Üniversiteler ayağa kalktı

ODTÜ'deki olayları protesto eden Anadolu üniversitesi öğrencilerine biber gazlı müdahale edildi.

Üniversiteler ayağa kalktı

ODTÜ’deki olayları protesto eden Anadolu üniversitesi öğrencilerine biber gazlı müdahalede bulunuldu.

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri ODTÜ’deki “Başbakan” eylemine verdiği destek eylemi ise biraz daha sakin geçti. Öğrenciler AKP aleyhine sloganlar atarak yürüyüş yaptı. .

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) dün çıkan olayları protesto eden Anadolu Üniversitesi öğrencileri, yaptıkları basın açıklamasının ardından kampüsten kent merkezine yürümek isteyince, polisler biber gazıyla müdahalede bulundu. Kısa süren arbedenin ardından öğrenciler dağıldı.

 

“TAYYİP ÜNİVERSİTEDEN DEFOL”

Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü’nde yemekhane önünde toplanan 100 kadar öğrenci, dün ODTÜ’de yaşanan olayları protesto etmek için ‘Bilimi satan, emperyalist savaş çığırtkanı Tayyip, üniversiteden defol’ yazılı pankart açıp rektörlük binasına kadar sloganlar atarak yürüdü. Grup adına rektörlük önünde basın açıklamasını Ali Şahinbaş okudu. Şahinbaş şunları kaydetti:

 

“Üniversiteleri doğrudan sermayenin insafına bırakan üniversiteleri gerici ağlarıyla sarmalayan Ortadoğu’da savaş çığırtkanlığı yapan, Türkiye’yi NATO üssü haline getirmeye çalışan Tayyip Erdoğan dün ODTÜ’ye binlerce polis ile girdi. memleketin her yerinde uyguladığı gerici ve piyasacı politikalara karşı duran tüm muhalifleri baskılarla sindirmeye çalışan AKP iktidarı ileri demokrasisini dün ODTÜ’de de gösterdi. Tayyip Erdoğan’ı ve polislerini üniversitede istemeyen ODTÜ öğrencilerine Tayyip Erdoğan’ın polisleri saatlerce saldırdı. Dün ODTÜ’lülerin gösterdiği gibi memleketin her alanını ODTÜ’ye çevirerek AKP’nin baskılarına direneceğiz ve yarattığı karanlığı parçalayacağız.”

KENT MERKEZİNE YÜRÜMEK İSTEDİLER

Basın açıklamasının ardından kampüsten kent merkezine yürümek isteyen öğrencilerin önü, yurtların girişinde Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şubesi polisleri tarafından kesildi. Polisin uyarısına karşın yürümekte ısrar eden öğrencilere biber gazıyla müdahalede bulunuldu. Kısa süren arbedenin ardından kalabalığın büyük çoğunluğu dağıldı. Kalan bir grup örenci, kısa süreli polisle tartıştıktan sonra dağıldı.

KARADENİZ’DEN ORTADOĞU’YA DESTEK

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde (KTÜ) bir grup öğrenci, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde dün yaşanan olayları protesto etmek için eylem yaptı.

KTÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi önünde toplanan Öğrenci Kolektifi üyesi yaklaşık 70 öğrenci, hükümet ve ;AK Parti aleyhinde sloganlar atarak Rektörlük binasına kadar yürüdü. ‘Üniversite susmayacak AKP Faşizminden hesabı gençlik soracak' ;pankartı taşıyan öğrenciler, rektörlük önünde basın açıklaması yaptı. Öğrenci grubu adına konuşan Berna Demirdaş, ODTÜ'de yaşanan olayları ulusal basının görmezden geldiğini iddia ederek şunları söyledi.
“Hükümete yakın basın organları, ODTÜ'lü öğrenciler ;Göktürk uydusunun uzaya gönderilmesini protesto etti' şeklinde haber yaparak gerçeği ihlal etti. Anlatılanlar AKP iktidarının ülkemizde uyguladığı milliyetçi, muhafazakƒr, baskıcı politikalarının ve AKP faşizminin geldiği noktadır. Üniversiteliler, polis ablukası altına alınmalarına, gözaltlılara, biber gazlarına rağmen susmayacaklarını dosta düşmana gösterdiler. Üniversiteliler susmayacak. AKP'nin savaş politikalarına, otoriteleşen ve karanlıklaştırılmaya çalışılan üniversitelere karşı her yerde sözümüzü söylemeye devam edeceğiz.”
Protesto yürüyüşünden sonra öğrenciler olaysız bir şekilde dağıldı.

ÜNİVERSİTEDE EYLEM YAPAN ÖĞRENCİLERE MÜDAHALE: 20 GÖZALTI

Zonguldak’taki Bülent Ecevit Üniversitesi’nde (BEÜ) yeni YÖK yasası ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapmak isteyen bir grup öğrenci, kendilerine salon tahsis edilmediği gerekçesiyle rektörlük önünde oturma eylemi yaptı. Öğrencilerle üniversite güvenlik görevlileri arasında arbede çıkarken, polis 20 öğrenciyi gözaltına aldı.

BEÜ Öğrenci Kollektifleri’ne üye bir grup öğrenci, iddiaya göre şehir kampüsündeki Prof. Dr. Arif Amirov Salonu’nunda yeni YÖK yasası ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlemek istedi. ;Salonu kullanmalarına izin verilmeyen öğrencilere kampüs içinde başka bir salon gösterildi. Ancak öğrenciler kendilerine tahsis edilen salonda sadece 30 dakika süre tanındığını ileri sürerek protesto yaptı. Rektörlük binasına kadar yürüyen öğrenciler, burada halay çekip oturma eylemi yaptı. Üniversite güvenlik görevlilerinin uyarısına rağmen öğrenciler eylemlerini sürdürdü. Güvenlik görevlilerinin öğrencileri binanın çevresinden uzaklaştırmak istemesi üzerine arbede çıktı. ;Gazetecilerin kampüse girmesine ;izin verilmezken, ;çevik kuvvet ekibi olaya müdahale etti. ;Polis, 20 öğrenciyi gözaltına aldı. Diğer öğrenciler ise dağıldı.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...