Milletvekili Şerafettin Halis ise, aramalara tepki göstererek, “Ne aradıklarını, neyi aradıklarını bilmiyorum. Gecenin saat 04.00’de kapılar kırılarak haberimiz olmadan partimize neden giriliyor, bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Binlerce arkadaşımız tutuklu ve yıllardır içerde olan yüzlerce arkadaşımızın iddianameleri bile yazılmamış daha. Birçok arkadaşımız saçma sapan iddialar ile gözaltına alınıp tutuklanıyor, söylenecek çok fazla bir şey yok. Siyasi katliamın buradaki uygulaması da devrede, her şey ortada başkada söylenecek bir şey yok” diye konuştu.

BATMAN KCK OPERASYONUNDA 24 TUTUKLAMA

Batman’da, KCK/TM soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve Diyarbakır’da nöbetçi mahkemeye çakırılan 31 kişiden aralarında Batman Belediye Başkan Yardımcısı ve Belediye meclis üyeleri ile BDP il başkanının da bulunduğu 24 kişi tutuklandı. Aynı soruşturma kapsamında Siirt’te gözaltına alınan ve aralarında Siirt bağımsız Belediye Başkanı Selim Sadak’ın bulunduğu 15 kişi ise, sorgularının ardından sabah saatlerinde mahkemeye çıkarılmak üzere Diyarbakır’a getirildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü KCK/TM soruşturması kapsamında Cumartesi günü Batman’da gözaltına alınan aralarında BDP’li Belediye başkan yardımcısı, meclis üyeleri ve BDP il Başkanının da bulunduğu 31 kişi dün gece geç saatlerde Diyarbakır’da nöbetçi mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme, 31 kişiden 24’ünü KCK kent meclisi yapılanmasında yer aldıkları iddiasıyla tutuklarken, 7 kişiyi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Tutuklananlar arasında Batman Belediye Başkan Yardımcısı Hamza Ayiş, Belediye Meclis Üyesi Şehit İnan, BDP PM üyesi Osman Ergin, BDP Batman İl Başkanı Şehmus Azboy da bulunuyor. Tutuksuz yargılanmasına karar verilen Batman İl Genel Meclis Başkanı Salih Aktan ile İl Genel Meclis üyesi Dicle Manap’a yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

SİİRT BELEDİYE BAŞKANI SADAK DİYARBAKIR’A GETİRİLDİ

Aynı soruşturma kapsamında Siirt’te gözaltına alınan ve aralarında Siirt bağımsız Belediye Başkanı Selim Sadak’ın da bulunduğu 15 kişi ise Siirt Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgularının tamamlanmasının ardından, bugün sabah saatlerinde mahkemeye çıkarılmak için Diyarbakır’a getirildi.

AVUKAT OĞLU: BABAM SUSMA HAKKINI KULLANDI

Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak’ın oğlu Avukat Hakzan Sadak, gözaltındaki babasına polisler tarafından, BDP Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak ile birlikte Siirt kırsalında PKK’nın 21 yaşındaki alan sorumlusu tarafından sorgulandıkları yönünde sorular sorulduğunun gazetelerde yer almasına tepki gösterdi. Haberin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Avukat Hakzan Sadak, babası Selim Sadak’ın gözaltına alınmasından şimdiye kadar susma hakkını kullandığını ve dosyada gizlilik kararı bulunduğu için dosyanın içeriğini bilmediklerini belirtti. Oğul Sadak, “İfade aşamasında babama böyle bir soru sorulmamıştır. Babam da susma hakkını kullanmıştır. Haberi yapanlar hakkında yasal işlem yapacağız” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...