“Türkiye insanlık örneği gösteriyor”

Ban Ki-mun, Suriyelilerin barınma merkezi ziyaretinde, "Türkiye dünyaya insanlık örneği gösteriyor" dedi.

“Türkiye insanlık örneği gösteriyor”

Birleşmiş Milletler Genel Sekteri Ban Ki-Moon, Gaziantep’teki çadırkentte incelemelerini sürdürüyor.

Ziyaret öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Moon, Suriyeli misafirlere kucak açtığı için Türkiye’ye teşekkür etti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, özel uçakla geldiği Gaziantep havaalanından, İslahiye çadırkentine geçti. Burada yetkililerden brifing alan Moon, gazetecilere kısa bir açıklama yaptı. Ban Ki-moon, Suriyeli misafirlere kapılarını açtığı için Türkiye’ye teşekkür etti. Türk hükümetinin cömertlik ve büyük bir yardımseverlik gösterdiğini ifade eden Genel Sekreter, Türkiye’nin söylenmesi kolay ama uygulaması zor bir çalışmanın üstesinden geldiğini söyledi.

‘DURUMU KENDİ GÖZLERİMLE GÖRDÜM’


Suriyeli sığınmacıların yaşam koşullarını kendi gözleriyle görmek için Türkiye’ye geldiğini dile getiren BM Genel Sekreteri Ban, “Durumu kendi gözlerimle gördüm. Burada yaşayan insanların görüşlerini öğrenmek için buradayım. Tek özlemleri ülkelerine giderek yeniden okullarına gitmek isteyen çocuklarla tanıştım” dedi.

“Suriye deki katliam durmak zorunda. Askeri aşama çok ölümlerle sonuçlanıyor” diyen BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, “Tüm taraflara özellikle de Suriye yönetimine bu ölümleri durdurmaları çağrısında bulunuyorum” şeklinde konuştu.

BM Genel Sekreteri Ban, Suriye krizini ve sığınmacıların durumunu bu akşam Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile de görüşeceğini söyledi. Ban, Suriyeli sığınmacılara yardım için bölge ülkeleri ve uluslararası topluma da çağrıda bulundu.

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...