‘Uçağı fünyeli füze düşürdü’

Suriye'nin düşürdüğü RF-4 uçağının nasıl düştüğüyle ilgili çeşitli senaryolar üretildi.

‘Uçağı fünyeli füze düşürdü’

Modern Hava Sistemleri Ansiklopedisi’nin yazarı Sami Atalan’a göre uçak füzeyle düşürüldü. Ancak bu füze uçağa çarpmadan kendini patlatarak gövdesinde hasara yol açtı. İşte Atalan’ın yorumları…

Bu parça fırlatma koltuğunun alt kısmını gösteriyor. (Üstteki fotoğraf) Sağ kol kısmı siyah-sarı da fırlatma kolunun bir parçası. Sandalyenin parçalandığını görebiliyoruz. Belli bir şok yaşamış bir patlayıcının darbesi olarak görülen bir şok yaşamış ve sandalye o bölgede büyük bir hasar var. Bu da sanki ateş edilen füze uçağı vurmadan havada infilak etmiş (proximity fuse-uzaklık sensörlü fünye: Uçağı parçalamak için belli bir mesafeye yaklaşınca kendisini otomatik olarak patlatan füze sistemi) o infilakın şarapnelleri ve parçacıkları uçağın kokpit bölgesinde büyük bir hasar vermiş.

Bu arka kuyruk kısmını görüyoruz. (Üstteki fotoğraf) Şarapnellerin kuyruğa vurduğunu görüyoruz. Bir infilak nedeni var burada ve bu infilakla meydana gelebilecek katiyetle topçu atışıyla meydana gelen bir merminin geçmesi ile meydana gelen bir şey değildir bu şarapnelin izidir. Demek ki güçlü bir patlayıcı uçağın çok yakınında infilak etmiş.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...